KGHM1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Legniccy artyści sceny tworzą nie tylko u siebie

Przez   /   12/10/2015  /   No Comments

Wrześniowa zielonogórska premiera spektaklu „Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna” w autorskiej realizacji legnickiego duetu Paweł Wolak – Katarzyna Dworak-Wolak otworzyła drugą dziesiątkę spektakli wyreżyserowanych przez legnickich artystów teatru poza macierzystą sceną. Aż dziewięć z nich jest dziełem Jacka Głomba.

 

Niewielu o tym wie, a pamiętają równie nieliczni, ale podbijanie zamiejscowych scen zaczęło się w 2004 roku, gdy na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy Jacek Głomb wyreżyserował „Ryszarda III” Szekspira. Potem były kolejno: „Zabijanie Gomułki” na scenie Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze (2007), „Zapach żużla” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (2010), „Księżna d’Amalfi” w Teatrze Studio w Warszawie (2010), „Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata” w Teatrze Nowym w Łodzi (2012), „Marsz Polonia” w Teatrze Powszechnym w Łodzi (2012), „Cesarz Ameryki” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (2013), „Wesołe kumoszki z Windsoru” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (2014) oraz „Czarny ogród” na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach (2015).

 

W roku 2013 za sprawą aktora, dramaturga i reżysera Pawła Palcata oraz spektaklu „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” zrealizowanym w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie do zamiejscowych realizacji Jacka Głomba dołączyły te, wyreżyserowane przez innych twórców legnickiego Teatru Modrzejewskiej. Kolejna taka inicjatywa była zatem kwestią czasu i stało się.

 

Kilka tygodni temu legnicki duet PiK (Paweł i Kasia) drugą po legnickim „Trawa śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” cześć swojego tryptyku wiejskiego zatytułowaną „Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna” wystawił na scenie Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Znając zamiary duetu można przewidywać, że kwestią czasu jest znalezienie teatru, który wystawi ostatnią część tryptyku.

 

Warto dodać, że w wielu z wymienionych jedenastu realizacji reżyserów wspierali inni legniccy artyści sceny. Najczęściej byli to scenograf i kostiumograf Małgorzata Bulanda oraz adaptator tekstów, scenarzysta i tłumacz Robert Urbański.

 

W 2016 roku legnicki teatr i jego twórcy otworzą kolejny rozdział artystycznej ekspansji. Uczestniczyć będą w pierwszym w swojej historii międzynarodowym projekcie scenicznym, jakim będzie polsko-macedoński spektakl „Przerwana odyseja”, który premierę będzie miał na scenie Macedońskiego Teatru Narodowego w Skopje. Reżyserem sztuki będzie Jacek Głomb, współscenarzystą ze strony polskiej Robert Urbański, zaś scenografia i kostiumy będą dziełem Małgorzaty Bulandy. W spektaklu wystąpią aktorzy obu współpracujących teatrów.

 

Grzegorz Żurawiński/ @kt Gazeta Teatralna

FOT. TEATR MODRZEJWKIEJ, PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3360 dni temu dnia 12/10/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 12, 2015 @ 9:08 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →