Galeria6
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Legnica nie boi się kumulacji roczników

Przez   /   13/03/2019  /   No Comments

We wrześniu do legnickich szkół średnich trafi ok. 2.640 absolwentów klas gimnazjalnych i ośmioletnich szkół podstawowych. To ponad dwa razy więcej, niż ich było w roku 2018. Nastąpi kumulacja dwóch roczników uczniów, ale nie zabraknie dla nich miejsc, klas i nie przewiduje się nauki na dwie zmiany.

- Jest wiele miast, które skutków zafundowanej przez rządową reformę oświaty kumulacji bardzo się obawiają. My jesteśmy spokojni – mówi Halina Gawin Majewska, dyrektor wydziału oświaty, kultury i sportu Urzędu Miasta. – Jesteśmy przygotowani. To wynik naszej wielomiesięcznej współpracy i ustaleń z dyrektorami szkół. Mamy odpowiednio rozbudowaną i nowoczesną bazę oświatową, jej zaplecze dydaktyczne i kadrowe. Przypomnę też, że w roku 2002/2003 w naszych szkołach ponadgimnazjalnych kształciliśmy aż 3 tysiące uczniów w klasach pierwszych.
Absolwenci gimnazjów (ok. 1350) i szkół podstawowych (ok. 1290) od 1 września uczyć się będą w 88 oddziałach. Do tej pory było ich o połowę mniej. Klasy będą zorganizowane w ogólnodostępnych czterech liceach ogólnokształcących (I, II, V i VII), w sześciu technikach (nr 1, 2, 3, 4, 5 i Technikum Samochodowym) oraz w pięciu branżowych szkołach I stopnia. Oczywiście, w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych będą tworzone odrębne oddziały dla absolwentów tych szkół z uwagi na różne podstawy programowe.
Elektroniczna rekrutacja do szkół średnich rozpocznie się 13 maja i potrwa do 25 czerwca br. Listy przyjętych uczniów szkoły ogłoszą 25 lipca. W ratuszu szacuje się, że ok. 40 proc. absolwentów rozpocznie naukę w liceach ogólnokształcących, zaś około 60 proc. zdecyduje się na zawodowe technika i branżowe szkoły I stopnia. Priorytetem jest bowiem specjalistyczne kształcenie zawodowe, związane z potrzebami rynku pracy.
- Mamy doskonale przygotowaną bazę dydaktyczną szkolnictwa zawodowego ze 138 pracowniami specjalistycznymi w 153 klasach szkolnych. Także 43 zmodernizowane w ramach projektów unijnych pracownie do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i informatycznych. Wcześniej powstały 43 pracownie do kształcenia zawodowego. Wszystkie szkoły posiadają sale gimnastyczne i kompleksy sportowe. To efekt skutecznej i dalekowzrocznej polityki oświatowej prezydenta Tadeusza Krzakowskiego – dodaje dyrektor Halina Gawin-Majewska.
Po zatwierdzeniu w kwietniu arkuszy organizacyjnych zapewne okaże się, że potrzebne będzie zatrudnienie dodatkowych nauczycieli bądź przesunięcia ich pomiędzy szkołami. Kadry pedagogicznej również nam nie zabraknie.
Jak do tej pory w Legnicy wdrażanie rozwiązań rządowej reformy szkół odbywa się z korzyścią dla uczniów, rodziców i nauczycieli. W styczniu, po wcześniejszej kontroli, NIK pozytywnie, bez uwag i zaleceń, oceniła legnicką realizację założeń zmian systemu oświaty.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2129 dni temu dnia 13/03/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 13, 2019 @ 2:10 pm
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

couple-8498866_1280

Witelonka zaprasza studentów i absolwentów na Bal Witelona

Read More →