Basen
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Galeria Sztuki i jej artyści zebrali dla WOŚP 6,6 tys. zł

Przez   /   15/02/2021  /   No Comments

6635,10 zł to łączna kwota, jaka wpłynęła na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dzięki artystom związanym z Galerią Sztuki. W miniony weekend zakończyły się licytacje dzieł sztuki, które w tym roku mogły odbyć się jedynie wirtualnie. Jak zwykle aukcje te przygotowało Legnickie Centrum Kultury, które w tym roku, dzięki hojnym darczyńcom, wystawiło na licytacjach w serwisie WOŚP allegro ponad 120 przedmiotów.


„Gorąco dziękujemy artystom, którzy entuzjastycznie włączyli się w akcję i przekazali na rzecz Orkiestry własne dzieła! Wielkie uściski dla każdego z osobna, a szczególne ukłony dla tych, którzy są z nami co roku! Gratulujemy zwycięzcom aukcji i równie głośne DZIĘ-KU-JE-MY! kierujemy do licytujących. Wszyscy oni wspólnie sprawiają, że WOŚP to najpiękniejsza akcja charytatywna jaką można sobie wyobrazić!” – podsumowuje Galeria Sztuki.
Przypomnijmy, wśród twórców, którzy odpowiedzieli na apel Galerii są legniccy artyści: Jarosław Jaśnikowski, Reńka Michajłow, Aleksandra Kondracka, Jelena Połujanowa i jej podopieczne z grupy artystycznej „Ale Plama!”, działającej przy SDK Kopernik, Jerzy Rodziewicz, twórca solarigrafii Marcin Kulikowski, projektantka z Ja Cię Broszę Agnieszka Matwiejszyn, Maria Król, twórczyni niezwykłych pasteli, która tym razem przekazała debiutanckie tomiki poezji, a także głogowianka Roma Pilitsidis, której obrazy utrzymane w stylistyce abstrakcji geometrycznej cieszą kolekcjonerów z całej Polski i nie tylko.
Wśród najchętniej licytowanych dzieł znalazło się giclée „Na oceanie historii”, Jarosława Jaśnikowskiego, które osiągnęło kwotę 2900 zł. Popularnością cieszyły się również kolaże z tryptyku Aleksandry Kondrackiej, a także olej „Port jachtowy” Jerzego Rodziewicza, sprzedany za kwotę 315 zł. Wspomniani artyści w tym roku wykonali karty do Legnickiego Kalendarza Miejskiego, który… w wersji z autografami autorów osiągnął na aukcji kwotę 500 zł! Obraz Romy Pilitsidis pt. „Równoległe III” wylicytowano za 1000 zł, wydrukowana na płótnie fotografia solarigraficzna Marcina Kulikowskiego zasiliła konto Fundacji kwotą 366,11 zł. Chętnie licytowano także prace przekazane przez „Ale Plamki!” – najwyższe kwoty osiągnęły: linoryt „Ryba” Joanny Jóźwin, akryl na płótnie „Lilie” Janiny Orczyńskiej-Lauks i mini-akwarelki Krystyny Cibiniak. Na aukcjach można było nabyć też kubki podarowane przez Agnieszkę Matwiejszyn, prowadzącą sklep z autorskimi projektami „Ja Cię Broszę”, albumy wydane przez Galerię Sztuki pt. „TUTOR. Bronisław Chyła – malarz, mistrz, mentor” (nominowany do Legnickiej Książki Roku 2019) oraz eko-torby wykonane z galeryjnych banerów.
Łącznie kwota niemal 30 artystycznych przedmiotów przekroczyła sześć tysięcy złotych, a to tylko część z ponad stu dwudziestu legnickich aukcji. Jak komentuje dyrektorka galerii Justyna Teodorczyk: „Wielka Orkiestra to wielkie emocje, podobnie jakie wzbudza i wyraża sztuka. Wspaniale, że pośród ponad 400 tysięcy aukcji allegro z czerwonym serduszkiem, było tak wiele dzieł, także legnickich! Że w czasie lockodownu dla sztuki miała tam ona tak piękną przestrzeń, że włączyły się inne galerie sztuki, że ludzie tak chętnie licytowali dzieła”.
Dodajmy, że w tegorocznych aukcjach allegro zebrano ponad 32 miliony złotych. Natomiast legniczanie wrzucili do puszek ponad 125 tysięcy zł, nie licząc wirtualnych aukcji LCK. Zadeklarowana kwota całego 29 Finału WOŚP to ponad 127 milionów, z czego niemal sto milionów jest już na koncie Fundacji. Ostateczną kwotę zebraną w tegorocznym Finale Jerzy Owsiak ogłosi 29 marca 2021 r.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

RYC. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Kto będzie wybierał dyrektora Teatru Modrzejewskiej?

Read More →