AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Legnicka strefa ekonomiczna z misją PAIiIZ w Japonii

Przez   /   21/01/2016  /   No Comments

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to jedna z czterech polskich stref ekonomicznych, które reprezentowały polski biznes w trakcie misji gospodarczej w Japonii. W trakcie organizowanej przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych wizyty w Kraju Kwitnącej Wiśni odbyły się m.in. spotkania z japońskimi organizacjami wsparcia biznesu, rozmowy B2B oraz Polsko-Japońskie Seminarium Inwestycyjne. Potencjał Dolnego Śląska oraz Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej prezentowała Dorota Włoch, wiceprezes LSSE.

 

Misja biznesowa do Japonii pod przewodnictwem wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego rozpoczęła się od seminarium dla polskich firm na temat abenomiki. Rozmawiano o klimacie inwestycyjnym Japonii oraz usługach, jakie oferuje Jetro – Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego. Veronika Kutics, reprezentująca Jetro opowiedziała uczestnikom seminarium o głównych założeniach japońskiego programu gospodarczego – abenomiki, który zakłada rozwój monetarny i budżetowy w połączeniu z reformami strukturalnymi. Rozmawiano o warunkach wejścia na rynek japoński firm europejskich i możliwości współpracy biznesowej z UE.

 

Kolejny dzień misji minął pod znakiem Polsko-Japońskiego Seminarium Inwestycyjnego. 120 japońskich firm i ponad 20 polskich przedsiębiorstw prezentowało swój potencjał. Wiceminister Radosław Domagalski deklarował przychylność nowego rządu dla inwestorów z Japonii, a o swoich atutach mówili przedstawiciele polskich stref ekonomicznych: łódzkiej ,wałbrzyskiej, pomorskiej oraz legnickiej.

 

– Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zaprasza firmy z Japonii do inwestowania na Dolnym Śląsku, jednym z najlepiej rozwijających się regionów Polski. W LSSE zdecydowały się zainwestować takie japońskie przedsiębiorstwa jak Sanden Manufacturing Poland czy TBMeca. Łącznie firmy te zatrudniły ponad 770 pracowników i zainwestowały ponad 680 mln zł. LSSE ma wszystkie atuty potrzebne do rozwijania biznesu: świetne skomunikowanie, system ulg podatkowych, wykształconą kadrę, przyjazne inwestycjom samorządy. Firmy mogą też liczyć na zarząd strefy, który przeprowadzi je przez cały proces udzielania zezwolenia, a potem będzie wspierał na każdym etapie prowadzenia inwestycji – mówi Dorota Włoch, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Organizatorem misji do Japonii jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). W wyjeździe wzięły też udział polskie firmy działające w sektorach kolejowym, budowlanym, chemicznym, spożywczym, motoryzacyjnym, turystycznym, zielonych technologii oraz maszynowym. W ubiegłym roku PAIZ sfinalizowała łącznie 56 inwestycji. 1/3 z nich była możliwa właśnie dzięki misjom gospodarczym. Najwięcej projektów przyniósł sektor badawczo-rozwojowy, następnie motoryzacyjny oraz branża nowoczesnych usług dla biznesu oraz ICT. Obecnie PAIiIZ prowadzi 186 projektów inwestycyjnych, o jedną piątą więcej niż w ub. roku.

 

Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych podkreśla, że japońskie inwestycje w Polsce to nie tylko giganci – Firmy z Kraju Kwitnącej Wiśni są w pierwszej piątce inwestorów rozwijających działalność w Polsce. Zazwyczaj są to małe i średnie firmy zatrudniające do 30 osób. Takich przedsiębiorstw jest ponad 300. Kolejną szansą na rozwój biznesowy na linii Polska-Japonia jest uruchomienie bezpośredniego połączenia lotniczego z Warszawy do Tokio, które może wpłynąć także na rozwój turystyki między państwami – podkreśla Sławomir Majman, prezes PAIiIZ.

 

W trakcie misji goście z Polski mieli okazję zobaczyć, jak pracują instytucje wspierające firmy, które zaczynają działalności na japońskim rynku. Przyglądano się pracy Invest Japan Business Support Centre (IJBS), bezpłatnie udostępniającą firmom biura przez pierwsze 50 dni ich aktywności w Japonii. Członkowie polskiej misji zwiedzili również Tokyo One-Stop Business Establishment Center, która w tzw. „jednym okienku” zapewnia pomoc przy załatwieniu wszystkich formalności związanych z założeniem biznesu.

Źródło: LSSE.EU

fot. WPHI Tokio/PAIiIZ

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kghm_opublikowal_raport_za_pierwszy_kwartal_2024_roku

Zarząd KGHM prezentuje wyniki: produkcja rośnie

Read More →