KGHM1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

KGHM jest kustoszem pamięci o Ignacym Domeyko

Przez   /   12/04/2019  /   No Comments

12 kwietnia na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona działaniom na rzecz ocalenia spuścizny po Ignacym Domeyce, w której wziął udział jego mieszkający w Chile prawnuk – Pablo Domeyko. Partnerem wydarzenia organizowanego przez Instytut Nauk Genealogicznych oraz Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich został KGHM Polska Miedź S.A.

W konferencji oprócz Pabla Domeyki uczestniczyli m.in. JE Julio Bravo – Ambasador Republiki Chile w Polsce, Carmen Luisa Letelier – Przewodnicząca Chilijskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Marcin Chludziński – Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A..
Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego jest w trakcie prac nad projektem „Dziedzictwo geologiczno-kulturowe Ignacego Domeyki – obywatela dwóch narodów”. Autorzy inicjatywy wskazują, że postać oraz dziedzictwo Ignacego Domeyki wymagają popularyzacji zarówno w kraju jak i zagranicą. Wrocławska konferencja wpisuje się w projekt, który ma nie tylko zachować pamięć o dokonaniach Domeyki, szczególnie w dziedzinie geologii, ale także wskazuje na łączące Polskę i Chile osiągnięcia tej wybitnej postaci i budowanie więzi między obydwoma krajami.
KGHM Polska Miedź S.A. to największy polski inwestor w Chile. W 2014 roku firma uruchomiła kopalnię odkrywkową Sierra Gorda. Jest to duży projekt górniczy prowadzony jako wspólne przedsięwzięcie typu Joint Venture przez KGHM Polska Miedź S.A. (55%), Sumitomo Metal Mining (31,5%) i Sumitomo Corporation (13,5%) z wieloletnią perspektywą operacyjną. Skuteczne zmiany w sposobie zarządzania przeprowadzone w 2018 roku i kontynuowane w roku bieżącym doprowadziły do tego, że sytuacja kopalni wygląda coraz bardziej obiecująco.
– Postać Ignacego Domeyki jest dla nas symbolem współpracy polsko-chilijskiej. Jako odpowiedzialny inwestor czerpiemy inspiracje z jego dokonań, stąd nasza współpraca z Uniwersytetem w La Serena, programy stypendialne, czy troska o społeczność lokalną. Nasza kopalnia odkrywkowa Sierra Gorda w Chile, w której produkujemy miedź i molibden, ma coraz lepsze perspektywy. Wierzymy, że jest to preludium do dalszej wieloletniej współpracy między obydwoma państwami – mówi Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
KGHM wspiera polsko-chilijską wymianę kulturową i odbudowę pamięci historycznej, która łączy oba kraje. Miedziowy gigant, jest m.in. fundatorem filmu pt. „Chile śladami Ignacego Domeyki, imieniem tego wybitnego Polaka nazwał kopalnię w Sierra Gorda, a teraz został partnerem konferencji „Zachować pamięć o dziedzictwie Ignacego Domeyki”.
Głównym celem projektu pozostaje ocalenie dziedzictwa geologicznego i historycznego, które pozostało po Ignacym Domeyce oraz jego popularyzacja przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych (Virtual Reality). Ignacy Domeyko miał niebagatelny wpływ na rozwój Chile, przede wszystkim dzięki pracom badawczo-naukowym w zakresie geologii i górnictwa. Należy do nich m.in. opis słynnego złoża El Teniente, które do dziś jest jednym z największych porfirowych złóż miedziowo-molibdenowych. Przez lata piastował stanowisko rektora uniwersytetu Universidad de Chile w Santiago. Postać Ignacego Domeyki jak żadna inna stanowi symbol łączący ze sobą Polskę i Chile.

Źródło: KGHM Polska Miedź

FOT. KGHM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Aleksandra kRZESZEWSKA mACIEJ kUPAJ jACEK bASZCZYK (2)

Rada Miejska Legnicy przyjęła budżet na 2025 r.

Read More →