AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Jak Feniks z popiołów?”. Spotkanie z autorem książki

Przez   /   21/10/2021  /   No Comments

W piątek (22.10), w Legnicy odbędzie się spotkanie z dr Dariuszem Wędziną – historykiem sztuki, wnikliwym badaczem dziejów Śląska, autorem książki, która rzuca nowe światło na powojenną koncepcję odbudowy m.in. dolnośląskich miast.

Spotkanie z twórcą publikacji „Jak Feniks z popiołów? Kierunki odbudowy i rozwoju miast Dolnego Śląska na wybranych przykładach” odbędzie się o godz. 13.30, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, przy ul. Sejmowej 5 (budynek A, sala nr 36). Wstęp wolny.
Świetnie wydana edytorsko książka jest najnowszą propozycją Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka”. Stanowi podsumowanie badań doktorskich Dariusza Wędziny, do obronionej w 2019 r. na Uniwersytecie Wrocławskim pracy, dotyczącej koncepcji powojennej odbudowy średniowiecznych miast, szczególnie na przykładach Legnicy, Bolesławca, Lwówka Śl., Jeleniej Góry, Strzegomia i Strzelina.
Publikacja ukazuje mało dotąd znaną – bo przemilczaną – stronę odbudowy, która polegała głównie na dewastacji i niszczeniu zabytków po II wojnie światowej. Zdaniem recenzenta pracy – prof. dr hab. Jakuba Tyszkiewicza – nikt dotąd nie podjął się w aż takiej skali, jak Dariusz Wędzina, próby ukazania tego zjawiska.
- Poświęconą dolnośląskim przykładom część opracowania należy uznać za pracę pionierską, po raz pierwszy tak obszernie przedstawiającą działania prowadzące do destrukcji i degradacji architektonicznej dolnośląskich miast, zwłaszcza ich najcenniejszej, średniowiecznej zabudowy, zmierzającej do zatarcia tradycyjnego, historycznego układu miejscowości – mówi prof. Tyszkiewicz.
Publikacja ukazała się w nakładzie tylko 300 egzemplarzy. Wydawnictwo wsparł finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Urząd Miasta Legnica, PWSZ im. Witelona w Legnicy, Polski Związek Motorowy, firmy Gudepol i Vitbis.
W związku z niewielkim nakładem, książka nie trafi do sprzedaży. Póki co, będzie dostępna m.in. w dolnośląskich bibliotekach. Na zdobycie na własność jej wyjątkowych egzemplarzy mają szansę ci, którzy przyjdą na spotkania z jej autorem – najbliższe odbędzie się w piątek (22.10) w PWSZ im. Witelona w Legnicy. W związku z dużym zainteresowaniem publikacją Wydawca nie wyklucza druku kolejnego nakładu.

Źródło PWSZ im. Witelona w Legnicy

FOT. PWSZ IM. WITELONA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 38 dni temu dnia 21/10/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 21, 2021 @ 12:25 pm
  • W dziale: kultura, wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_3131,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Starzyński i Niemyjski zrobili Legnickie Książki Roku 2021

Read More →