schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Dwa legnickie spektakle na festiwalach w Łodzi

Przez   /   16/03/2023  /   No Comments

Na zaproszenie XXIX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych Teatr Modrzejewskiej wyjechał do Łodzi, aby dziś i jutro zagrać tam “Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego w reżyserii Piotra Cieplaka. Ponownie w Łodzi pojawi się 26 marca, z monodramem Joanny Gonschorek “Zapowiada się ładny dzień” zakwalifikowanym na Festiwal Sztuki Aktorskiej Teatropolis.

Łódzki Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych to impreza o ogromnej renomie z udziałem najważniejszych scen teatralnych w Polsce. Przez miesiąc – od 4 marca do 2 kwietnia – łódzka publiczność ma możliwość obejrzenia spektakli wyreżyserowanych m.in. przez Jana Klatę, Maję Kleczewską, Krystiana Lupę czy – właśnie – Piotra Cieplaka, dopiero co uhonorowanego Nagrodą im. Boya Żeleńskiego przez Zarząd Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Legnicki “Sen srebrny Salomei” w reżyserii Piotra Cieplaka od razu po premierze w listopadzie 2022 roku przyciągnął uwagę krytyków, nie tylko dlatego, że rezonuje z wojną za wschodnią granicą i mocno wpisuje się w polsko – ukraiński dialog na temat wspólnej historii. Chwalono powściągliwą formę, przesuwającą akcent z aktorskiej gry na tekst, który oczyszczony z romantycznych ozdobników, lśni w tym przedstawieniu niczym kryształ. “Sen” stał się kolejnym eksportowym hitem Teatru Modrzejewskiej. Został jednym z pięciu finalistów prestiżowego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “Klasyka Żywa”, co oznacza, że na przełomie maja i czerwca zostanie zaprezentowany podczas 47. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych ”Klasyka Żywa”. Tymczasem jednak legniczanie mają możliwość zagrać go w Łodzi.

Legnicki Teatr Modrzejewskiej wróci do Łodzi 26 marca, gdyż w Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis bierze udział monodram Joanny Gonschorek „Zapowiada się ładny dzień” w reżyserii Magdy Skiby. To również premiera z tego sezonu: przejmujący, kameralny spektakl oparty na tekście legnickiej poetki Anny Podczaszy. Opowiada o chorobie i umieraniu w świecie pozbawionym empatii.  Pod dyktat suchych medycznych procedur. W otoczeniu, które unika nieprzyjemnych doznań. W samotności. Anna Podczaszy stworzyła mistrzowską partyturę dla znakomitej aktorki. Mniej doświadczony aktor mógłby te sztukę ociosać z tych wszystkich sęków, o które haczy uwaga widza, do prostej przypowiastki o umieraniu. Dzięki uważności Joanny Gonschorek wspieranej przez reżyserkę i Karola Budrewicza, autora sugestywnych projekcji wideo, powstało przestawienie niełatwe w odbiorze, dla wymagającej publiki, ale pozostawiające w głowach sporo materiału do przemyśleń.

FOT. KAROL BUDREWICZ, PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 490 dni temu dnia 16/03/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 16, 2023 @ 12:47 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

KWADRAT_BANER_oprowadzanieEMPATIA

W piątek pożegnanie ze Srebrem w Galerii Sztuki

Read More →