OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Hołd dla Ebsteina – wielkiego lekarza i jaworzanina

Przez   /   19/09/2019  /   No Comments

21 września 2019 r. w Teatrze Miejskim w Jaworze odbędzie się wyjątkowa uroczystość poświęcona przybliżeniu szerszej społeczności historii życia i dorobku naukowego dra Wilhelma Ebsteina – wybitnego lekarza, człowieka o wszechstronnej wiedzy i zainteresowaniach, przede wszystkim wielkiego Dolnoślązaka, który urodził się w mieście Jawor.

Dr Ebstein dzięki odkryciom w zakresie wrodzonych wad serca (anomalia Ebsteina), a także badaniom w zakresie cukrzycy, chorób metabolicznych i nefrologii, na stałe wszedł do historii medycyny i światowej nauki.

Celem uroczystości, która zgromadzi europejskich liderów kardiologii i kardiochirurgii, światowej sławy ekspertów w leczeniu choroby Ebsteina, jest uhonorowanie postaci dra Ebsteina i jego dokonań z perspektywy współczesnej nauki i medycyny.

Jednym z punktów konferencji jest projekcja filmu edukacyjnego, mającego na celu popularyzację wśród mieszkańców regionu i kraju postaci dra Wilhelma Ebsteina oraz jego wybitnych osiągnięć. Uroczystość związana będzie również z odsłonięciem w Muzeum Miejskim jego popiersia, a jej zwieńczeniem będzie Koncert Polskiej Opery Królewskiej w Kościele Pokoju w Jaworze, w ramach Jaworskich Koncertów Pokoju.

Przewodniczącym komitetu naukowego uroczystości jest prof. Marian Zembala, wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Współorganizatorem uroczystości jest Gmina Jawor.

Doktor Wilhelm Ebstein – światowej sławy lekarz, wszechstronnie utalentowany klinicysta i naukowiec, etyk i historyk medycyny.
Urodził się 27 listopada 1836 r. w rodzinie o korzeniach niemiecko-żydowskich, w Jaworze na Dolnym Śląsku. Studiował medycynę na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie Berlińskim. W 1859 r. uzyskał stopień doktora. W 1861 r. podjął pracę we wrocławskim Szpitalu Wszystkich Świętych (po wojnie szpital im. J. Babińskiego). W 1874 r. został mianowany profesorem Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu w Getyndze. Zajmował się chorobami metabolicznymi. W 1906 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł w 1912 roku w Getyndze.
Do jego naukowych zainteresowań należały choroby metaboliczne. Za życia był uważany za jednego z najważniejszych specjalistów w tej dziedzinie. Szczególnie interesowały go problemy cukrzycy i otyłości, choroby nerek, białaczka. Z jego nazwiskiem związanych jest kilka eponimów – dotyczą one nefrologii, kardiologii i hematoonkologii. Wilhelm Ebstein opublikował 237 artykułów, z których tylko 12 obejmowało tematykę sercowo-naczyniową. Różnorodność zainteresowań klinicznych i naukowych sprawiła, że zasłynął swoimi badaniami w zakresie wad serca – anomalii zastawki trójdzielnej, która określana jest do dziś „anomalią Ebsteina”.
Dziedzictwo Wilhelma Ebsteina, poza kardiologią, obejmuje wiele innych obszarów medycyny. Był on autorem specjalistycznych podręczników z różnych dziedzin, wielokrotnie wznawianych, tłumaczonych na kilka języków europejskich. Jego nazwisko funkcjonuje w medycznych słownikach jako eponim nie tylko związany z kardiologią, ale i nefrologią oraz onkologią.

Anomalia Ebsteina [ang. Ebstein's anomaly] zwana anomalią zastawki trójdzielnej; zespołem Ebsteina to stosunkowo rzadko występująca (dotyczy 1–5 na 200 000 żywo urodzonych noworodków) wrodzona wada serca. Po raz pierwszy opisana została w 1866 przez dra Wilhelma Ebsteina w artykule pt. „O bardzo rzadkim przypadku niedomykalności zastawki trójdzielnej spowodowanej wadą wrodzoną”.
Anomalia Ebsteina charakteryzuje się nieprawidłową budową i umiejscowieniem płatków zastawki trójdzielnej, która zapobiega cofaniu się krwi z prawej komory do prawego przedsionka serca. Typowe jest przesunięcie ku dołowi płatka przegrodowego i tylnego, powiększenie na kształt żagla płatka przedniego, przesunięcie w stronę koniuszka serca pierścienia zastawki. W wyniku przesunięcia zastawki w stronę prawej komory serca dochodzi do jej podziału na dwie części: przedsionkową i komorową.
Anomalia zastawski trójdzielnej jest wadą wielowymiarową. Szeroki wachlarz wariantów anatomicznych wady serca związanej na trwałe nazwiskiem dra Wilhelma Ebsteina skutkuje bogatą symptomatologią kliniczną i mnogością problemów związanych z jej leczeniem.

Emilian Bera, burmistrz Jawora: -To szczególna okazja do przybliżenia szerszej społeczności historii życia i dorobku naukowego wybitnego lekarza, człowieka o wszechstronnej wiedzy i zainteresowaniach, a przede wszystkim wielkiego Dolnoślązaka, który urodził się w mieście Jawor. Z największą satysfakcją i dumą upamiętniamy postać dra Wilhelma Ebsteina oraz Jego zasługi i nieoceniony wkład w rozwój współczesnej medycyny na świecie.

Dr n. med. Radosław Sierpiński, p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych -Tacy badacze zasługują na uznanie i promowanie ich dorobku naukowego zarówno za życia jak i po śmierci, w kraju i za granicą. Efekty ich prac badawczych stanowią wkład do dalszego rozwoju medycyny i przyczyniają się do postępu nie tylko w kraju, ale i na świecie. Naszą powinnością jako Polaków, jest nie tylko być dumnymi z naszych znakomitych rodaków, ale również podkreślać ich pochodzenie na arenie międzynarodowej.

Prof. dr hab. n. med. Marian Zembala, Dr n. med. Artur KwaśniewskiJesteśmy przekonani, że poznawszy lepiej osiągnięcia dr Ebsteina, zarówno my – uczestnicy dzisiejszego spotkania – jak i wszyscy ci, którzy będą odwiedzać Jawor w następnych dniach, miesiącach, latach, staniemy się ambasadorami przesłania, które nam ten wybitny lekarz pozostawił, jako testament. To chory ze swoją chorobą, czasem trudną i złożoną, jest priorytetem dla zespołu leczącego. Dr Ebstein swoim życiem i pracą udowodnił, że nieśmiertelna, ewangeliczna idea miłosiernego Samarytanina jest najważniejsza i ponadczasowa.

 

Program uroczystości

10.00-11.30 – POWITANIE

Emilian Bera, Burmistrz Miasta Jawor

Artur Kwaśniewski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

Marian Zembala, Przewodniczący Komitetu Naukowego

Projekcja filmu edukacyjnego „Z Jawora do Getyngi, z Dolnego Śląska do nieśmiertelności – polscy kardiolodzy i kardiochirurdzy w hołdzie Ebsteinowi” (10’), Reż. Konstanty Kulik

WYKŁAD INAUGURACYJNY

Dlaczego jesteśmy dumni z Europejczyków z polskiej ziemi rodem? (20’), Janusz Skalski (Kraków)

WYSTĄPIENIA ZAPROSZONYCH GOŚCI

11.30-13.00 – SESJA I

Z Jawora do Getyngi, z Dolnego Śląska do nieśmiertelności

Prowadzenie. Magdalena Mazurak (Wrocław),Piotr Ponikowski (Wrocław), Marian Zembala (Zabrze)

11.30-11.50 - Z Jawora do Getyngi, z Dolnego Śląska do nieśmiertelności. Wilhelm Ebstein 1836-1912, Magdalena Mazurak (Wrocław)

11.50-12.10 – Jawor – miejsce świadectwa pamięci Wilhelma Ebsteina, Arkadiusz Muła (Jawor)

12.10-12.30 – Uniwersalne znaczenie postaci i dorobku Ebsteina dla współczesnych i przyszłych pokoleń,Ks. Biskup Waldemar Pytel (Wrocław/ Świdnica)

12.30-12.40 – Dyskusja

12.40-13.00 – Przerwa kawowa

13.00-15.05 – SESJA II

Dlaczego Ebstein zasługuje na pamięć i uznanie w Polsce, Europie, na świecie?

Prowadzenie. Marek Jasiński (Wrocław),Marian Klinger (Opole), Janusz Skalski (Kraków)

13.00-13.20 – Wilhelm Ebstein – dlaczego jest to postać warta upamiętnienia? Anomalia Ebsteina z perspektywy pacjenta, Benoit Mores (Antwerpia, Belgia)

13.20-13.40 – Chirurgiczne leczenie anomalii Ebsteina – wyniki leczenia z wykorzystaniem różnych technik, Rüdiger Lange (Monachium, Niemcy)

13.40-14.00 – Anomalia Ebsteina – korekta ciężkiej wrodzonej wady zastawki trójdzielnej u dorosłych, Patrick Perier (Paryż, Francja)

14.00-14.20 – Wczesne i odległe wyniki leczenia anomalii Ebsteina metodą Perier, Jacek Białkowski (Zabrze), Jarosław Rycaj (Zabrze), Szymon Pawlak (Zabrze), Jacek Pająk (Zabrze/Warszawa)

14.20-14.40 – Odwodnienie i powikłania septyczne w chorobach nerek – odniesienia do koncepcji Wilhelma Ebsteina, Marian Klinger (Opole)

14.40-14.50 – Udział dr. Ebsteina w badaniach nad cukrzycą, Krzysztof Strojek (Zabrze)

14.50-15.00 – Dyskusja panelowa

15.00-15.05 – Ogólnopolski program naukowo-edukacyjny dla młodych pasjonatów nauk
ścisłych i przyrodniczych – program ADAMED SmartUP

15.00-16.00 – Lunch/ Przejście do Muzeum

16.00-16.30 – Uroczystość odsłonięcia popiersia dr. Wilhelma Ebsteina w Muzeum Regionalnym

18.00 – Koncert muzyki kameralnej w Kościele Pokoju w Jaworze (UNESCO). Wprowadzenie. Ks. Tomasz Stawiak, proboszcz parafii Kościoła Pokoju w Jaworze

Źródło: Urząd Miasta w Jaworze

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1923 dni temu dnia 19/09/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 19, 2019 @ 8:55 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kupaj maciej

Prezydent Legnicy Maciej Kupaj podsumował rok 2024

Read More →