PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnica przygotowuje się do zmian klimatu

Przez   /   24/02/2017  /   No Comments

W legnicki Ratuszu odbyło się dziś (24 lutego br.) inauguracyjne spotkanie, związane z projektem opracowania dla Legnicy Miejskiego Planu Adaptacji (MPA) do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Legnica jest partnerem tego projektu w gronie 44 polskich miast.

Porozumienie z Ministerstwem Środowiska w tej sprawie zawarł wcześniej prezydent Tadeusz Krzakowski, który uczestnikom spotkania życzył owocnej pracy. Powołał on legnicki zespół do spraw przygotowania Miejskiego Planu Adaptacji złożony z 21 specjalistów z różnych dziedzin. Przez 24 miesiące zespół miejski współpracować będzie z zespołem ekspertów zewnętrznych, tworząc program dostosowania wielu dziedzin życia miasta, jego gospodarki, uwarunkowań ludnościowych i przyrodniczych oraz infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo do zmieniającej się sytuacji klimatycznej. Przyjęto też regulamin działania zespołu miejskiego.
W naszym regionie poza Legnicą w projekcie uczestniczą tylko Opole, Wałbrzych i Wrocław. Wcześniej podobne rozwiązania opracowywano m.in. w Kopenhadze, Vancouver, Bristolu, Londynie i Paryżu. To nowatorski projekt Ministerstwa Środowiska, którego głównym celem jest ocena wrażliwości i podatności na zmiany klimatu i zaplanowanie wieloletnich działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń.
Projekt ze względu na swoją skalę jest unikalną i jedyną inicjatywą tego typu w Europie, gdzie ministerstwo wspiera lokalne władze i jednostki administracyjne, koordynując i wspólnie wypracowując rozwiązania przystosowawcze do skutków zmian klimatu.
W ramach prac nad projektem eksperci konsorcjum przeprowadzą liczne analizy i opracowania, ale cały proces przygotowania MPA będzie realizowany we współpracy z władzami miasta oraz przy aktywnej partycypacji społecznej i zaangażowaniu mieszkańców. Prace będą postępować etapowo, poprzez spotkania, warsztaty i konsultacje społeczne. Partnerami będą przedsiębiorcy, mieszkańcy, liderzy opinii publicznej, przedstawiciele trzeciego sektora itd. Zakończą się prezentacją gotowego projektu wypracowanych rozwiązań w sierpniu 2018 roku.
Celem podjętych działań jest przygotowanie władz miejskich i mieszkańców do świadomego reagowania na możliwe zmiany klimatu i ich skutki. Rezultatem prac będzie Miejski Plan Adaptacji, niezwykle ważny dokument strategiczny, powstały z uwzględnieniem specyficznych, lokalnych uwarunkowań geograficznych, społecznych, infrastrukturalnych i gospodarczych. Będzie to swego rodzaju dedykowana miastu lista zagrożeń i środków zaradczych. W wieloletniej perspektywie miasto powinno być gotowe na sprostanie wyzwaniom i zagrożeniom ze strony zmian klimatycznych takich, jak: ulewne opady, ekstrema temperaturowe czy zaburzenia cyrkulacji powietrza. Wdrożenie działań zaplanowanych w MPA przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców.
W ramach projektu zaplanowano szeroką kampanię informacyjno-edukacyjną, która będzie służyć podnoszeniu świadomości mieszkańców w zakresie zmian klimatu i adaptacji do ich skutków.
Przedsięwzięcie realizowane jest przez wiodące podmioty w sektorze ochrony środowiska: konsorcjum składające się z Instytutu Ochrony Środowiska (Państwowego Instytutu Badawczego), Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (Państwowego Instytutu Badawczego), Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmy konsultingowo- inżynierskiej Arcadis. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków budżetu państwa.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1262 dni temu dnia 24/02/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 24, 2017 @ 2:00 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sesja-luty-019-1024x681

Legnicki radny żartuje z gwałcenia aktywistki LGBT

Read More →