Związki zawodowe i zarząd KGHM są gotowe w przyszłym tygodniu podpisać protokół dodatkowy do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Spółka zgodziła się zwiększyć o 1,5 mln zł odpis na fundusz socjalny, by można było z niego dofinansowywać opłaty za żłobki i przedszkola. Maksymalnie, do 7 proc., wzrośnie też składka na Pracowniczy Program Emerytalny. A wynagrodzenia?
W czwartek przedstawiciele związków zawodowych i zarząd KGHM rozmawiały o wzroście płac i świadczeniach socjalnych w spółce.
“Ponad dwugodzinne spotkanie zdominowały kwestie płacowe” – głosi oficjalny komunikat opublikowany przez zarząd po negocjacjach. “Dokładnie przeanalizowano ubiegłoroczne wynagrodzenia w spółce i propozycje stron w zakresie kształtowania pensji w roku 2013. Przedstawiciele związków domagali się wzrostu stawek osobistego zaszeregowania o 100 zł. Zarząd był przeciwny takiej propozycji stojąc na stanowisku, że nie ma żadnych przesłanek do wzrostu pensji wszystkich zatrudnionych. Zdaniem władz spółki podwyżki powinni dostawać najlepiej pracujący, dlatego zaproponowano przeszeregowania dla 10 proc. załogi.”
Zarząd chciał wykreślić z ZUZP zapis, że najniższa stawka w tabeli płac zasadniczych nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia w kraju. Związki zawodowe nie zgodziły się, dlatego zarząd przedstawi w Protokole Dodatkowym propozycję podniesienia stawek w grupach od 1 do 9. Zastosowanie takiego rozwiązania pochłonie jednak całość środków planowanych w tym roku na przeszeregowania. Z przedstawionych związkowcom wyliczeń zarządu wynika, że łączny wzrost płac w KGHM wyniesie 2,7 proc i będzie o 0,2 proc. wyższy niż planowana na 2013 rok inflacja.
Wzrostu wynagrodzeń mogą spodziewać się pracownicy zakwalifikowani do 7.,8. i 9. grupy z tabeli płac. Leszek Hajdacki, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, podkreśla, że dzięki temu 3,5 tysiąca ludzi dostanie podwyżki.
- Nie jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani, jeśli chodzi o wynagrodzenia, bo uważamy, że wszystkim grupom zaszeregowania należy się wzrost stawek na wyższe – mówi Leszek Hajdacki. – W części negocjowanych spraw osiągnęliśmy jednak pełne porozumienie lub kompromis, który warto przypieczętować złożeniem podpisów pod protokołem dodatkowym do ZUZP.
Prezes Herbert Wirth wskazywał, że mimo kryzysu spółka gwarantuje stabilność zatrudnienia w KGHM i zapewnia wzrost wynagrodzeń o wskaźnik inflacji, czyli ok. 2,5 proc.
- Zarząd gwarantuje utrzymanie realnej wartości obecnych, godziwych wynagrodzeń, ale także chcemy jednocześnie w jeszcze większym stopniu zadbać o emerytalną przyszłość pracowników. Dlatego deklarujemy gotowość wzrostu do maksymalnego poziomu 7 proc. składki na Pracowniczy Program Emerytalny ? mówił Herbert Wirth.
Uzgodniono też zmianę, na mocy której ratownik górniczy i strażak górniczy będą wynagradzani tak samo.