Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Legnica będzie kształcić przyszłych kolejarzy

Przez   /   26/02/2018  /   No Comments

Legnica rozszerza i uatrakcyjnia swą ofertę szkolnictwa zawodowego. Podpisano list intencyjny o utworzeniu w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących klasy kształcącej w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń taboru kolejowego.


Sygnatariuszami czterostronnego porozumienia byli: reprezentujący miasto prezydent Tadeusz Krzakowski, dyrektor ZSTiO im. Henryka Pobożnego Stella Święcińska, prezes zarządu firmy Pol-Miedź Trans, Marcin Jankowski i członek zarządu tej firmy Zbigniew Bytnar oraz Piotr Malepszak, wiceprezes zarządu Kolei Dolnośląskich.
Już od pierwszego września br. w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 (ZSTiO) rozpocznie działanie klasa o profilu mechanika-montera maszyn i urządzeń taboru kolejowego. Zaplanowano nabór 16 uczniów. – Wychodzimy naprzeciw potrzebom pracodawców z regionu – mówi dyrektor Stella Święcińska. – Mamy wyspecjalizowaną kadrę i wsparcie Pol-Miedź Transu oraz Kolei Dolnośląskich. Nawet dziewczęta chcą się uczyć w zawodach kolejarskich – dodaje pani dyrektor.
- Obie firmy są naszymi bardzo ważnymi i sprawdzonymi już partnerami – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski. – Dzięki nim szeroko otwieramy drogę specjalistycznego kształcenia młodzieży zarówno z Legnicy, jak i z regionu. Proponujemy atrakcyjne zawody techniczne, z zastosowaniem inteligentnych technologii, które przyniosą młodym satysfakcję zawodową i finansową, z korzyścią dla gospodarki.
Przedstawiciele Pol-Miedź Trans podkreślali, że współpraca będzie oczkiem w głowie firmy i samorządu, bo Zagłębie Miedziowe potrzebuje specjalistów, a luka w takich zawodach jest ogromna.
Piotr Malepszak z Kolei Dolnośląskich zwrócił uwagę na bardzo szybki rozwój tej samorządowej spółki, działającej w Legnicy. Wykwalifikowane kadry znajdą pracę w nowej hali przeglądów i remontów nowoczesnego taboru. – Bardzo cenimy sobie intensywną współpracę z miastem – powiedział.
Przypomnijmy, że w lutym br. prezydent Tadeusz Krzakowski podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia w Legnicy (w ZSTiO) hutniczego kierunku kształcenia zawodowego pod patronatem KGHM Polska Miedź. Młodzież kształcona będzie w zawodzie technika hutnika.
Zbliżenie nauczania zawodowego do pracodawców i klasy patronackie funkcjonują w Legnicy już od szeregu lat. Zaangażowane są m.in. firmy z LSSE. Tylko w 2017 roku miasto zawarło 4 porozumienia patronackie. Zdecydowanie wzrasta ilość absolwentów gimnazjów, którzy jako kierunek kształcenia wybierają technika i szkoły zawodowe. W ubiegłym roku postąpiło tak ponad 52 proc młodych ludzi. Obecnie legnicka oświata kształci uczniów w 48 zawodach na poziomie technikum i szkół branżowych pierwszego stopnia.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 763 dni temu dnia 26/02/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 26, 2018 @ 7:23 am
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

child-1073638_1920

Legnica. Szkoły będą pożyczać uczniom komputery

Read More →