Jasminowa2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnicka jałmużna: chleb, śledź i grosz po raz jedenasty

Przez   /   27/03/2013  /   No Comments

Jak co roku, panie ze stowarzyszenia Kobiety Europy przypominają legniczanom wielowiekową, wywodzącą się jeszcze ze średniowiecza tradycję obdarowywania biedoty wielkopostną jałmużną. W piątek o godz. 13.30 w pobliżu katedry będą rozdawać przechodniom chleb, śledzie z beczki i jednogroszówki.

Przed Wielkim Piątkiem do czternastowiecznej Legnicy ciągnęły tłumy żebraków i kalek. Zgodnie z duchem chrześcijaństwa, tutejsi Benedyktyni i Kartuzi wspierani przez fundację św. Jadwigi każdemu nędzarzowi ofiarowali w Wielki Piątek po jednokilogramowym bochenku chleba, solonej rybie i groszu z wrocławskiej mennicy. Ów dar miał w dawnych wiekach znaczenie praktyczne – zapewniał głodującym syty posiłek. Dziś to raczej tylko symbol, wzruszające przypomnienie o chrystusowym nakazie miłosierdzia i pięknej piastowskiej tradycji. Ale co roku po jałmużnę od Kobiet Europy ustawia się spory ogonek legniczan.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2695 dni temu dnia 27/03/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 27, 2013 @ 1:07 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

coronavirus-5394069_1920

4 nowe zachorowania na COVID w Legnicy i powiecie

Read More →