21 września 2019 r. w Teatrze Miejskim w Jaworze odbędzie się wyjątkowa uroczystość poświęcona przybliżeniu szerszej społeczności historii życia i dorobku naukowego dra Wilhelma Ebsteina – wybitnego lekarza, człowieka o wszechstronnej wiedzy i zainteresowaniach, przede wszystkim wielkiego Dolnoślązaka, który urodził się w mieście Jawor.
Dr Ebstein dzięki odkryciom w zakresie wrodzonych wad serca (anomalia Ebsteina), a także badaniom w zakresie cukrzycy, chorób metabolicznych i nefrologii, na stałe wszedł do historii medycyny i światowej nauki.
Celem uroczystości, która zgromadzi europejskich liderów kardiologii i kardiochirurgii, światowej sławy ekspertów w leczeniu choroby Ebsteina, jest uhonorowanie postaci dra Ebsteina i jego dokonań z perspektywy współczesnej nauki i medycyny.
Jednym z punktów konferencji jest projekcja filmu edukacyjnego, mającego na celu popularyzację wśród mieszkańców regionu i kraju postaci dra Wilhelma Ebsteina oraz jego wybitnych osiągnięć. Uroczystość związana będzie również z odsłonięciem w Muzeum Miejskim jego popiersia, a jej zwieńczeniem będzie Koncert Polskiej Opery Królewskiej w Kościele Pokoju w Jaworze, w ramach Jaworskich Koncertów Pokoju.
Przewodniczącym komitetu naukowego uroczystości jest prof. Marian Zembala, wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Współorganizatorem uroczystości jest Gmina Jawor.
Doktor Wilhelm Ebstein – światowej sławy lekarz, wszechstronnie utalentowany klinicysta i naukowiec, etyk i historyk medycyny.
Urodził się 27 listopada 1836 r. w rodzinie o korzeniach niemiecko-żydowskich, w Jaworze na Dolnym Śląsku. Studiował medycynę na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie Berlińskim. W 1859 r. uzyskał stopień doktora. W 1861 r. podjął pracę we wrocławskim Szpitalu Wszystkich Świętych (po wojnie szpital im. J. Babińskiego). W 1874 r. został mianowany profesorem Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu w Getyndze. Zajmował się chorobami metabolicznymi. W 1906 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł w 1912 roku w Getyndze.
Do jego naukowych zainteresowań należały choroby metaboliczne. Za życia był uważany za jednego z najważniejszych specjalistów w tej dziedzinie. Szczególnie interesowały go problemy cukrzycy i otyłości, choroby nerek, białaczka. Z jego nazwiskiem związanych jest kilka eponimów – dotyczą one nefrologii, kardiologii i hematoonkologii. Wilhelm Ebstein opublikował 237 artykułów, z których tylko 12 obejmowało tematykę sercowo-naczyniową. Różnorodność zainteresowań klinicznych i naukowych sprawiła, że zasłynął swoimi badaniami w zakresie wad serca – anomalii zastawki trójdzielnej, która określana jest do dziś „anomalią Ebsteina”.
Dziedzictwo Wilhelma Ebsteina, poza kardiologią, obejmuje wiele innych obszarów medycyny. Był on autorem specjalistycznych podręczników z różnych dziedzin, wielokrotnie wznawianych, tłumaczonych na kilka języków europejskich. Jego nazwisko funkcjonuje w medycznych słownikach jako eponim nie tylko związany z kardiologią, ale i nefrologią oraz onkologią.
Anomalia Ebsteina [ang. Ebstein's anomaly] zwana anomalią zastawki trójdzielnej; zespołem Ebsteina to stosunkowo rzadko występująca (dotyczy 1–5 na 200 000 żywo urodzonych noworodków) wrodzona wada serca. Po raz pierwszy opisana została w 1866 przez dra Wilhelma Ebsteina w artykule pt. „O bardzo rzadkim przypadku niedomykalności zastawki trójdzielnej spowodowanej wadą wrodzoną”.
Anomalia Ebsteina charakteryzuje się nieprawidłową budową i umiejscowieniem płatków zastawki trójdzielnej, która zapobiega cofaniu się krwi z prawej komory do prawego przedsionka serca. Typowe jest przesunięcie ku dołowi płatka przegrodowego i tylnego, powiększenie na kształt żagla płatka przedniego, przesunięcie w stronę koniuszka serca pierścienia zastawki. W wyniku przesunięcia zastawki w stronę prawej komory serca dochodzi do jej podziału na dwie części: przedsionkową i komorową.
Anomalia zastawski trójdzielnej jest wadą wielowymiarową. Szeroki wachlarz wariantów anatomicznych wady serca związanej na trwałe nazwiskiem dra Wilhelma Ebsteina skutkuje bogatą symptomatologią kliniczną i mnogością problemów związanych z jej leczeniem.
Emilian Bera, burmistrz Jawora: -To szczególna okazja do przybliżenia szerszej społeczności historii życia i dorobku naukowego wybitnego lekarza, człowieka o wszechstronnej wiedzy i zainteresowaniach, a przede wszystkim wielkiego Dolnoślązaka, który urodził się w mieście Jawor. Z największą satysfakcją i dumą upamiętniamy postać dra Wilhelma Ebsteina oraz Jego zasługi i nieoceniony wkład w rozwój współczesnej medycyny na świecie.
Dr n. med. Radosław Sierpiński, p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych -Tacy badacze zasługują na uznanie i promowanie ich dorobku naukowego zarówno za życia jak i po śmierci, w kraju i za granicą. Efekty ich prac badawczych stanowią wkład do dalszego rozwoju medycyny i przyczyniają się do postępu nie tylko w kraju, ale i na świecie. Naszą powinnością jako Polaków, jest nie tylko być dumnymi z naszych znakomitych rodaków, ale również podkreślać ich pochodzenie na arenie międzynarodowej.
Prof. dr hab. n. med. Marian Zembala, Dr n. med. Artur Kwaśniewski – Jesteśmy przekonani, że poznawszy lepiej osiągnięcia dr Ebsteina, zarówno my – uczestnicy dzisiejszego spotkania – jak i wszyscy ci, którzy będą odwiedzać Jawor w następnych dniach, miesiącach, latach, staniemy się ambasadorami przesłania, które nam ten wybitny lekarz pozostawił, jako testament. To chory ze swoją chorobą, czasem trudną i złożoną, jest priorytetem dla zespołu leczącego. Dr Ebstein swoim życiem i pracą udowodnił, że nieśmiertelna, ewangeliczna idea miłosiernego Samarytanina jest najważniejsza i ponadczasowa.
Program uroczystości
10.00-11.30 – POWITANIE
Emilian Bera, Burmistrz Miasta Jawor
Artur Kwaśniewski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Marian Zembala, Przewodniczący Komitetu Naukowego
Projekcja filmu edukacyjnego „Z Jawora do Getyngi, z Dolnego Śląska do nieśmiertelności – polscy kardiolodzy i kardiochirurdzy w hołdzie Ebsteinowi” (10’), Reż. Konstanty Kulik
WYKŁAD INAUGURACYJNY
Dlaczego jesteśmy dumni z Europejczyków z polskiej ziemi rodem? (20’), Janusz Skalski (Kraków)
WYSTĄPIENIA ZAPROSZONYCH GOŚCI
11.30-13.00 – SESJA I
Z Jawora do Getyngi, z Dolnego Śląska do nieśmiertelności
Prowadzenie. Magdalena Mazurak (Wrocław),Piotr Ponikowski (Wrocław), Marian Zembala (Zabrze)
11.30-11.50 - Z Jawora do Getyngi, z Dolnego Śląska do nieśmiertelności. Wilhelm Ebstein 1836-1912, Magdalena Mazurak (Wrocław)
11.50-12.10 – Jawor – miejsce świadectwa pamięci Wilhelma Ebsteina, Arkadiusz Muła (Jawor)
12.10-12.30 – Uniwersalne znaczenie postaci i dorobku Ebsteina dla współczesnych i przyszłych pokoleń,Ks. Biskup Waldemar Pytel (Wrocław/ Świdnica)
12.30-12.40 – Dyskusja
12.40-13.00 – Przerwa kawowa
13.00-15.05 – SESJA II
Dlaczego Ebstein zasługuje na pamięć i uznanie w Polsce, Europie, na świecie?
Prowadzenie. Marek Jasiński (Wrocław),Marian Klinger (Opole), Janusz Skalski (Kraków)
13.00-13.20 – Wilhelm Ebstein – dlaczego jest to postać warta upamiętnienia? Anomalia Ebsteina z perspektywy pacjenta, Benoit Mores (Antwerpia, Belgia)
13.20-13.40 – Chirurgiczne leczenie anomalii Ebsteina – wyniki leczenia z wykorzystaniem różnych technik, Rüdiger Lange (Monachium, Niemcy)
13.40-14.00 – Anomalia Ebsteina – korekta ciężkiej wrodzonej wady zastawki trójdzielnej u dorosłych, Patrick Perier (Paryż, Francja)
14.00-14.20 – Wczesne i odległe wyniki leczenia anomalii Ebsteina metodą Perier, Jacek Białkowski (Zabrze), Jarosław Rycaj (Zabrze), Szymon Pawlak (Zabrze), Jacek Pająk (Zabrze/Warszawa)
14.20-14.40 – Odwodnienie i powikłania septyczne w chorobach nerek – odniesienia do koncepcji Wilhelma Ebsteina, Marian Klinger (Opole)
14.40-14.50 – Udział dr. Ebsteina w badaniach nad cukrzycą, Krzysztof Strojek (Zabrze)
14.50-15.00 – Dyskusja panelowa
15.00-15.05 – Ogólnopolski program naukowo-edukacyjny dla młodych pasjonatów nauk
ścisłych i przyrodniczych – program ADAMED SmartUP
15.00-16.00 – Lunch/ Przejście do Muzeum
16.00-16.30 – Uroczystość odsłonięcia popiersia dr. Wilhelma Ebsteina w Muzeum Regionalnym
18.00 – Koncert muzyki kameralnej w Kościele Pokoju w Jaworze (UNESCO). Wprowadzenie. Ks. Tomasz Stawiak, proboszcz parafii Kościoła Pokoju w Jaworze
Źródło: Urząd Miasta w Jaworze