Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Kasztany kwitną – maturzyści piszą egzamin

Przez   /   04/05/2015  /   No Comments

Egzaminem z języka polskiego w legnickich szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczęły się dziś (4 maja) matury, które potrwają do 29 maja. – Maturzyści stają na progu dojrzałości. To pierwszy egzamin do zapamiętania na całe życie – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski – Za wszystkich zdających legniczan mocno trzymam kciuki.

- Do egzaminu dojrzałości przystępuję bez stresu – mówi Patryk Szuszkiewicz z I Liceum Ogólnokształcącego. – Dużo pamiętam z trzech lat nauki. Jedyne, czego się obawiam, to żeby mój długopis nie przestał pisać – śmieje się.
W I LO do matury przystąpiło 163 abiturientów, czyli wszyscy uczniowie ostatnich klas. – Odczucia są różne, w zależności od profilu klas – dodaje Halina Tamioła, dyrektor szkoły. Humaniści mogą trochę obawiać się matematyki i odwrotnie. Dobre nastroje są wśród zdających języki obce.
W Legnicy młodzieżowe szkoły ponadgimnazjalne ukończyło 1.231 uczniów: 831 licealistów, w tym 59 absolwentów niepublicznych liceów ogólnokształcących, oraz 400 uczniów techników.
W tym roku funkcjonują obok siebie dwa systemy egzaminów maturalnych. Stary, oparty na wymaganiach zawartych w standardach egzaminacyjnych – dla uczniów technikum oraz nowy, sprawdzający poziom opanowania wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego – dla uczniów liceów ogólnokształcących. W przyszłym roku nowym systemem egzaminacyjnym zostaną objęci już wszyscy zdający maturę po raz pierwszy.
W nowej formule absolwent obowiązkowo przystępuje do dwóch egzaminów w części ustnej oraz czterech w części pisemnej. Zmieniła się np. formuła egzaminu ustnego z języka polskiego. Zadaniem zdającego jest stworzenie wypowiedzi na określony temat, inspirowanej wylosowanym tekstem kultury oraz udział w rozmowie z egzaminatorem na temat związany z wypowiedzią.‎ ‎Na przygotowanie się do tego zadania zdający ma 15 minut.‎
Egzamin maturalny zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych, które wykorzystują wyniki matury – przede wszystkim na poziomie ‎rozszerzonym – jako kryteria w procesie rekrutacji.

Źródło: Urząd Miejski w Legnicy/ legnica.eu

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1969 dni temu dnia 04/05/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 5, 2015 @ 8:23 am
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

student-3038994_1920

Nowe kierunki studiów podyplomowych w PWSZ

Read More →