AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnica od poniedziałku otwiera żłobki i przedszkola

Przez   /   15/05/2020  /   5 Comments

Legnickie przedszkola i żłobki wznawiają zajęcia opiekuńcze w poniedziałek 18 maja. Decyzję o tym, że dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą wrócić do przedszkoli, a młodsze do żłobków, prezydent Tadeusz Krzakowski podjął i ogłosił 5 maja.

Miasto dysponuje 17 przedszkolami publicznymi i ośmioma oddziałami przedszkolnymi w czterech szkołach podstawowych. W normalnych warunkach pozwala to zapewnić opiekę ponad 2200 dzieciom. Po niemal dwóch tygodniach konsultacji dyrektorów placówek z rodzicami, 14 maja okazało się, że zainteresowanie rodziców posyłaniem dzieci do przedszkoli zmniejszyło się z deklarowanych wcześniej 16 proc. do 10,3 proc. Dane dotyczące zainteresowania rodziców prowadzone były sukcesywnie, jednak wyraźnie pojawiała się malejąca tendencja deklaracji. Oznacza to, że w legnickich przedszkolach pojawi się 18 maja 223 podopiecznych. Pieczę nad dziećmi sprawować będzie 115 nauczycieli, a obsługę zapewni im 117 osób personelu pomocniczego.

W tych okolicznościach, na podstawie opinii dyrektorów placówek i organu prowadzącego, czyli Urzędu Miasta, podjęto decyzję, że działalność opiekuńczo-wychowawcza prowadzona będzie od 18 maja w dziesięciu przedszkolach publicznych: nr 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 16 i 18. Do pozostałych przedszkoli napływało od jednego do 5 zgłoszeń. Na razie nie będą czynne także oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych.

Przypomnijmy, że podczas zapisów respektowane była priorytety, nakazujące przyjmowanie w pierwszej kolejności pociech rodziców pracujących w służbie zdrowia, służbach mundurowych oraz pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych. Wystąpiły 74 takie przypadki. Zadbano również o możliwość wsparcia dla obojga pracujących rodziców.

Przez kilkanaście dni legnickie przedszkola publiczne były przygotowywane na bezpieczne przyjęcie dzieci i ich pobyt w placówkach. Wszystkie obiekty zostały poddane ozonowaniu. Dyrektorzy przygotowali odpowiednie regulaminy działania oraz procedury. Należą do nich: procedura bezpieczeństwa w placówce, postępowania na wypadek wystąpienia zakażenia, ścieżka szybkiej komunikacji z rodzicami i ich zgoda na mierzenie dzieciom temperatury. Przeprowadzono niezbędne zakupy, wśród których są: bezdotykowe termometry, fartuchy i przyłbice dla pracowników, rękawice i płyny do dezynfekcji rąk, a także mebli, zabawek i różnych powierzchni. W każdym przedszkolu utworzono pomieszczenie będące izolatorium.

Wszystkie placówki przedszkolne przygotowane zostały w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia, Edukacji i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ewentualna nowa organizacja pracy przedszkoli, wykorzystująca dotychczasowe doświadczenia, planowana jest na 25 maja. W poniedziałek, 18 maja, dla maluchów otwarte zostaną także żłobki. Miasto prowadzi cztery takie placówki, w których opieka roztaczana jest nad 114 dziećmi do lat trzech. Rodzice zdecydowali się posłać do żłobków 76 swoich pociech, co stanowi obecnie 66 proc. Nie ma problemu z przyjęciem pod opiekę większej ilości dzieci, jeśli ich rodzice wyrażą taka wolę.

- Otwierając przedszkola i żłobki, brałem pod uwagę wszelkie okoliczności, prowadziłem konsultacje z fachowcami, rozmawiałem z dyrektorami, miałem wiele rozmów z rodzicami, gdyż pragnę, by była to decyzja podejmowana wspólnie i odpowiedzialnie – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Będę bacznie obserwował działalność tych placówek, jak również sytuację zdrowotną w mieście i regionie. Liczę na mądrość, rozwagę i wysoki profesjonalizm w zapewnianiu bezpieczeństwa u tych, którym legniczanie powierzają opiekę nad swymi dziećmi.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email

5 komentarze

 1. Ojciec pisze:

  tylko co z tych dzieci zostanie

 2. anonim pisze:

  przeczytalem jeszcze raz artykuł w ktorym jest dokladnie opisane co i jak.Trudno cytowac linijkami i po koleji ale dla mnie jako badacza tak zwanego suwerena zaczyna byc dla mnie wszystko jasne..Odnosnie suwerena.

 3. Matka pisze:

  To proszę napisać precyzyjnie i rzetelnie, nie wprowadzając czytelników w błąd, że w chwili OBECNEJ liczba przygotowanych miejsc w żłobkach to 114, ale ogólnie to jest około cztery razy tyle. Zatem to nie 66% rodziców wszystkich dzieci uczęszczających do żłobków zdecydowało się posłać swoje maluszki do żłobków …..

 4. Źródło jest podane pod artykułem. To informacja z Urzędu Miasta w Legnicy. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne liczba dzieci, które może przyjąć żłobek, uległa ograniczeniu. Jest uzależniona od powierzchni, ilości pomieszczeń.

 5. Matka pisze:

  Co za błędne dane ? skąd Pan redaktor ma informacje, że w 4 żłobkach jest 114 miejsc ?? i aż 66% rodziców zdecydowało się posłać swoje pociechy ? Chyba w jednym żłobku jest tyle miejsc, a nie we wszystkich. Prosimy o przedstawianie rzetelnych informacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

69438222_2715452898506511_2776839061447376896_o

Robert Obaz apeluje do premiera o otwarcie granic

Read More →