Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Legniccy seniorzy w projekcie „Cenna aktywność”

Przez   /   24/10/2016  /   No Comments

W środę, 26 października, Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów zaprasza na drugą z debat publicznych, których celem jest wzmocnienie udziału osób starszych w życiu społecznym i obywatelskim. W pierwszej – 16 października – uczestniczyli przedstawiciele władz miasta oraz legnickich środowisk senioralnych. Rozmawiano o aktywności seniorów, tym razem dyskusja dotyczyć będzie współpracy z samorządem.

Debaty organizowane są w ramach projektu pod nazwą Zwiększenie udziału legnickich seniorów w życiu publicznym miasta – „Cenna aktywność”. To zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020. Realizuje je działające w Legnicy Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów.
– Legniccy seniorzy mają sporo narzędzi, dzięki którym mogą być aktywni, jednak z naszych obserwacji wynika, że wielu z nich nie korzysta w pełni z adresowanych do nich ofert. Wydaje się, że przeszkodą jest brak pewnej samodzielności w działaniu – mówi Barbara Galant, prezes Polskiego Stowarzyszenia Szczęśliwych Emerytów i szefowa miejskiej rady seniorów. – Stąd nasz pomysł, aby osoby w wieku 60+ wzmocniły swoje kompetencje społeczne i nauczyły się moderować dyskusje. Chcieliśmy, aby nie bali się rozmawiać na forum, komunikowali swoje potrzeby i realizowali je np. poprzez wolontariat, tworzenie grup samopomocy czy stowarzyszeń.
Przesłanek, dla których warto wspierać aktywność i samorządność osób starszych jest kilka. Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że w ostatnich kilku latach znacznie wzrósł odsetek osób powyżej 55 roku życia. Widać to wyraźnie w krajach Unii Europejskiej. Przodują Wielka Brytania i Niemcy, jednak wskaźniki rosną też w Polsce. W roku 2015 seniorzy stanowili 7,5-milionową grupę. Za cztery lata wiek powyżej 60 roku życia osiągnie co czwarty Polak.
– Oznacza to, że niebawem właśnie seniorzy będą decydowali o wielu dziedzinach życia. Dlatego tak ważne jest, aby ich głos i potrzeby były widoczne w tzw. lokalnych politykach publicznych, strategiach rozwoju miast czy programach współpracy z organizacjami pozarządowymi – podkreśla Irena Krukowska-Szopa, autorka wykładu wprowadzającego.
Uczestnictwo w życiu społecznym to jeden z czterech podstawowych aspektów tzw. aktywnego starzenia się. Pozostałe to: zatrudnienie, niezależne życie w zdrowiu i bezpieczeństwie oraz możliwości i warunki sprzyjające aktywnemu starzeniu się. Ich systematyczny wzrost to główny cel polityki senioralnej w Polsce realizowanej przez administrację publiczną wszystkich szczebli.
– Działania na rzecz środowiska seniorów na poziomie miasta oceniacie państwo na co dzień, korzystając z oferty uniwersytetów trzeciego wieku, tworząc struktury doradcze i stowarzyszeniowe. Ich sposób działania wypracowaliśmy wspólnie i myślę, że nie ma podstaw do frustracji czy niezadowolenia. Nie ma też przeszkód, abyśmy dalej rozwijali tę aktywność – mówił w czasie debaty Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.
I rzeczywiście, gdy mowa o narzędziach wspomagających aktywność i samorządność osób w podeszłym wieku, Legnica na tle innych dolnośląskich miast wypada dobrze. Aktywnie działają tu dwie rady seniorów (miejska i legnicka), trzy uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora, domy pobytu dziennego i stowarzyszenia zrzeszające osoby starsze.
W pierwszej z debat uczestniczyło kilkadziesiąt osób z różnych środowisk senioralnych. Władze samorządowe reprezentowali prezydent Tadeusz Krzakowski i wiceprezydent Dorota Purgal. Wśród zaproszonych gości były też Izabela Stasiak-Kicielinska, dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy, Danuta Przechera, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów pierwszej kadencji i Elżbieta Chucholska, przewodnicząca Legnickiej Rady Seniorów.
Seniorzy pracowali metodą „open space”. Efekt moderowanej dyskusji w grupach to spostrzeżenia dotyczące pracy zawodowej i społecznej seniorów, funkcjonowania osób starszych w rodzinie i sąsiedztwie, ich aktywności w czasie wolnym, a także uwagi na temat mocnych i słabych stron bycia seniorem. Wnioski z debaty zostaną podsumowane i przedłożone władzom miasta w formie raportu.
– Wiele z tych uwag jest ważnych. Jeśli zostaną przedłożone, zastanowimy się, które z nich są możliwe do realizacji – deklaruje wiceprezydent Dorota Purgal.
– Raport powstanie – zapewnia Barbara Galant. – Myślę, że znajdzie się w nim wiele wskazówek ważnych dla obydwu działających w Legnicy rad seniorów.
Część raportu będą stanowiły rekomendacje dotyczące roli rad seniorów, bezpieczeństwa w miejscach publicznych, wolontariatu i udziału osób starszych w życiu publicznym. Debata pod hasłem: „Legnicki senior partnerem samorządu” odbędzie się w środę, 26 października, o godz. 16 w sali widowiskowej Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Jordana 17 w Legnicy.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów

Fot. PSSE

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

437695941_3708052086142277_7610538367078606599_n

Nie tylko Legnica. Gdzie w niedzielę będzie dogrywka?

Read More →