Ministerstwo Sportu i Turystyki zorganizowało w minionym tygodniu Warszawie konferencję podsumowująca kolejny rok działalności projektu Kibice Razem, w ramach którego kibicowskie ośrodki działają w tej chwili w 9 miastach Polski. Jako modelowy wzór współpracy na linii – ośrodek KR, klub i miasto, zaprezentowano Miedź i Legnicę.
Podczas konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, w obecności m.in. wiceministra tego resortu Bogusława Andrzeja Ulijasza oraz prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka prezentowano nie tylko powstałe do tej pory w ramach projektu ośrodki, ale starano się spojrzeć na ich działalność ze wszystkich stron. Głos zabierali przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, jak również Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiający m.in. możliwości finansowania projektu. Swoje spostrzeżenia na temat projektu prezentowały władze miast, w których powstały ośrodki, wreszcie głos zabrali sami kibice oraz przedstawiciele klubów.
Legnicę podczas spotkania reprezentowali prezes zarządu Miedzi Martyna Pajączek, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM w Legnicy Zbigniew Rutka, Krzysztof Piotrowski pełniący także funkcję SLO Miedzi (Suporters Liason Officer, czyli klubowy koordynator ds. kibiców), a także Bartłomiej Żygadło koordynator ośrodka Kibice Razem Miedź Legnica i prezes Klubu Kibiców Niepełnosprawnych Miedzi Legnica Wiktor Czepułkowski. Specjalne wystąpienie w imieniu klubów miała Martyna Pajączek. Prezes Miedzi przekonywała, jak ważna jest współpraca lokalnego ośrodka KR z klubem i miastem. – To wspaniała inicjatywa, pozwalająca skierować energię środowiska kibiców na realizację celów społecznych. Dzięki temu pod szyldem Miedzi integrujemy lokalne środowisko, bo docieramy do bardzo różnych grup społecznych – mówiła Martyna Pajączek, która zachęcała do podjęcia starań o powstanie kolejnych takich ośrodków. – Cieszę się, że Legnica i Miedź są coraz lepiej postrzegane przez inne kluby i miasta, a często stawiane za wzór – dodała.
Przypomnijmy, że ośrodek Kibice Razem Miedź Legnica, który istnieje od ponad roku, ma już na koncie sporo działań, głównie o charakterze charytatywnym i pomocowym, skierowanych do lokalnej społeczności, m.in. cykliczne spotkania świąteczne dla dzieci, czy liczne zbiórki pomocowe. Legnicki ośrodek został także wybrany przez UEFA do wyjazdu na mecz finałowy Ligi Europejskiej 2015. Dzięki temu młodzi kibice Miedzi, podopieczni legnickiego środka, na żywo oglądali triumf Sevilli w Lidze Europejskiej na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ośrodek finansowany jest ze środków ministerialnych i samorządowych. Ministerstwo Sportu zadowolone z rozwoju projektu przekształciło go w program wieloletni, gwarantując finansowanie do 2018 roku. Pozostała część finansowania pochodzi z Urzędu Miasta Legnicy.
Celem program Ministra Sportu i Turystyki „Kibice Razem” jest poprawa organizacji i bezpieczeństwa imprez sportowych w Polsce poprzez budowę struktur dialogu i współpracy ze środowiskiem kibiców na lata 2016-2018. Cel osiągnięty zostanie przez systematyczne udzielanie wsparcia dla pozytywnych inicjatyw kibiców, rozwoju i profesjonalizacji stowarzyszeń kibiców, budowy i wsparcia elit środowiskowych oraz przez redukcję postaw przemocy i agresji w środowisku kibiców. W ramach programu planowane jest otwarcie corocznie trzech nowych ośrodków. Oprócz Miedzi Legnica do projektu dotychczas przystąpili kibice następujących klubów: Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław, Arka Gdynia, Polonia Warszawa, GKS Tychy, Górnik Zabrze, Korona Kielce, Lech Poznań.
Źródło: Kibice Razem