Tygodnik Polityka opublikował doroczny ranking najbardziej odpowiedzialnych i zaangażowanych społecznie firm. Nie ma w nim KGHM, choć są inne wielkie spółki od PKN Orlen po Mercedes Benz Polska. – Nie braliśmy udziału w tegorocznym rankingu – wyjaśnia Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelna ds. komunikacji KGHM.
Złote, Srebrne i Białe Listki CSR od Polityki, firmy doradczej Deloitte oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu otrzymały 73 firmy. Czytelnik tygodnika zwrócił nam uwagę, że w tym gronie nie ma miedziowego potentata, choć KGHM tak chętnie podkreśla swą troskę o region, w którym funkcjonuje.
- KGHM Polska Miedź S.A. z coraz większym zaangażowaniem prowadzi procesy i projekty z zakresu CSR – zapewnia Lidia Marcinkowska-Bartkowiak. – Społeczna Odpowiedzialność Biznesu jest wpisana w wieloletnią strategię firmy. Niezmiennie wdrażamy nowe inicjatywy, pozostając między innymi członkami giełdowego indeksu Respect. Nie braliśmy udziału w tegorocznym rankingu. Na bieżąco prowadzimy dialog z interesariuszami organizacji, informujemy ich też o naszych inicjatywach i efektach podczas licznych spotkań, poprzez komunikaty, a przede wszystkim w ramach publikowanego raportu niefinansowego.
Polityka publikuje rankingi najbardziej odpowiedzialnych i zaangażowanych społecznie firm od 2012 roku. KGHM Polska Miedź pojawiała się w nich dotychczas trzy razy: w zestawieniach za 2013, 2014 i 2017 rok. Była wówczas jednym z laureatów Białego Listka CSR. To wyróżnienie przyznawane firmom, które deklarują wdrażanie wszystkich najistotniejszych kategorii zarządczych rekomendowanych przez normę ISO 26000 oraz ciągle doskonalą swoje działania w tym zakresie na rzecz efektywnego zarządzania. W rankingu Polityki są wyższe laury od Białego Listka CSR: Srebrny Listek CSR i Złoty Listek CSR. Najwyższym poziomem społecznej odpowiedzialności biznesu może się w tym roku pochwalić 13 firm, w tym np PKN Orlen, Santander Bank Polska, Grupa Raben, Grupa Azoty, ING Bank Śląski, Polpharma czy Orange Polska.
W ramach CRS KGHM między innymi prowadzi cykliczne zajęcia nordic walking dla dorosłych, zajęcia gimnastyki rekreacyjnej dla Seniorów 60+ oraz lekcje nauki pływania dla dzieci w ramach programu “Eko Zdrowie”. Inny projekt to “Strefy Innowacji”. W ubiegłym roku polegał na zwiększenia świadomości i upowszechniania zastosowania powierzchni dotykowych z miedzi w Miedziowym Centrum Zdrowia oraz placówkach ochrony zdrowia w Polsce. Zgodnie z kierunkami wyznaczonymi przez Strategię CSR oraz Strategię biznesową, KGHM podejmuje szereg działań w zakresie ograniczania stopnia oddziaływania na środowisko. Finansowego wsparcia w różnych dziedzinach udziela Fundacja Polska Miedź. Raport na temat tego rodzaju działań jest dostępny TUTAJ.
FOT. KGHM.PL