Kilogram srebra i czek na 10 tysięcy złotych – główna nagroda w 28. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej Srebro – decyzją jury trafił w ręce Pawła Kaczyńskiego z Warszawy. Artysta przysłał do Legnicy “Srebrną poduszkę”, ważącą 195 gram bransoletę ze srebra zespawanego w sześcian i wypełnionego gęsim pierzem.
Bransoleta Pawła Kaczyńskiego mimo dużych gabarytów jest lekka, bo w środku ma puste przestrzenie wypełnione dla żartu pierzem. Jury doceniło nie tylko poczucie humoru artysty, lekkość (nomen omen) w podejściu do ciężkiego tematu, ale też doskonały warsztat. Warszawianin zastosował technologię spawania srebra, jeszcze kilkanaście lat temu niewyobrażalną. To obrazuje przemiany, jakie zachodzą w tej dziedzinie sztuki.
Paweł Kaczyński wziął udział w legnickim konkursie po raz 25. I wrócił do Warszawy z Grand Prix: kilogramem srebra ufundowanym przez KGHM Polska Miedź S.A. – sponsora Legnickiego Festiwalu Srebro – oraz 10 tys. zł od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artysta ma na swym koncie indywidualne wystawy w Polsce i Danii, kilkanaście nagród i wyróżnień, ale ta – zdobytą na jednym z najstarszych i największych w Europie przeglądów biżuterii artystycznej – ucieszyła go szczególnie mocno. Nie spodziewał się takiego werdyktu.
Pracę Pawła Kaczyńskiego oraz dzieła innych artystów docenione w tym roku przez jury można jeszcze przez cały maj oglądać w Galerii Sztuki w Legnicy przy pl. Katedralnym.
Oto prace nagrodzone przez jury:
Paweł Kaczyński z Polski, „Srebrna poduszka”, bransoleta, srebro, gęsie pierze, srebro spawane. GRAND PRIX Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A.
„Wizualnie ciężka forma. Na pierwszy rzut oka nie wygląda spektakularnie. Ale biorąc ją do ręki zostajesz zaskoczony, bo przedmiot jest niezwykle lekki. Doskonałość rzemiosła i kontrola nad materiałem to bardzo ważny aspekt tej pracy. Praca w kształcie sześcianu została wykonana z bardzo cienkiego srebrnego arkusza i wypełniona piórami, co zapewnia zarówno lekkość fizyczną, jak i pewną stabilność. Tak więc praca skupia się nie tylko na aspektach formalnych, ale także budzi ciekawość i chęć doświadczenia dotykowego”
Kateřina Řezáčová z Czech, „Moje własne srebro”, naszyjnik, siwy włos, srebro . Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A.
„Poetyckie, skromne podejście do życia i procesu starzenia się? Krytyczne przesłanie na temat komercyjnej biżuterii? Jest to praca najbardziej otwarta na indywidualne interpretacje” (Praca to delikatny srebrny wisior z inicjałami autorki zawieszony na siwym/srebrnym włosie pochodzącym jej z głowy).
Singrida Jurkšaitytė z Litwy, „Relacje na żywo”, kolekcja gwizdków, srebro. Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A.
„Przedmioty z zaskakującą funkcją, która zaciekawia odbiorcę. Trudno określić ich wagę, dają intensywne wrażenia dotykowe. Po prostu trzeba je poczuć. Dopiero trzymając je w dłoni lub używając można zrozumieć ich nietypowe właściwości. Jest to coś, co można zabrać ze sobą, użyć jako talizmanu lub po prostu gwizdnąć z zachwytu.”
Felicia Mülbaier z Niemiec. „Zrzut ekranu. Płótno nr 6”,brosza, miedź, srebro, złoto. Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – wystawa indywidualna z katalogiem o wartości 4500 PLN
„Konstrukcja z płótnem. Technika formowania galwanicznego służy do stabilizacji struktury, co wygląda dość zaskakująco. Srebro zapewnia interesującą powierzchnię, która nadal wygląda jak tkanina. Można tu zaobserwować innowacyjny rozwój technologiczny.”
Darijus Gerlikas z Litwy, „Srebro artysty”, srebro, plastikowe śmieci. Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej – „Srebrna Ostroga” + 1 kg srebra ufundowany przez Galerię Sztuki KGHM Polska Miedź S.A.
„To jasny przekaz na temat srebrnych odpadów ze stołu złotniczego, których się nie wyrzuca, ponieważ reprezentują pewną wartość materialną. Pierścień magnetyczny, który jest zwykle postrzegany jako cenna biżuteria, służy tutaj do wydobywania metalowych elementów. Mamy tu do czynienia z odwróceniem wartości: cenny na pierwszy rzut oka przedmiot jest tylko narzędziem”
Nagrodzeni poza kompetencją jury:
Dot Melanin z Izraela, pierścień, srebro, onyks, kryształ kwarcu: brosza, agat, kryształ kwarcu. Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych – statuetka
Anna i Witold Chudzikowie (Tryb) z Polski, “W punkt”, instalacja, srebro, papier, plastik. Wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy – 0,25 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A.
Kacper Schiffers z Polski, „Ciemna strona mocy”, srebro, złoto. Nagroda Polskiej Biżuterii – stoisko na Targach JUBINALE 2019 i reklama w katalogu Polskiej Biżuterii
Elena Gorbunova z Rosji, „Ocean odparowuje”, wisior, plastik, nieużywane srebro z 2-giej nagrody w 26. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej Tożsamość. Nagroda Targów Inhorgenta Munich – stoisko na targach Inhorgenta Munich 2020
FOT. PAWEŁ KACZYŃSKI/ FACEBOOK.PL; GALERIA SZTUKI W LEGNICY; URZĄD MIASTA W LEGNICY