Prokuratura Rejonowa w Legnicy umorzyła śledztwo w sprawie filmowców z Hollywood, którzy w piwnicy kamienicy przy ul. Tatarskiej w Legnicy poszukiwali nazistowskiego skarbu. Zdaniem śledczych, Amerykanie nie popełnili przestępstwa.
- Prokuratura Rejonowa w Legnicy prowadziła w niniejszej sprawie postępowanie karne o przestępstwo polegające na uszkodzeniu zabytku poprzez naruszenie części ścian i podłoża piwnic wyżej wymienionej nieruchomości tj. o czyn z art. 108 ust.1 Ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – referuje prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy. -Postanowieniem z dnia 10 maja 2023 roku prokurator umorzył śledztwo w niniejszej sprawie wobec stwierdzenia, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego. Jak wynika z pisemnego uzasadnienia tego postanowienia, w niniejszej sprawie powołano biegłego z zakresu ochrony zabytków architektury, który w wydanej opinii stwierdził, że prace poszukiwawcze w piwnicy nieruchomości przy ul. Tatarskiej w Legnicy nie naruszyły, ani nie uszkodziły zabytku w rozumieniu art. 108 ust.1 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Decyzja nie jest prawomocna.
Ta sprawa była efektem zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa, które lokatorzy z ul. Tatarskiej złożyli na początku 2020 r. w prokuraturze. Byli oburzeni zachowaniem ekipy filmowców z USA, którzy podstępem zdobyli klucz do ich piwnicy a następnie udając, że kręcą film o miłości (“On the basement” – “W piwnicy”), szukali kolekcji znaczków pocztowych, które niemiecki oficer SS Rudolf Wahlmann zrabował Żydom zwożonym do obozów koncentracyjnych. Według ustaleń filmowców, esesman pod koniec wojny ukrył klasery wraz z innymi cennymi przedmiotami w Legnicy. Amerykanie odkuwali cegły, badali grunt georadarem, nie mając także wymaganego prawem pozwolenia na wykopaliska.
Dan Sturman (reżyser), Dylan Nelson (producentka) i Gary Gilbert (scenarzysta) planowali, że odnalezione znaczki przekażą potomkom lub krewnym Żydów, którym zostały w czasie wojny zrabowane, a całą historię poszukiwań opowiedzą w filmie dokumentalnym “The Liegnitz Plot”. Z informacji, które są dostępne w sieci, wynika, że ich film od roku był w fazie postprodukcji. Na rok 2023 jest zapowiadana jego premiera.
Więcej na temat Rudolfa Wahlmanna, jego pracy w obozach koncentracyjnych, bezcennych znaczków ukrytych w Legnicy i projektu “The Liegnitz Plot”: “Legnica. Amerykanie szukają zrabowanego Żydom skarbu”
FOT. KADR Z FILMU “THE LIEGNITZ PLOT”