Występ japońskiej grupy Niibori Guitar Danrok był najbardziej oczekiwanym koncertem w ramach II Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej w Lubinie. Sześciu azjatyckich gitarzystów pierwszego dnia zaprezentowało pełnej sali w lubińskim DKZM nieoczekiwany przez publiczność spektakl o nazwie „Beethoven and rock”. Oprócz muzyki klasycznej w repertuarze znalazły się także wiecznie modne utwory aktualne – jak na przykład „ Tea for two” z filmu „Herbatka we dwoje”. Ale nie to było największą atrakcją w repertuarze znajdującego się w europejskim tournée zespołu.
Najpierw podczas występu kobiecego zespołu skrzypaczek jedna z japońskich artystek odczytała z kartki kilka miłych tekstów i pozdrowień po polsku, co przyjęte zostało jedną z kilku tego wieczora owacji na stojąco. Jednak prawdziwa atrakcja miała miejsce dopiero w finale imprezy gdy trzech muzyków wystąpiło jako tancerze, którzy rozpoczęli i prowadzili śpiewanie – też po polsku! – naszej tradycyjnej, wręcz kultowej pieśni „Jak długo na Wawelu”. Zaskoczona publiczność nie mogła nawet im towarzyszyć gdyż – w odróżnieniu do gości z Azji większość z nas nie znała tekstu w całości…
To niezwykle cenne, iż kojarzony zazwyczaj z gitarami jedynie poprzez produkcję ich w DfiL Lubin staje się teraz także symbolem tych instrumentów w skali zaawansowanej kultury muzycznej.
Dariusz Jan Mikus
FOT. CENTRUM KULTURY MUZA W LUBINIE