Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

KGHM pokaże ambasadorów polskiej nauki, kultury, sportu

Przez   /   10/09/2019  /   1 Comment

Kapituła organizowanego przez KGHM Polska Miedź S.A. Konkursu „Ambasador Polski” wybrała laureatów w kategoriach: nauka, sport i kultura. Wyniki poznamy podczas uroczystej gali w październiku. Celem plebiscytu jest wyróżnienie osób, które na co dzień przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na świecie.

Kapituła organizowanego przez KGHM Polska Miedź S.A. Konkursu „Ambasador Polski” wybrała laureatów w kategoriach: nauka, sport i kultura. Wyniki poznamy podczas uroczystej gali w październiku. Celem plebiscytu jest wyróżnienie osób, które na co dzień przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na świecie.

Posiedzenie Kapituły Konkursu „Ambasador Polski” odbyło się 10 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizatorem plebiscytu jest KGHM Polska Miedź S.A., a pomysłodawcą prezes Marcin Chludziński. – W KGHM codzienną pracę nad wizerunkiem Polski w oczach świata uważamy za obowiązek każdego z nas. Tak właśnie wyobrażamy sobie nowoczesny patriotyzm. Najlepszymi ambasadorami naszego kraju są osoby, które każdego dnia dają namacalne dowody na to, że Polacy są narodem ambitnym i pracowitym, a Polska to postępowy kraj, który w ciągu ostatnich 30 lat przeszedł transformację godną naśladowania – powiedział.

Przez cały sierpień trwały internetowe zgłoszenia kandydatów w kategoriach: nauka, sport, kultura i nagroda publiczności. W tej ostatniej zdecydują wyłącznie głosy internautów. W pozostałych decyzja o tym, kto ze zgłoszonych zwycięży należała do Kapituły Konkursowej złożonej z naukowców, sportowców, artystów, dziennikarzy i przedstawicieli administracji publicznej.

Jednym z członków Kapituły jest Tomasz Majewski. Dwukrotny mistrz olimpijski mówił, jak ważną rolę w promocji kraju pełnią sportowcy. – To naturalni ambasadorzy. Na tym polega sport, żeby poza wysiłkiem fizycznym dać z siebie coś więcej. Walczymy pod flagą i ją popularyzujemy. Nasz triumf to też triumf państwa – zaznaczył.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii i członek Kapituły, podkreślił znaczenie codziennych działań podejmowanych przez Polaków za granicą. – Mamy ogromny szacunek i uznanie dla osób, które bez względu na dziedzinę, swoją pracę, zachowanie i postawę potrafią dawać przykład i być wzorem dla innych. Ich osiągnięcia w nauce, sporcie, kulturze czy działalności charytatywno-społecznej budują dobry wizerunek Polski na arenie międzynarodowej, zaświadczając, że jesteśmy narodem zdolnym, pracowitym i wykształconym – powiedział.

Podczas uroczystej gali w październiku prezes KGHM Polska Miedź S.A. przyzna także nagrodę specjalną w kategorii ambasador biznesu. – Jako firma działająca na czterech kontynentach i eksportująca 80% swojej produkcji, jesteśmy na co dzień ambasadorem naszego kraju. Wiemy, jak istotne jest, aby poprzez osobiste historie i doświadczenia pokazywać Polskę innym. Chcemy, aby była postrzegana jako kraj zdolnych, pomysłowych ludzi, ambitnych przedsiębiorców i dlatego zdecydowaliśmy się ich docenić i wyróżnić – podkreślił.

Nad tym, kto powinien zwyciężyć w kategoriach – nauka, kultura i sport obradowali: szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, prof. Wojciech Roszkowski, p.o. prezesa Polskiej Izby Inwestycji i Handlu Grażyna Ciurzyńska, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński, dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w USA Ireneusz Eric Lubaczewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski, Halina Mlynkova, Emilian Kamiński, Tomasz Rożek, Przemysław Babiarz, Joanna Jędrzejczyk oraz przewodniczący Kapituły Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński.

Laureaci plebiscytu zostali wybrani przez Kapitułę spośród kandydatów zgłoszonych przez internautów. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali Wręczenia Nagród, która odbędzie się w październiku.

Lista kandydatów wybranych przez internautów:

Ambasador Kultury Polskiej


Monika Brodka, wokalistka
Sławomir Dobrzański, pianista
Tom Hanks, aktor
Krzysztof Jabłoński, pianista
Janusz Kamiński, operator filmowy
Joanna Kulig, aktorka
Radosław Liszewski, wokalista
Jakub Józef Orliński, kontratenor
Andrzej Sapkowski, pisarz
Andrzej Smolik, muzyk

Ambasador Nauki Polskiej

Artur Chmielewski, inżynier NASA, menedżer misji Rosetta
Jerzy Grygorczuk, inżynier, zbudował Kreta HP3, który poleciał na Marsa
Mateusz Hołda, kardiolog i naukowiec, kierownik zespołu naukowego HEART
Marta Karczewicz, wynalazca, przyczyniła się do powstania formatu wideo AVC
Daniel Król, wynalazca urządzenia do badania wymowy polskiej
Olga Malinkiewicz, przedsiębiorca, wynalazca taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych
Aleksandra Przegalińska, futurolog, komentatorka ds. sztucznej inteligencji
Andrzej Udalski, astronom i astrofizyk, współodkrywca kilkunastu planet
Michał Wszoła, lekarz i twórca bionicznej trzustki
Agnieszka Zalewska, fizyk, w latach 2013-15 szef CERN

Ambasador Polskiego Sportu

Andrzej Bargiel, narciarz wysokogórski
Patrycja Bereznowska, biegaczka długodystansowa
Karol Bielecki, piłkarz ręczny
Zofia Klepacka, windsurferka
Adam Kszczot, lekkoatleta, biegacz na 800m
Robert Kubica, kierowca wyścigowy
Robert Lewandowski, piłkarz
Patrycja Pacak, pilot szybowcowy
Sztafeta 4x400m kobiet: Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska
Igor Tracz, maszer

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

FOT. KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 305 dni temu dnia 10/09/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 11, 2019 @ 6:08 pm
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. Mika pisze:

    Z. Klepacka to ta od homofobii? Ciekawy wizerunek Polski propaguje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Prezydent apeluje o szeroki udział w wyborach

W niedzielę wybory. Prezydent Legnicy apeluje o frekwencję

Read More →