Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Nauczycielka odpowie za słowa “gówniarz”, “idiota”

Przez   /   13/11/2020  /   12 Comments

Tydzień temu do internetu trafiło 35-sekundowe nagranie z lekcji chemii w Szkole Podstawowej w Świerzawie. O jednym z uczniów nauczycielka mówi do klasy: “idiota”, “gówniarz”, “dziadostwo”. Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Delegatura w Legnicy, wyjaśnia: “Taka sytuacja nie może mieć miejsca i uchybia godności zawodu nauczyciela”.

W opublikowanym w serwisie YouTube.pl nagraniu (DO ODSŁUCHANIA TUTAJ) nauczycielka mówi: ”Oglądacie? Dobrze. Bo tu znów idiota się odezwał, wasz kolega, Mikołaj, bo to sobie… on sobie za dużo sobie ten gówniarz pozwala. W żadnej innej klasie takiego dziadostwa nie ma, ale macie teraz jednego idiotę w klasie”.

Film ma już prawie 40 tysięcy wyświetleń. Internauci komentują różnie. Część oburza się słowami nauczycielki. Ci radzą: “Do spodu ją jechać”. Ale wielu bierze chemiczkę w obronę. “Gdybyście byli wychowani i mieli trochę szacunku dla nauczyciela nie było by takich słów” – pisze na przykład Wiktoria Muniak. Absolwenci świerzawskiej podstawówki pamiętają, że uwiecznionej na nagraniu kobiecie zawsze zdarzało się używać w klasie słów “dziadostwo”, “gówniarz”, “idiota”, ale jednocześnie dobrze uczyła swego przedmiotu i była lubiana przez uczniów. Wyzwisk rzuconych pod wpływem emocji nie brali sobie mocno do serca. Lekcje chemii wspominają z sympatią.

Jednak trafiłem na uczniów, którzy czuli się dotknięci. Utrzymują, że o obraźliwych zwrotach wspominali wychowawcy oraz pedagogowi szkolnemu. W odpowiedzi słyszeli, że chemiczka to już starsza pani i trzeba być dla niej wyrozumiałym. Ich kolega Mikołaj, jak mówią, naraził się tym, że grał zamiast uważać na lekcji.

Natychmiast po opublikowaniu filmu zrobiło się o nim głośno w Świerzawie i powiecie złotoryjskim. Być może sprawa nie wywołałaby aż takiego poruszenia, gdyby nagrana chemiczka nie była żoną fanatycznego radnego PiS-u. Jej mąż, szef Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Złotoryjskiego, wsławił się bezpardonowymi atakami na strajkujących w 2019 roku nauczycieli, o których pisał, że “roznoszą smród”, są “burakami”, “ćwierćinteligentami”.  Z dumą podkreślał, że jego żona pracuje, gdy inni strajkują. Zamiast pomarańczowego wykrzyknika demonstrował niebieski, znak solidarności z uczniami. Ale uczestnikom czarnych marszy złożonym w dużej mierze z młodzieży szkolnej, zarzucił “łamanie prawa”, “wolność w zabijaniu dzieci”, “obalenie obecnego rządu”, “walkę z Kościołem patriotyzmem i tradycjami”. Próbował rozliczać komendanta policji w Złotoryi i władze starostwa za tolerowanie protestów. Bez żadnych dowodów oskarżył też uczestników jednego z czarnych spacerów, że w obecnosci policjantów ochlapali farbą dom innego radnego PiS.

Film, na którym ucząca w szkole żona radnego nazywa nastoletniego Mikołaja “idiotą”, “gówniarzem”, “dziadostwem” obejrzał m.in. burmistrz Świerzwy Paweł Kisowski i bezzwłocznie poprosił Czesława Leśniaka, dyrektora Zespołu Szkolno Przedszkolnego, o reakcję.

- Dowiedziałem się o tym zdarzeniu w piątek 6 listopada o godzinie 15.22  – mówi Czesław Leśniak. – Natychmiast spróbowałem wyjaśnić, co zaszło. Przez resztę piątku, sobotę i niedzielę prowadziłem czynności w tej sprawie.

Nagranie dotarło do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we Wrocławiu. Starszy wizytator Jolanta Małek-Kot w imieniu dolnośląskiego kuratora, wyjaśnia: “Dyrektor, dowiedziawszy się o takim zachowaniu nauczyciela, nie zlekceważył tej informacji, natychmiast podjął działania wyjaśniające, interwencyjne i zapobiegawcze (…) Dyrektor też podejmie decyzję w sprawie odpowiedzialności nauczyciela za uchybienia obowiązkom określonym w art. 6 ustawy – Karta Nauczyciela i zaplanuje działania profilaktyczne. Odpowiadając na pytanie: Czy nauczyciel może wyrażać się o uczniu w ten sposób: “idiota”, “gówniarz”, “dziadostwo”?, informuję, że taka sytuacja nie może mieć miejsca i uchybia godności zawodu nauczyciela”.

- Złożyłem wniosek do komisji dyscyplinarnej przy Wojewodzie Dolnośląskim w związku z popełnieniem czynu naruszającego dobro i prawo dziecka – informuje dyrektor szkoły Czesław Leśniak.

Komisja przy wojewodzie zbada sprawę i zdecyduje o ewentualnej karze. W arsenale środków dyscyplinujących, jakimi dysponuje, najsurowszym jest wydalenie z zawodu nauczyciela.

FOT. PIXABAY.COM

 

    Drukuj       Email

12 komentarze

 1. lustrator pisze:

  patrz pan grocki a bedzie jeszcze gorzej>>>>>Kontrowersyjnej wypowiedzi radnej Dudziak pozazdrościł jej kolega, szef klubu radnych PiS Przemysław Alexandrowicz, z wykształcenia nauczyciel historii, który podczas ostatniej sesji rady miasta twierdził, że protestującej młodzieży brakuje doświadczenia życiowego i porównał ją do Hitlerjugend. Jego zdaniem to grupa szczególnie podatna na manipulacje, co potwierdzać ma historia. – Brak doświadczenia życiowego skutkował tym, że szeregi obrońców totalitarnych reżimów – czy to z Komsomołu, czy z Hitlerjugend – składały się właśnie z młodzieży – stwierdził Alexandrowicz.

  Radny Alexandrowicz jest wiceprzewodniczącym rady miasta. Też straci stanowisko? Oficjalnie radni KO nie chcą się na ten temat wypowiadać. Nieoficjalnie wiadomo, że mają już dość wybryków PiS-u i że Alexandrowicz – podobnie jak Dudziak – pożegna się ze swoją funkcją.

 2. lustrator pisze:

  Szokujące oświadczenie Giertycha: Czarneckiemu złożono kolejne propozycje korupcyjne

  “Latem 2020 r. postanowiono przedłożyć Czarneckiemu ostateczną propozycję. Albo zgodzi się wreszcie na nadzorcę z PiS w swoich bankach i jego majątek będzie grać w drużynie PiS, albo władza się z nim ostatecznie rozprawi” – twierdzi adwokat bankiera, mecenas Roman Giertych

  wiecie juz dlaczego grocki macie…wy..lac?

 3. X pisze:

  A co mówi Słownik Języka Polskiego?

  idiota
  1. «człowiek głęboko upośledzony umysłowo»
  2. obraźl. «głupiec»

  gówniarz
  1. posp. «z niechęcią o dziecku lub młodym chłopaku»
  2. posp. «człowiek niepoważny»

  dziadostwo
  1. pogard. «o czymś lichym, tandetnym»
  2. pogard. «o ludziach biednych lub niepoważanych»
  3. pot. «życie w biedzie»
  4. pot. «gromada żebraków»

 4. lustrator pisze:

  tak na marginesie panie radny powiatowy grocki juz sa przypadki wyrzucania z pracy mezow strajkujacych kobiet np z Lotosu a grozeniem tego innym kobietom. Doprawdy jest pan tak zdziecinialy ze nie zauwazasz prostego przekladu na to ze pana jutro wyrzuca razem z zona. Pouzywasz pan sobie wtedy na zonie ale juz nikogo to nie bedzie obchodzic.Rosumiem ze stajesz pan na palcach zeby pana zauwazono zeby jednak ta sekretarka, jakies biurko przy oknie tyle ze to biurko moze juz niebawem stac na ulicy.

 5. X pisze:

  29 października Pan Kanikowski pisał “Pisowcy chętnie widzieliby “na dywaniku” nie tylko szefa policji, ale też nauczycieli szkół średnich, którzy ramię w ramię z uczniami wzięli udział w marszu. Grocki deklaruje, że porozmawia sobie z polonistką z Liceum Ogólnokształcącego w Złotoryi, którą, będąc w mieście w charakterze “kibica-obserwatora”, wypatrzył wśród uczestników czarnego marszu.” a po kilkunastu dniach życie wybrało inny scenariusz

 6. lustrator pisze:

  panie radny powiatowy to nie ten temat.Zebranie radnych powiatowych PICu dopiero za tydzien.Tam pan bedziesz dopier..la tych nauczycieli, lekarzy, pielegniarki, salowe i caly narod ktory nie chce byc jak powiatowi radni.Ale oczywiscie dowiemy sie o tym.Tylko dlatego ze chemia to trudny przedmiot to nie ma potrzeby tolerowania trudnego czlowieka.

 7. Kurdupel z nad zalewem pisze:

  Nauczyciel zostanie wydalony z zawodu.
  Uczniowie oczywiście bardzo się ucieszą.
  Tak zwana brać nauczycielska, również odetchnie z ulgą, przecież są czyści jak pani Iwona Pawłowska, primabalerina ulicznego szamba, jak powiedział jeden z radnych.
  Nauczycielka Iwona Pawłowska będzie mogła dalej spacerować pośród haseł – jebać PiS, spierdalać, wypierdalać, to jest wojna.
  Najlepsi absolwenci studiów podyplomowych w systemie on-line zasilą kadrę pedagogiczną. Chemia to łatwy przedmiot. Licea ogólnokształcące,na pewno w takim łańcuchu edukacyjnym wypuszczą absolwentów na studia np.medyczne.
  Zarobki nauczycieli są rewelacyjne.

 8. lustrator pisze:

  nie masz letko to fakt ale nikt nie obiecywał ze bedzie wesolo.

 9. Legniczanin pisze:

  Debil-lustrator nic nie zrozumiał, więc po co dalej tłumokowi tłumaczyć???
  Tłumok wie lepiej a jak nie wie to zajrzy do aktualnego przekazu dnia….

  Troll ciężko pracuje na swoje judaszowe srebrniki!

 10. lustrator pisze:

  wyraznie w rodzinie tak maja.W rodzinie tez sie tak zachowuja bo to wyglada na typowe zachowanie wzgledem slabszego. Mozna pocwiczyc wariant kiedy to Michal mowi do niej …ty idiotko. Reakcja duzo by powiedziała.To ze jest dobra nauczycielka nie tlumaczy niczego .Jest do dupy czlowiekiem. Nie wywalac …porozmawiac.

 11. lustrator pisze:

  a. A co może zrobić obywatel w sytuacji gdy prawo łamią sędziowie, którzy winni stać na straży tego prawa? Tylko i wyłącznie poczucie nieuchronności kary sprawia, iż ludzie nie popełniają przestępstw więc wszędzie tam, gdzie występuje poczuci>>>ten jak zwykle od rzeczy ale chwala bogu zapomnial o komornikach.

 12. Legniczanin pisze:

  Kolejny przykład, że system zadziała poprawnie jeżeli sprawą zajmą się media…..

  Tylko czy takie motywatory są konieczne, aby urzędnicy i przeróżni decydenci czynili swoją powinność?

  W tym przypadku mamy do czynienia z chamstwem i arogancją nauczyciela. A co może zrobić obywatel w sytuacji gdy prawo łamią sędziowie, którzy winni stać na straży tego prawa? Tylko i wyłącznie poczucie nieuchronności kary sprawia, iż ludzie nie popełniają przestępstw więc wszędzie tam, gdzie występuje poczucie bezkarności narastają skłonności do popełnienia przestępstwa…
  Władza deprawuje a władza absolutna deprawuje całkowicie! I stan ten nie ma żadnych barw politycznych, był, jest i będzie do czasu kiedy nie powywiesza się na latarniach dość liczną rzeszę szubrawców…., bo ci zawłaszczali i zawłaszczają system!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

fire-brigade-4225087_1920

Lubin. 75-letnia kobieta zginęła w pożarze mieszkania

Read More →