schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Lekarka Kaja Filaczyńska i inni chcą pomagać na granicy

Przez   /   24/09/2021  /   13 Comments

21 medyków – wśród nich legnicka lekarka Kaja Filaczyńska – zwróciło się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego o umożliwienie im wjazdu na objęty stanem wyjątkowym obszar przy polsko-białoruskiej granicy, by mogli udzielać pomocy medycznej obecnym tam imigrantom i uchodźcom.

“Nasze doświadczenie i wiedza zawodowa każą nam sądzić, że niezbędne jest szybkie objęcie tych osób profesjonalną opieką medyczną (…) Nie zajmujemy stanowiska wobec aspektów politycznych kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Jako medycy czujemy się jednak moralnie zobligowani do niesienia omocy ludziom, których życie i zdrowie jest zagrożone, a według naszej wiedzy, pomocy takiej oni nie otrzymują. Przyrzeczenia i ślubowania, które składaliśmy, otrzymując nasze tytuły zawodowe, zobowiązują nas do niesienia pomocy ludziom bez żadnych różnic, takich jak pochodzenie, religia czy narodowość” – piszą lekarze we wniosku do ministra Kamińskiego.

Pismo podpisało 21 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, m.in. Kaja Filaczyńska z Legnicy.  Są gotowi sami zająć się logistyką tego przedsięwzięcia. Deklarują, że będą poruszać się oznakowanymi ambulansami i przestrzegać przepisów prawa.

Trwa największy humanitarny kryzys na terytorium Polski od czasów zakończenia drugiej wojny światowej.  W niedostępnym dla mediów i organizacji humanitarnych pasie wzdłuż granicy z Białorusią umierają ludzie. Ciała trzech cudzoziemców zostały znalezione w niedzielę 19 września w trzech rożnych miejscach na terenach powiatów sokólskiego, suwalskiego i sejneńskiego, w różnej odległości od granicy.  To mężczyźni w wieku od około 20 do około 40 lat. Najprawdopodobniej zmarli z wychłodzenia. Tego samego dnia media poinformowały o martwej kobiecie znalezionej po białoruskiej stronie. Dzisiaj ten bilans wzrósł do pięciu ofiar, bo zmarł Irakijczyk z grupy zatrzymanej przez Straż Graniczną pół kilometra od granicy. Nie można mieć pewności, czy to wszystkie przypadki śmierci migrantów, do jakich doszło po  wprowadzeniu stanu wyjątkowego, bo dziennikarze i działacze organizacji humanitarnych mają mocno ograniczone możliwości kontrolowania tego, co dzieje się w zamkniętej strefie.

Organizacje humanitarne apelują do polskich władz o zgodę na dopuszczenie lekarzy do ludzi trzymanych w klinczu przez polskie i białoruskie służby.

List medyków do ministra spraw wewnętrznych i administracji publikujemy poniżej.


FOT. FACEBOOK.PL/ KAJA FILACZYŃSKA

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 126 dni temu dnia 24/09/2021
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 25, 2021 @ 8:24 am
 • W dziale: wiadomości

13 komentarze

 1. lustrator pisze:

  a juz na pewno zdechna ze smiechu jak poczytaja sensacje dwoch idiotow z rzondu i niejakiego lewaka a propos krowy>>>ak jednak wykazał portal OKO.press, zdjęcie nie przedstawia uchodźcy. Jest to kadr ze starego filmu pornograficznego, nagrywanego jeszcze w technice VHS, który można odnaleźć w internecie. Dodatkowo na ujęciu występuje nie krowa, ale klacz.

 2. lustrator pisze:

  a jesli poczytaja ciebie to zdechna ze smiechu

 3. Abdullah pisze:

  Jeśli jakość leczenia będzie taka jak na NFZ to nachodźcy ich wyśmieją.

 4. lustrator pisze:

  a to tak …. zwierciadelko powiedz prawde>>>>>1.pedro.66627.09.2021, 19:18
  “Polacy są za bezpieczną Polską i szczelnymi granicami – mówi ważny polityk PiS. Twierdzi, że partia i rząd mają na to badania opinii publicznej”
  To prawda.
  A jakby tak jeszcze jakaś mała wojna to już w ogóle wam urośnie…
  2.egrees_of_freedom27.09.2021, 20:19
  W Miachałowie uchodźcy z malutkimi dziećmi błagają o pomoc. SG nie pozwalała nawet podać czystych pieluch, aktywiści przerzucali jedzenie ponad głowami strażników.
  To są ci terroryści? zoofile?
  Jak ja nienawidzę tego kraju.
  3.DH27.09.2021, 19:51
  Przez długie lata cynicznie żywili się katastrofą smoleńską więc przed niczym nie cofną się aby nie odspawano ich od koryta.Będą podtrzymywać napięcie zwłaszcza że wschodnim sąsiadom rządy PIS odpowiadają bo osłabiają Polskę. Mogą liczy stałą dostawę uchodźców.
  4.KotM27.09.2021, 19:41
  Przepraszam, ale mnie poniosło: sk…syny. Szczerze życzę obecnie rządzącym długich lat samotności w domu starców z zafajdaną pieluchą niezmienianą od 8 godzin. etc etc

 5. lustrator pisze:

  generalnie trudno miec pretensje do tych paru cwaniaczkow z rzondu.Oni tak jak obiecali tylko robia to czego oczekuje motloch.No coz mozna miec pewnosc ze podobnie zareaguja kraje oscienne jak to bedzie spier..ł motloch na zachod>>>>> Białorusią, tym lepiej dla nas. Polacy są za bezpieczną Polską i szczelnymi granicami – mówi ważny polityk PiS. Twierdzi, że partia i rząd mają na to badania opinii publicznej.

 6. lustrator pisze:

  no coz stary durnu jak widac znowu nie na temat, nie o tym o czym czeba ale tak na starosc jus jest. Uwaznie sluchaj rzondu bo oni wszyscy juz po KULu a mature po oksfordzie.

 7. lewak pisze:

  “wykształceni dorośli”…. tak, zwłaszcza ci po WUML, co to z dodawanie do 10 mają problem a sprawiedliwość kojarzy im się z Dzierżyńskim lub Rzeplińskim, bo to podobne tałatajstwo… Dzięki takim wciąż aktualne jest powiedzenie, że przedwojenna matura lepsza niż prl-owska postprl-owska profesura!

  Kończę wątek, bo dyskusja z debilem i do tego wulgarnym nie ma sensu.
  Inwektywy i insynuacje z “przekazu dnia” to jedyna broń głupców!

 8. lustrator pisze:

  nie jest tak wesolo jak pisze idiota>>>Michał Borkiewicz z Inicjatywy Chlebem i Solą uważa, że w lasach przy granicy z Białorusią może przebywać od kilkudziesięciu do nawet 200 migrantów. Jak mówił w TOK FM, jakiekolwiek kontakty z tymi ludźmi są coraz bardziej utrudnione. – Są im zabierane telefony, niszczone kamery, gniazda doładowania. To robi polska Straż Graniczna – stwierdził. Równocześnie podkreślił, że część strażników “jest niesamowicie sfrustrowanych tą sytuacją, nie chcą tego robić”.

 9. lustrator pisze:

  a tak na marginesie ten pie… talerz na wigilie bedzie?

 10. lustrator pisze:

  swoja droga szkoda ze sie nie zatrzymaja u nas bo to mlodzi ludzie i czesto wyksztalceni a tobie potrzebny bedzie niebawem KTOS kto ci dupe podetrze i zarobi na twoja emeryture.Oni slusznie majac w glowie twoje idiotyzmy uciekna dalej gdzie ich wykorzystaja wlasciwie.

 11. lustrator pisze:

  Warszawa- biedny stary pierdolo .Obok rzondu.

 12. lustrator pisze:

  jak zawsze idiota nie zawiedzie.Wyksztalceni dorosli ludzie wiedza co robic a ten zawsze swoje a zawsze to powtorka TVP z ul woronicza.

 13. lewak pisze:

  Świetna inicjatywa, ale jej realizacja nie wymaga interwencji władz polskich a jedynie starania się o wizę białoruską!

  Dyrektywa UE jest jednoznaczna, zgoda na migrację wyłącznie po uprzednim zorganizowaniu relokacji przyjmowanych migrantów. Proces relokacji zakończył się fiaskiem więc podjęto decyzję o zamknięciu granic UE na migrantów a nadzór nad realizacją rozporządzenia UE przez polską SG sprawuje FRONTEX, słynący z bardzo kontrowersyjnych działań….

  Należy mieć świadomość, iż koczujący za granicą białoruską nie są zainteresowani zamieszkaniem w Polsce a wyłącznie w krajach beneluxu oraz Francji i Niemczech, które żadnych kolejnych migrantów nie zamierzają przyjąć.

  W tych okolicznościach jedyna pomoc jaka może zostać udzielona koczującym może być udzielona poza granicami UE, czyli na Białorusi. Wnioski o wizy proszę składać pod adresem: Wiertnicza 58, 02-953 Warszawa, czyli w bliskim sąsiedztwie TVN :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sad121 (2)

25 lat więzienia dla ojca, który zabił swoje dziecko

Read More →