W sobotę Teatr Modrzejewskiej zaprasza na premierę: “Ożenek” Mikołaja Gogola. – To jeden z najzabawniejszych spektakli, jaki w życiu udało mi się zrobić – mówi rezyżer Piotr Cieplak. Zrobił go po swojemu, rozszczepiając gogolowskich bohaterów jak zapałki na kilka postaci i przenosząc akcję z carskiej Rosji do zupełnie współczesnego klubu samotnych serc.
‘Ożenek” od chwili premiery w grudniu 1842 roku nie schodzi z afiszy. Jest jedną z najczęściej wystawianych rosyjskich komedii. Polscy widzowie znają ją przede wszystkim z realizacji w Teatrze Telewizji (w reżyserii Ewy Bonieckiej z 1976 r i w reżyserii Jerzego Sztura z 2001 r). Ale legnicka inscenizacja może być sporym zaskoczeniem.
W oryginale o rękę niemłodej już panny na wydaniu stara się czterech starych kawalerów. U Cieplaka zalotników jest siedmiu, a kandydatek na żonę dziewięć. Taka próba rozmnożenia bohaterów poza Legnicą byłaby trudna i ryzykowna. Ale – jak mówi reżyser – Teatr Modrzejewskiej ma zwarty, energetyczny, pracowity zespół, któremu wystarcza zaledwie okruch, kilka zdań, do zbudowania roli.
- To zabawa i przyjemność pracować z tymi ludżmi – chwali aktorów Piotr Cieplak. – Mój “Ożenek” nie byłby możliwy bez drużynowego ducha, który tu panuje.
Zdaniem reżysera, sztuka Gogola nic nie straciła na aktualności. Nie ma już wprawdzie carskiej Rosji, rolę swatek przejęły internetowe portale randkowe, ale lęki, kompleksy i pragnienia współczesnych ludzi niewiele różnią się od tych, które udało się uchwycić autorowi “Ożenku”.
- Gogol mówi o samotności ludzi, ich bezradności, potrzebie miłości i strachu przed miłością. Przystępując do pracy nad spektaklem nawet nie zdawałem sobie sprawy, jak gorący jest ten temat – mówi Piotr Cieplak, przywołując prasowe doniesienia o portalach randkowych, na które zagląda po kilkaset tysięcy ludzi.
“Ożenek” to druga, po entuzjastycznie przyjętej “Komedii obozowej”, legnicka premiera wyreżyserowana przez Piotra Cieplaka. W Teatrze Modrzejewskiej znalazł dla siebie idealny zespół aktorów. Dyrektor Jacek Głomb jest dumny z tej współpracy, bo uważa, że obecnie w Polsce nie ma lepszego reżysera teatralnego.
“Ożenek”
przekład: Julian Tuwim
reżyseria: Piotr Cieplak