Starostwo
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnica. Przebudowa Teatru Letniego minęła półmetek

Przez   /   03/02/2021  /   No Comments

W parku Miejskim trwa przebudowa Teatru Letniego na Centrum Witelona. – Prace przebiegają prawidłowo – mówi Grażyna Litwin, dyrektor wydziału inwestycji miejskich. – Ich zaawansowanie przekracza ponad 50 procent.

Na zewnątrz położona została już nowa elewacja. Trwa wymiana okien,  drzwi wraz z renowacją frontowych. Wewnątrz budynku trwają zaawansowane prace konstrukcyjne. Wzmacniany jest strop, kładziony tynk i docieplanie ścian.  Niedawno odkryte malowidła na drewnianych kasetonach ukrytych pod warstwami farby są już konserwowane. Prowadzone są prace projektowe, które pozwolą na zagospodarowanie piwnic i poddasza.

Co już zrobiono dotychczas?  Założono izolacje pionowe i poziome, które zabezpieczają obiekt. Położono nowy dach. Rozebrano balkoniki wewnętrzne, które zostały dobudowane po wojnie. Wzmacniany jest główny wewnętrzny balkon. Powstają  pomieszczenia użytkowe i zaplecze sanitarne. Zbudowano betonowe szyby dla wind, wyznaczane są ciągi komunikacyjne i ewakuacyjne. Dzięki tym rozwiązaniom  Centrum będzie w pełni przyjazne osobom niepełnosprawnym.

- Nowoczesne Centrum Witelona to duża i bardzo ważna dla miasta inwestycja – podkreśla prezydent Tadeusz Krzakowski. –  Mamy wobec tego miejsca ambitne plany i krok po kroku je zrealizujemy. Koordynatorem całego projektu, jakim jest Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona został Marcin Andrzejewski. Zarówno jego, jak i nas czeka jeszcze dużo pracy.

Działalność Centrum w budynku dawnego Domu Strzelców, później Domu Koncertowego i Teatru Letniego będzie stanowić powrót – w nowej odsłonie – do tradycji tego miejsca, jako ośrodka spotkań, aktywności mieszkańców oraz przestrzeni ekspozycyjnych. Dodajmy, że w parku Miejskim niebawem będziemy mogli spędzić miło czas w odrestaurowanej palmiarni oraz przy fontannach, których rewitalizacja jest na ukończeniu.

- Centrum Witelona będzie promować wśród młodzieży kierunki kształcenia, ważne dla rozwoju miasta i regionu oraz edukować odwiedzających z zakresu najnowszych osiągnięć nauki i techniki – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Placówka ma być również miejscem łączącym kulturę, naukę i edukację. Miejscem spotkań ludzi o innowacyjnym i twórczym spojrzeniu na świat, także ludzi nauki i biznesu.

Pierwszy wizerunek Domu Strzeleckiego widnieje na panoramie miasta z 1730 roku. Obiekt był wielokrotnie rozbudowywany. W 1845 roku, po całkowitym zniszczeniu w pożarze, odbudowano go i odtworzono ponownie w  1850 r. Obecny kształt uzyskał po przebudowie w 1928 roku.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 298 dni temu dnia 03/02/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 3, 2021 @ 2:08 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

obraz_2021-11-26_113904

Jawor. 40-latek urządził w domu piekło swojej partnerce

Read More →