Ponad 9 miliardów złotych jest do wykorzystania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Nabory wniosków już trwają i kolejne podmioty sięgają po pieniądze z Unii. Z analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że jesteśmy jednym z regionów najsprawniej realizujących Regionalny Program Operacyjny.
Unijny budżet dla Dolnego Śląska w ramach RPO to ponad 9 miliardów złotych, czyli dwa razy więcej niż w latach 2007-2013. W poprzedniej perspektywie pieniądze unijne inwestowano w budowę dróg, modernizację szkół, zakup sprzętu medycznego dla szpitali, renowację zabytków czy rewitalizację dolnośląskich miast i wsi. Realizowano projekty w dziedzinie nowych technologii, przedsiębiorczości i turystyki. Ogromne środki otrzymały nasze samorządy, uczelnie i lokalni przedsiębiorcy. W obecnej perspektywie najwięcej pieniędzy przeznaczono na wsparcie gospodarki i innowacji, transport, tworzenie nowych miejsc pracy i ochronę środowiska, w tym walkę ze smogiem i emisją szkodliwych substancji do środowiska.
W ostatnich dniach Ministerstwo Rozwoju podsumowało dotychczasowe efekty wdrażania krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Z analizy ministerialnych urzędników wynika, że w całym kraju uruchomiono łącznie 622 nabory wniosków o pieniądze unijne. Okazało się, że jesteśmy w tej kategorii bezwzględnym liderem! Uruchomiliśmy w sumie 73 nabory, drugie w kolei województwo zaledwie 37.
Dolny Śląsk znalazł się również w czołówce regionów pod względem wielkości uruchomionych i udostępnionych wnioskodawcom środków. We wszystkich rozpoczętych już naborach do dyspozycji Dolnoślązaków jest 1,82 miliarda złotych. Ustępujemy tu jedynie województwu pomorskiemu.
Całkiem dobrze wypadamy również w kategorii zamkniętych naborów. Dotychczas udało się podpisać 41 umów na łączną kwotę 96 mln złotych dofinansowania z RPO. Pod względem liczby podpisanych umów, a więc praktycznego oddania określonych pieniędzy do dyspozycji podmiotów wnioskujących o nie, zajmujemy czwarte miejsce w Polsce.
– To, że dobrze wypadamy w porównaniu z innymi województwami na pewno cieszy, ale mamy pełną świadomość, że to początek tego procesu i przed nami wiele wyzwań. Analiza dotychczasowej pracy urzędu pokazuje, że proces wydawania pieniędzy z naszego RPO może być jeszcze sprawniejszy. Udało się już wiele poprawić i usunąć podstawowe trudności, w tym te związane z działaniem generatora, ale od swoich urzędników będę wymagał znacznie skuteczniejszego działania. RPO to dla nas najważniejszy instrument rozwojowy i priorytetowe zadanie. Zrobimy wszystko, żeby maksymalnie wykorzystać szanse z nim związane – mówi marszałek Cezary Przybylski.
RPO 2014-2020 wdraża na Dolnym Śląsku pięć tzw. instytucji pośredniczących: Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, ZIT Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej, ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej. Konkursy na dofinansowanie projektów ogłaszane są na stronach poszczególnych instytucji, a harmonogram wszystkich naborów można śledzić na stronie rpo.dolnyslask.pl. Tylko w tym roku zaplanowano łącznie 130 naborów wniosków.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego