AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Ładnie, ciepło, ekologicznie. Powiat zadbał o swój ośrodek

Przez   /   10/03/2023  /   No Comments

Zakończyła się termomodernizacja budynku Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotoryi. Za prawie 3,7 mln zł  wymieniono całe centralne ogrzewanie, stolarkę okienną i drzwiową, docieplono budynek, zastąpiono tradycyjne oświetlenie energooszczędnymi LED-ami a na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne.

Na przeprowadzenie inwestycji – bardzo oczekiwanej przez społeczność ośrodka – zarząd powiatu złotoryjskiego pozyskał ponad 3,1 mln zł dofinansowania ze środków unijnych będących w dyspozycji marszałka Dolnego Śląska. Dołożył do tego prawie 552 tys. zł z własnego budżetu i oto widać efekty.

Już z zewnątrz rzuca się w oczy nowa elewacja budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Jest nie tylko estetyczna, ale też odpowiednio gruba, by nie dopuszczać do strat ciepła. Ogrzane powietrze nie będzie też uciekać przez nieszczelności w oknach. Placówka zyskała nowy, bardziej efektywny kocioł centralnego ogrzewania. Wymieniono też 132 grzejniki i resztę instalacji c.o. Na dachu pojawiły się panele fotowoltaiczne. Energia elektryczna produkowana ze słońca będzie wykorzystywana na potrzeby własne budynku, w tym do zasilania nowego oświetlenia. Dzięki LED-owym oprawom i żarówkom będzie dużo tańsze w użytkowaniu.

Fantastycznie zachował się wykonawca inwestycji, firma GK Investbud Gerard Nogajczyk, który dodatkowo wyremontował dla dzieci salę gimnastyczną. Zrobiło się w niej przytulnie i miło, o czym mogli się przekonać wszyscy uczestnicy uroczystości będącej zwieńczeniem trwających 5 miesięcy prac. Przed zaproszonymi gośćmi i kolegami ze szkoły zaprezentował się m.in. rewelacyjny Kabaret Horrorek.

Starosta złotoryjski Wiesław Świeczyński wskazywał, że termomodernizacja poprawi warunki edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, ale przełoży się również na zmniejszenie zużycia energii.

- Dzięki temu możemy teraz lepiej zadbać o środowisko naturalne, jednocześnie zapewniając uczniom optymalne warunki do rozwoju i nauki– mówił starosta Wiesław Świerczyński. -Naszym celem jest stworzenie dla uczniów warunków umożliwiających rozwijanie ich umiejętności, talentów i pasji, aby mogli osiągać sukcesy i spełniać swoje marzenia w budynku i pomieszczeniach.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

horyzont-263-1024x682

Lecą głowy dyrektorów i prezesów w KGHM

Read More →