Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Dla kogo “Śląskie niebo Jürgena Gretschela”?

Przez   /   21/03/2019  /   No Comments

Tylko do 15 kwietnia tego roku można zgłaszać kandydatów do nagrody „Śląskie niebo Jürgena Gretschela”. To druga jej edycja. Wnioski należy przesyłać w formie pisemnej lub elektronicznej na adres stowarzyszenia „Pamięć i Dialog”: 59-220 Legnica, ul. Staszica 2/6; e-mail: pamięć-dialog@wp.pl.

Nagrodę mogą otrzymać osoby, organizacje, stowarzyszenia i instytucje za budowanie mostów pojednania. Fundatorem jest prezydent Tadeusz Krzakowski, a powstała ona z inicjatywy organizacji pozarządowych, instytucji i osób prywatnych.
Nagroda (w formie) statuetki im. Jürgena Gretschela, legniczanina zmarłego 23 października 2016 roku w wieku 75 lat, przyznawana jest za osiągnięcia w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego, materialnego i niematerialnego Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Legnicy i okolic, oraz za działalność na rzecz tolerancji, wzajemnego szacunku, współpracy, poszanowania innych ludzi, umacniania dialogu międzykulturowego i międzynarodowego. Przyznaje ją kapituła złożona z przedstawicieli świata kultury i nauki, organizacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz innych stowarzyszeń.
Jürgen Gretschel przez całe życie propagował wielokulturową historię Dolnego Śląska i szacunek do ziemi ojczystej. Robił to zarówno na terenie Polski, jak i Niemiec. Przez wiele lat, jako przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Legnicy, współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi i środowiskami, zachęcając je do dialogu ponad podziałami i walki z nietolerancją. Szczególnie dużą wagę przykładał do wychowania młodzieży, którą uczył dziejów swojego regionu i lokalnego patriotyzmu, wyrażającego się miłością do ziemi rodzinnej. W latach 1999-2000 brał udział w reformie szkolnictwa, gdzie przeforsował wprowadzenie w szkołach gimnazjalnych i średnich przedmiotu dotyczącego wiedzy o regionie. To tylko niektóre inicjatywy Jürgena Gretschela, które zjednały mu powszechny szacunek.
W pamięci legniczan zapisał się jako człowiek wielkiej erudycji, pasjonat dziejów naszej małej ojczyzny, ale również jako człowiek dobry, życzliwy, tolerancyjny i skromny. To o nim Jerzy Starzyński, twórca Festiwalu Świat pod Kyczerą powiedział: Wyrabiał „bomby” i wysadzał w powietrze mury, a mimo to cieszył się powszechnym szacunkiem ludzi. Trudno się dziwić, gdyż bomby legnickie są legendarnym przysmakiem miejscowej kuchni, której był znawcą i popularyzatorem, a mury, które burzył, to tkwiące w ludzkich sercach i umysłach stereotypy i uprzedzenia.
Po raz pierwszy nagroda przyznana została we wrześniu 2018 r. Otrzymała ją Elżbieta Chucholska -inicjatorka i założycielka Stowarzyszenia „Kobiety Europy”, kultywującego historię i zwyczaje dawnej Legnicy. Nagrodzona została za inicjatywy zbliżające różne tradycje kulturowe (słynne w całym kraju Wigilie Narodów) i integrujące mieszkańców wokół historii miasta – ich małej Ojczyzny.
Regulamin nagrody oraz formularz wniosku dostępny jest na internetowej stronie Urzędu Miasta www.legnica.eu w zakładce Dla mieszkańca/Organizacje pozarządowe/Współpraca organizacji, na stronie Prezydenta Legnicy www.prezydent.legnica.eu oraz na stronie stowarzyszenia „Pamięć i Dialog” www.pamiec-dialog.pl w zakładce Kapituła nagrody „Śląskie niebo Jürgena. Gretschela”.

Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1875 dni temu dnia 21/03/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 21, 2019 @ 3:56 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_7460,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Prezydent Legnicy uczcił rocznicę zakończenia wojny

Read More →