POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Kleszcze. Poznaj wroga

Przez   /   14/06/2017  /   1 Comment

Szczyt kleszczowy trwa od marca do jesieni – dr Jarosław Pacoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jak się chronić:

W Polsce żyje około 20 gatunków kleszczy. Groźne dla człowieka są dwa z nich: kleszcz pospolity, zwany również pastwiskowym oraz kleszcz łąkowy. Najczęściej występującym jest kleszcz pospolity (Ixodes ricinus, stara nazwa to kleszcz pastwiskowy). Występuje na ok. 90% obszaru kraju, oprócz mokradeł i miejsc suchych, piaszczystych (wydmy). Odpowiada za 98% przypadków ataków na ludzi i zwierzęta domowe – atakuje zwłaszcza psy i koty. Drugi gatunek, bardzo groźny dla psów, to kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus) przenosi babeszjozę psów – chorobę pasożytniczą, która – jeśli jest nieleczona – jest śmiertelna. Występuje na wschód od Wisły (pojawia się też w województwie lubuskim, dostając się na te tereny z Niemiec przez Odrę).

Pojawieniu się większej liczby kleszczy sprzyjają łagodne zimy, a taką mamy za sobą. Kleszcze stają się aktywne, już gdy temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza, zaś największą aktywność przejawiają, gdy jest parno, wilgotno i bezwietrznie. Cykl rozwojowy kleszcza trwa trzy lata.

Kleszczy nie da się wytępić, więc trzeba się przed nimi ochronić. Występują przede wszystkim w lasach liściastych i mieszanych, parkach, zagajnikach. Najlepszymi miejscami dla nich są wilgotne i mocno zacienione miejsca. Te pajęczaki można spotkać wśród traw, pokrzyw, żywopłotów i rozkładającej się ściółki, żyją na wysokości kilkudziesięciu centymetrów w trawie lub krzewie. Wybierając się w takie miejsca powinniśmy dobrać odpowiedni strój: ubrania zasłaniające ciało – zakładajmy długie spodnie oraz bluzę. Skarpetki wciągnijmy na nogawki i załóżmy jasną odzież, wtedy zauważymy czy chodzi po nas kleszcz. Po drugie po powrocie ze spaceru starannie trzeba obejrzeć całe ciało. Jeśli odkryjemy, że kleszcz się wgryzł w skórę, należy go usunąć. Najlepiej specjalistyczną pęsetą, trzymając ją jak najbliżej otworu gębowego kleszcza, jednym zdecydowanym ruchem. Nie należy smarować tego miejsca żadnymi kremami czy maściami, bo te pobudzają pasożyta do produkcji toksycznej śliny. Warto pamiętać, że nie każdy kleszcz jest zarażony, ale trzeba obserwować miejsce z którego go usunęliśmy. O boreliozie często (nie zawsze) informuje nas wędrujący po ciele rumień, który szybko się powiększa. W takich sytuacjach bezwzględnie trzeba zgłosić się do lekarza, który zaleci terapię antybiotykową. Na psy i koty można nakładać specjalną obrożę, która może odstraszać pajęczaki od 3 do 10 miesięcy. Mniej skuteczne są krople na sierść działające przez kilka tygodni.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

FOT. PIXABAY.COM/ Nicooografie

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2711 dni temu dnia 14/06/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 13, 2017 @ 2:17 pm
  • W dziale: styl życia

1 komentarz

  1. Kasia pisze:

    z mojego doświadczenia świetnie sprawdzają się ubrania odstraszające całe to złośliwe i groźne jednocześnie robactwo, komary, kleszcze np. te z nano-outfits.com. plusy są takie, że takie ubranko działa przez ok. 70 prań, że nie trzeba się spryskiwać niczym, więc cała ochrona jest w ubraniu zamiast na mojej skórze, no i jest bardziej komfortowo, bo wiadomo, że spraye i kleją się i nie pachną jakoś przyjemnie i trzeba często się psikać, bo szybko wietrzeją i przestają działać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

technology-3389904_1280

Warsztaty informatyczne w Centrum Witelona

Read More →