Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Książka o twórczości Grzegorza Niemyjskiego

Przez   /   20/03/2020  /   No Comments

“Grzegorz Niemyjski. Rzeźby, rysunki, instalacje. Wybrane prace z lat 1999-2019″ to najnowsze wydawnictwo przygotowane przez Muzeum Miedzi w Legnicy. Książka jest dostępna w internecie jako e-book (KLIKNIJ TUTAJ).

Książka powstała przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu im. Eugeniusza Gepperta oraz przy wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź.

Grzegorz Niemyjski jest nauczycielem dydaktycznym Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych, i wychowankiem tejże katedry pod kierunkiem prof. Alfredy Poznańskiej i prof. Christosa Madziosa. Dopełnienie twórczości stanowi działalność pedagogiczna, organizacja plenerów rzeźbiarskich – Strzegom, konferencji, warsztatów malarskich czy wystaw. Aktywnie zaangażowany jest we współpracę ze środowiskiem rzeźbiarzy pogranicza polsko-czeskiego.

Legnica stała się przestrzenią, w której najwięcej jest prac artysty. Śmiało można rzec, iż realizacje rzeźbiarskie mieszczące się na Rynku, stały się ikonami, pozwalającymi rozpoznać współczesny wizerunek Legnicy (Ring, Kula, fontanna). Do jednej z ostatnich prac należy monumentalny Pomnik Zesłańcom Sybiru. Artysta oparł koncepcję na trzech blokach granitowych, a na najwyższym z nich zamieszczono z brązu draperię z wizerunkiem Orła Białego oraz położono imitację torów kolejowych. Grzegorz Niemyjski jest także autorem rzeźb znajdujących się w legnickich wnętrzach sakralnych (stacje Drogi Krzyżowej i rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego w kościele pw. św. Tadeusza w Legnicy oraz rzeźba Madonny w kościele pw. św. Józefa) oraz tablice upamiętniające 20 -lecie PWSZ im. Witelona i Honorowych Obywateli Legnicy w Ratuszu. Wykonał statuetki: Filantropek, Młody Paganini, oraz medale: Jan Paweł II, 20-lecie PWSZ, Legnica oraz plakietę ulica NMP. W pracach stosuje różnorodne materiały i techniki. Biegle operuje brązem i granitem, zwłaszcza strzegomskim pozwalającym mu uzyskać odpowiednią formę. Materiał i forma w ujęciu artysty, stają się warunkiem do stworzenia narracji znaczeń. Ważny aspekt w twórczości Grzegorza Niemyjskiego stanowią instalacje. W poszczególnych konceptach, często angażując sferę miejską, podejmuje trudne zagadnienia, odnoszące się do tematyki sakralnej. Rozważanie o tematyce chrześcijańskiej podjął na wystawie „Edyta Stein. Kamień i papier” (Muzeum Miedzi 2002), w której starał się poznać duchowość wybitnej filozofki i świętej.

Link do książki: http://muzeum-miedzi.art.pl/wydawnictwa-2018-2011/887-grzegorz-niemyjski

Link do zdjęć z wystawy Grzegorza Niemyjskiego: http://muzeum-miedzi.art.pl/fotogaleria/465-caly-ksztalt-grzegorz-niemyjski).

Źródło: Muzeum Miedzi w Legnicy

FOT. MUZEUM MIEDZI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1498 dni temu dnia 20/03/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 20, 2020 @ 1:26 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

fanny-i-aleksander.2_f

Na legnicką scenę wraca “Fanny i Aleksander”

Read More →