helios1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

KGHM utrzymuje tempo rozbudowy Żelaznego Mostu

Przez   /   16/06/2020  /   12 Comments

Dobiega końca pierwsza faza budowy Kwatery Południowej najlepiej monitorowanego zbiornika w Europie – oznacza to, że już w najbliższym czasie KGHM Polska Miedź S.A. rozpocznie składowanie odpadów w budowanym zbiorniku. Całość robót zostanie zakończona do połowy roku 2022.

Po rozbudowie istniejącego obiektu o Kwaterę Południową OUOW Żelazny Most będzie największym, a zarazem najbardziej monitorowanym obiektem w Europie i jednym z największych na świecie.

Pierwsza faza budowy obejmuje działania związane z wykonaniem robót przygotowawczych, instalowaniu drenaży odprowadzających wody z czaszy, budowie infrastruktury wodno – szlamowej, elektroenergetycznej oraz budowę zapór okalających Kwaterę Południową -zaporę wschodnią zlokalizowaną na terenie Gminy Rudna oraz zaporę zachodnią na terenie Gminy Polkowice. Docelowa objętość Kwatery Południowej ma wynosić około 170 mln m³, długość zapór zewnętrznych około 6400 m, a wysokość maksymalnie 60 m.

- Mimo pandemii priorytetem dla nas było utrzymanie ciągłości procesów. Dlatego wszystkie kluczowe inwestycje idą zgodnie z planem. Dzięki dyscyplinie w zarządzaniu nie zatrzymujemy się, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo naszej załogi – mówi Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Technologia budowy zapór na Kwaterze Południowej jest odmienna od tej stosowanej w Obiekcie Głównym. Dotychczasowa budowa polegała na nadbudowywaniu kolejnych obwałowań na plażach utworzonych poprzednio do wewnątrz zbiornika. Nowy sposób, polegający na budowie zapór na zewnątrz został wypracowany przez inżynierów z Zakładu Hydrotechnicznego KGHM Polska Miedź S.A., projektantów i zatwierdzony przez Zespół Ekspertów Międzynarodowych. Dzięki takiej budowie obiekt będzie znacznie bezpieczniejszy zarówno w eksploatacji, jak i dla otoczenia. Zmieniono również sposób deponowania odpadów z tradycyjnego namywu na deponowanie odpadów zagęszczonych.

- Rozpoczęcie budowy poprzedziło wiele analiz. Sprawdzaliśmy sposoby budowania zapory, tak by była ona maksymalnie bezpieczna. Badaliśmy także różne metody deponowania odpadów w czaszy Kwatery Południowej tak, by jeszcze bardziej zminimalizować wpływ na otaczające nas środowisko. Rozważane było także kilka wariantów rozbudowy Żelaznego Mostu – mówi Radosław Stach, Wiceprezes ds. Produkcji KGHM Polska Miedź S.A.

Obecnie budowana jest także Stacja Segregacji i Zagęszczania Odpadów. Stacja ma dwa zadania: będzie rozdzielała odpad na żwir gruboziarnisty i drobnoziarnisty, który będzie następnie zagęszczony. Z odpadu gruboziarnistego będą formowane zapory Kwatery Południowej, a odpad drobnoziarnisty, po zagęszczeniu, będzie deponowany bezpośrednio w Kwaterze Południowej. W czerwcu rozpoczną się prace związane z montażem wszystkich urządzeń technologicznych. Deponowanie odpadów rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 roku.

Ciekawostki dotyczące Żelaznego Mostu:

- obiekt jest monitorowany całodobowo przez ponad 41 tys. czujników
- rocznie do składowiska trafia około 29 mln ton odpadów poflotacyjnych
- zbiornik zajmuje powierzchnię 1400 ha, a wraz z dobudowywaną obecnie do obiektu głównego tzw. Kwaterą Południową, obszar 2000 ha.
- obiekt jest skanowany i obserwowany poprzez bezzałogowe statki powietrzne, tzw. drony

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

FOT. KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.

    Drukuj       Email

12 komentarze

 1. lustrator pisze:

  stadnina koni w Janowie istniała od 1878 roku bez zadnych katastrof az naszła zmiana dobra.

 2. lustrator pisze:

  dobre, tak w sam raz na ciebie. Niewazna toksycznosc mediow ale glupota rzadzacych.Taka mniej wiecej jak twoja.

 3. Legniczanin pisze:

  lustrator pisze: 16/06/2020 o 19:11 czy jakakolwiek katastrofa na miedzi w tym wielkie tapniecia mogly byc przewidziane wczesniej?Jak widac nie mogly.Czujniki zarejestrowały pienkny wstrzas z ktorego juz tylko mozna bylo odczytac parametry.<<<

  Genialne! Zamykamy kopalnie, wyłączamy huty ….
  Do czego ty nawołujesz?

  Zbiornik jest eksploatowany od 1977 roku i żadnej wielkiej katastrofy jeszcze nie odnotowano! Toksyczność odpadów w Żelaznym Moście jest dużo mniejsza niż w przypadku technologii wytopu aluminium!

 4. lustrator pisze:

  czy jakakolwiek katastrofa na miedzi w tym wielkie tapniecia mogly byc przewidziane wczesniej?Jak widac nie mogly.Czujniki zarejestrowały pienkny wstrzas z ktorego juz tylko mozna bylo odczytac parametry.

 5. lustrator pisze:

  a jesli rzond nie daje rady z zwykla stadnina koni??????To co da nawet 1mln czujnikow.Jak pierdyknie.Czujniki zanotuja pienkna katastrofe.

 6. lustrator pisze:

  i to wszystko w sytuacji kiedy liczy sie tylko zysk i nasi ludzie z partii we wladzach. Dokladnie tak było na Wegrzech tyle ze tam byli wlasciciele prywatni holubieni przez wladze czyli nasi..>>>>>Żelazny Most zajmuje powierzchnię prawie 1400 hektarów. To największy zbiornik płynnych osadów w Europie fot. piotr krzyżanowski
  Danuta Wójcik, sołtys wsi Żelazny Most, z przerażeniem ogląda w telewizji relacje z Węgier, gdzie toksyczny czerwony szlam ze zbiornika przy hucie aluminium Ajka zalał kilka miasteczek, zabijając co najmniej cztery osoby i raniąc ponad setkę mieszkańców. Jak twierdzi pani sołtys, można przyzwyczaić się do życia w cieniu katastrofy. Ludzie w Żelaznym Moście przez 36 lat przywykli.

 7. Legniczanin pisze:

  lustrator pisze: 16/06/2020 o 15:43 dopiero jak wyczyszcze z kraju takich jak ty.

  Nec Hercules contra plures!!!
  Co prawda bezmózgowce kompensują braki intelektu siłą, ale nas…. czyli antyPOspólstwa jest znacząco więcej!
  Bomby atomowej nie zbudujesz…, boś za głupi!
  Kup szybę, zbuduj szybowiec i spadaj do swojej nibylandii!

 8. lustrator pisze:

  jak sie je łycha to dobrze jest wiedziec co>>>>W tym zbiorniku znajduje się prawdziwa trucicielska mieszanka. Aż strach pomyśleć co by się stało, gdyby ten wał pękł.Po katastrofie na Węgrzech nie tylko ekolodzy zaczęli przyglądać się Żelaznemu Mostowi. W tym mającym 1,4 tys. ha jeziorze znajduje się prawdziwa trucicielska mieszanka. Gdyby mocniej zatrzęsła się ziemia…
  https://gazetalubuska.pl/w-tym-zbiorniku-znajduje-sie-prawdziwa-trucicielska-mieszanka-az-strach-pomyslec-co-by-sie-stalo-gdyby-ten-wal-pekl/ar/7870428

 9. lustrator pisze:

  osobiscie mam nadzieje ze to nie znowu przez PIC>>>Według niepotwierdzonych informacji, które podawane są w mediach społecznościowych, mężczyzna miał protestować przeciwko rządom PiS. Świadkowie twierdzą, że nie miał przy sobie żadnego listu oraz żadnych transparentów. Jak ustalił Polsat News, 48-latek podczas zdarzenia miał krzyczeć, że “nie ma w tym państwie sprawiedliwości”.

 10. lustrator pisze:

  dopiero jak wyczyszcze z kraju takich jak ty.

 11. Legniczanin pisze:

  Lustrator!

  Dotrzymaj słowa i wynieść się chociażby do tego swojego Berlina niezależnie czy leży on na Podkarpaciu czy wschodnich Niemczech…

  Kończ waść pomimo, iż wstydu nie masz, bo żenadą jest czytać twoje wypociny….nawet nie grafomańskie! Musisz tak odreagowywać swoje frustracje i porażki?

 12. lustrator pisze:

  tak czy siak jutro sprzedaje dzialke w poblizu. Jeszcze cztery lata rzondow PICu i bedzie jak w Turcji. Nie pomoze nawet 1mln czujnikow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

coronavirus-5394069_1920

4 nowe zachorowania na COVID w Legnicy i powiecie

Read More →