BAZA_WYNOS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

KGHM robił za słup w maseczkowym przekręcie?

Przez   /   23/10/2020  /   2 Comments

Takie są wnioski z dziennikarskiego śledztwa Gazety Wyborczej. Według Jacka Harłukowicza, operację z milionami drogo kupionych badziewnych maseczek, które w kwietniu przyleciały z Chin antonowem, rząd wymyślił po to, by poza sejmową kontrolą dorzucić pieniędzy Agencji Wywiadu.

W połowie kwietnia 2019 roku w Warszawie wylądował największy samolot transportowy świata Antonow An-225 Mrija z transportem chińskich maseczek dla polskiej służby zdrowia. Premier Mateusz Morawicki oraz prezesi KGHM i Lotos stawili się na lotnisku Okęcie, aby przed kamerami TVP opowiadać Polakom o tym, jak dzięki współpracy spółek Skarbu Państwa z rządem oraz wsparciu zabiegającego o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, tj. “udrożnieniu kanałów komunikacji” z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, udało się sprowadzić do Polski gigantyczną pomoc medyczną do walki z COVID-19. Seria artykułów w Gazecie Wyborczej zdemontowała tę narrację. Dzięki pracy Jacka Harłukowicza okazało się, że maseczki to niecertyfikowany szmelc, w dodatku bardzo drogi (po 2 dolary za sztukę, podczas gdy w kraju podobne można było kupić w marketach za niespełna 2 złote). Dzisiejsza publikacja wyjaśnia, dlaczego płacono za nie tak drogo i jaki był cel tej operacji.

Idąc tropem wskazanym przez anonimowego informatora, Jacek Harłukowicz szuka potwierdzenia tezy, że za stały za tym służby specjalne, KGHM i Lotos na polecenie premiera robiły za słupy, a zysk ze sprzedaży maseczek za pośrednictwem małej spółki z podwarszawskich Łazów był transferowany – z pominięciem sejmowej kontroli – do Agencji Wywiadu. W sprawę są zamieszani m.in. byli agenci rozwiązanych Wojskowych Służb Informacyjnych, Wojskowej Służby Wewnętrznej, kadrowy oficer Agencji Wywiadu. Tropy wiodą również w stronę spółek powiązanych z chińskimi i amerykańskimi służbami specjalnymi.

Śledztwo w sprawie maseczek z antonowa od maja prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Dotąd nikomu nie postawiono zarzutów.

Cały tekst Jacka Harłukowicza jest TUTAJ.

FOT. KGHM.PL

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 43 dni temu dnia 23/10/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 23, 2020 @ 7:00 pm
  • W dziale: wiadomości

2 komentarze

  1. lustrator pisze:

    a inna sprawa jest czy taki dudus nie powinien podac sie do dymisji?Pisalem ze pytalem XI o maseczki a on nic nie wiedział.Zachodzi zatem pytanie jaka jest granica glupoty i prawdomownosci prezydenta.Ale tez jaka jest granica bezdennej glupoty motlochu.

  2. lustrator pisze:

    Śledztwo w sprawie maseczek z antonowa od maja prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Dotąd nikomu nie postawiono zarzutów.>>>>a mysle ze slupowi juz powinni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

fire-brigade-4225087_1920

Lubin. 75-letnia kobieta zginęła w pożarze mieszkania

Read More →