Jutro na terenie naszego powiatu policjanci drogówki prowadzą akcję pod nazwą „niechroniony uczestnik ruchu drogowego”. Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że każdego dnia jest uczestnikiem ruchu drogowego – wychodząc do pracy, sklepu, czy na spacer, jadąc na przejażdżkę rowerową. Pieszych i rowerzystów nazywa się niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, bo w przeciwieństwie do użytkowników aut nie chroni ich nic- nie mają pasów bezpieczeństwa, nie mają poduszek powietrznych, czy stref zgniotu. Dlatego zdarzenia z udziałem tej grupy są często tragiczne w skutkach. Kiedy pogoda nie sprzyja, ani dobrej koncentracji, ani widoczności piesi są bardziej narażeni na wypadki. Policjanci drogówki dbają o profilaktykę- apele o używanie odblasków są już chyba wszystkim dobrze znane. Nasilone są także działania prewencyjne.
Jutro w godzinach 06.00 – 22.00 legnicka drogówka prowadzi kolejne działania pod nazwą „niechroniony uczestnik ruchu drogowego”, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Podczas akcji, policjanci przyglądają się zachowaniu pieszych na drodze, ponieważ najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi na oznakowanych przejściach oraz w rejonie skrzyżowań. Najczęstsze błędy popełniane przez pieszych to: wtargnięcia na jezdnię, przechodzenie na drugą stronę jezdni w miejscach niedozwolonych oraz wejście na drogę zza pojazdu. Należy również podkreślić, że kierowcy samochodów również nie zawsze zachowują szczególną ostrożność przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych i często są sprawcami wielu wypadków.
Warto pamiętać- choćby w kontekście ostatnich przypadków potrąceń pieszych, rowerzystów w naszym regionie, że ignorowanie przepisów zarówno przez pieszych jak i kierujących może skończyć się tragicznie.
Pieszego chroni tylko jego własny zdrowy rozsądek oraz odpowiednie zachowanie. Zdarzenie z udziałem pieszego już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h naraża go na poważne konsekwencje. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 proc. szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. W warunkach ograniczonej widoczności miejmy ze sobą odblask, także w mieście w świetle latarni jesteśmy wtedy bardziej widoczni niż byśmy nie mieli go wcale. Należy także bezwzględnie stosować się do przepisów, przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych a i w tych miejscach stosować zasadę „ograniczonego zaufania”, ponadto, gdy widzimy, że kierowca nie zwalnia, nie wchodźmy na przejście. To, że widzimy samochód, nie znaczy wcale, że kierowca także widzi nas.
Źródło: Policja Legnica
FOT. POLICJA LEGNICA