Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Janusz Gałuszka: “Kobiety i mężczyźni przed wojną”

Przez   /   12/08/2019  /   No Comments

Od 16 sierpnia w Galerii Sztuki (Plac Katedralny 1) oglądać można wystawę malarstwa i rysunku Janusza Gałuszki – artysty pochodzącego z Sichowa k/Jawora. Już jako absolwent wrocławskiej ASP Gałuszka opuścił Dolny Śląsk i dziś mieszka i tworzy w Warszawie.

Przeszłość – również ta dolnośląska – jest jednak stale obecna w jego pracach. Wystawa Kobiety i mężczyźni przed wojną to swego rodzaju podróż sentymentalna. Przechodząc od obrazu do obrazu, kroczymy ścieżką pamięci autora. Dominują tu portrety mężczyzn w strojach budzących skojarzenia z wojną, siłą i strachem oraz skontrastowane z nimi portrety kobiet, ale spotykamy również sceny z Czterech pancernych i psa, ze Stawki większej niż życie i z zupełnie innych bajek: z Jaja węża Bergmana, zwyczajnej sytuacji zapamiętanej przez wrażliwego obserwatora dorastającego w Polsce lat 80-tych, czy wreszcie z dawno temu przyśnionego snu…

Obrazy Gałuszki oglądamy tak jak pamiętamy sny: jakby zasnute mgłą, niemal pozbawione szczegółów, fragmenty niepamiętanej rankiem opowieści, pospiesznie rzucone na płótno plamy koloru niczym szkice malarskie do jakiegoś większego dzieła. Jak trafnie ujął to Wojciech Albiński, świat na obrazach Gałuszki jest piękny tak jak świat w “Kronice wypadków miłosnych” Wajdy, bo oglądamy go „w świetle wspomnienia”.

Wystawa jest czynna do 29 września, a na wernisaż z udziałem autora Galeria Sztuki zaprasza 5 września o godz. 18:00. Kuratorem wystawy jest znany twórca i performer Zbigniew Libera, ikona videoartu lat ’80. Wstęp wolny.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. MATERIAŁY PROMOCYJNE GALERII SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 525 dni temu dnia 12/08/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 12, 2019 @ 10:47 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

138799321_3822481707774820_5095139649682451725_o

Teatr pokazał “Golca”. Że równość i wolność to bajka

Read More →