Legnica przygotowała kolejną odsłonę miejskiej, edukacyjnej kampanii o hejcie. Rusza druga seria spotkań w legnickich szkołach w ramach pilotażowego miejskiego projektu przeciw hejtowi i cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży.
Seria spotkań, która odbyła się w Legnicy w ostatnich tygodniach odniosła duży sukces. Kinga Zawodnik, która była gościem tych spotkań, została zasypana pozytywnymi wiadomościami od jej uczestników. „Wracaj do nas!” – pisali młodzi legniczanie zauroczeni pozytywną energią znanej prezenterki. Do tej pory odwiedziła sześć legnickich szkół.
Spotkania będą kontynuowane i już 27 listopada odbędzie się pierwsze z kolejnych osiemnastu wydarzeń w legnickich szkołach. Potrwają one do 7 grudnia, akcją objęte zostaną wszystkie miejskie szkoły. Kinga Zawodnik, odwiedzi zatem łącznie 24 szkoły, w których uczy się w Legnicy ponad 14 tys. uczniów.
- Zasięg kampanii przerósł moje oczekiwania, ale świadczy to tylko o ogromnej potrzebie dialogu młodego pokolenia – mówi Kinga Zawodnik.
Kampania przeciw hejtowi organizowana jest przez Urząd Miasta w ramach projektu Zdrowa Legnica we współpracy z KGHM Polska Miedź SA. Hejt to forma agresji i obrażania innych osób lub grup osób, szczególnie w przestrzeni internetowej. Jest to działanie destrukcyjne, które może przybierać różne formy. Hejt w sieci może mieć poważne konsekwencje emocjonalne i psychologiczne dla ofiar, prowadząc do stresu, depresji, a nawet samobójstw w skrajnych przypadkach. Dlatego walka z nim jest tak ważna.
Celem miejskiej kampanii jest promowanie pozytywnego i wspierającego zachowania w internecie oraz w życiu codziennym. Przypomnijmy, że w jej ramach pod koniec października, w sześciu legnickich szkołach odbyły się pilotażowe spotkania z dziećmi i młodzieżą z Kingą Zawodnik, osobą która doświadczyła i doświadcza hejtu. Tematy, jakie były poruszane na spotkaniach to m.in. sposoby radzenia z hejtem, emocjonalne zaangażowanie i wyrażanie emocji oraz sposoby na walkę z cyberprzemocą.
W akcję zaangażowaliśmy lokalnych liderów. W spotkaniach uczestniczyli i nadal będą uczestniczyć: Dariusz Kantor, pedagog specjalny, który wskazuje, gdzie udać się po pomoc oraz tłumaczy, jak hejt negatywnie wpływa na nasze życie. Ponadto w szkołach podstawowych na zajęciach spotkamy Justynę Janusz i Roberta Kuczaka z legnickiej straży miejskiej oraz kom. Mariusza Andrzejewskiego z KMP w Legnicy, a w szkołach średnich mecenasa Macieja Kowalskiego z Kowalski, Popławski i Wspólnicy, Kancelaria Radców Prawnych, którzy przypominają, że nie można nikogo bezkarnie obrażać. Spotkanie powiązane jest ze wspólnym wykonaniem bardzo pozytywnej piosenki „Czyste serce”.
Akcja HEJt potwierdza, jak ważnym tematem i kierunkiem jest psychoedukacja dzieci i młodzieży. Uczniowie (do tej pory ponad 500 osób) brali aktywny udział w spotkaniach, opowiadając o swoich doświadczeniach z hejtem oraz dopytywali o sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Jak zauważono do tej pory – po spotkaniach uczniowie nabierali odwagi, aby przyznać się, że problem hejtu ich dotyczy i należy otwarcie rozmawiać o trudnościach w jego pokonywaniu.
Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY