Magdalena Marciniak, Grzegorz Kościelniak i Maciej Kupaj – kandydaci do rady miejskiej – napisali raport o tym, na jakie przeszkody trafiają wszyscy, którzy zdecydują się wyjść na spacer po Legnicy z dzieckiem w wózku. przygotowane we współpracy z mieszkańcami opracowanie trafi do wszystkich kandydatów na radnych i kandydatów na prezydenta. Inicjatorzy akcji wierzą, że w ten sposób przy okazji wyborów uda się zrobić coś konkretnego.
Nieprzypadkowo tematem zainteresowała się ta trójka. Maciej Kupaj (PO) jest od niespełna trzech miesięcy ojcem i na własnej skórze doświadcza, jak bardzo niebezpieczny potrafi być wysoki krawężnik czy stromy zjazd ze schodów. Magdalena Marciniak (Porozumienie dla Legnicy) założyła i prowadzi adresowany do rodziców portal, gazetę i fanpage`a Dzieci.Legnica.pl. Grzegorz Kościelniak (Porozumienie dla Legnicy) jest redaktorem profilu Legnickie Absurdy na Facebooku, gdzie tropi i piętnuje urzędniczą bezmyślność.
Kilka tygodni temu poprosili legnickich rodziców o wskazywanie miejsc, które utrudniają im życie i zniechęcają do wychodzenia z wózkiem na miasto.
- W ramach akcji przestaliśmy mówić i myśleć o barierach architektonicznych wyłącznie w kontekście osób niepełnosprawnych. Dziurawe chodniki, wysokie krawężniki bez podjazdów dotyczą także nas. Z trudnością pokonują je rodzice z wózkami, małe dzieci, osoby starsze, rowerzyści. Chcieliśmy uświadomić wszystkim, że tak naprawdę to nie są tylko potrzeby osób niepełnosprawnych ale wszystkich legniczan – wyjaśniają pomysłodawcy akcji LegnicaDziecinnieProsta.
Powstał raport, który – w zamierzeniach swych twórców – ma być przewodnikiem dla przyszłej władzy, jak się przypodobać wyborcom.
W wykazie znalazły się zdjęcia i opisy 32 miejsc stwarzających problemy komunikacyjne lub niebezpieczeństwo wypadku. To m.in. niedziałające widny przy ul. Piłsudskiego i przy ul. Złotoryjskiej, niebezpiecznie strome, pozbawione taśm poślizgowych podjazdy w przejściu podziemnym na ul. Złotoryjskiej, śmietnik na środku parkingu przy ul. św. Piotra, kilka krawężników (przy zespole pawilonów na ul. Marsa, ul. Nowej, Młynarskiej, Andromedy), brakujący odcinek chodnika na ul. Jowisza, nierówne chodnik na ul. Kasprowicza, Tatrzańskiej i Grota Roweckiego i przed urzędem miasta, wejście na oś Kartuską od ul. Neptuna, przejście na wał od ul. Bielańskiej, brak chodnika na ul. Działkowej, itd.
Mapę barier można obejrzeć TUTAJ.