schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Czy małżonkowie mogą łączyć zniżki na OC?

Przez   /   03/08/2019  /   No Comments

Małżeństwa dzielą wiele dóbr. Jeśli mają wspólnotę majątkową, to ich majątek – jak mieszkania, pojazdy, wartościowe przedmioty czy oszczędności – należy do nich obojga. Wspólnie mogą też ubiegać się o kredyt hipoteczny, co zwiększa ich zdolność kredytową. Czy w przypadku OC także występują korzyści z bycia małżeństwem? Czy małżonkowie mogą łączyć zniżki i uzyskać tańsze OC?

OC: razem czy osobno? 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla osób samotnych, które nie korzystają ze zniżek innych, np. współwłaścicieli pojazdu? To oczywiście zależy od wielu czynników. Z danych wyszukiwarki ubsy.pl za czerwiec wynika przykładowo, że średnia cena OC dla kobiet wyniosła 868,06 złotych, a dla mężczyzn – 861,13 złotych. Różnicy wielkiej nie ma, bo płeć zasadniczo na cenę OC nie wpływa – znaczenie ma marka auta, doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania etc. oraz oczywiście możliwości skorzystania ze zniżek. I mężczyźni i kobiety mogą wypracować zniżki za bezszkodową jazdę. Jednak to nie jedyna forma zdobycia zniżek – łączenie zniżek z innymi osobami to także dobra metoda. Razem wychodzi taniej – jeśli jedna ze stron ma już wypracowane zniżki. Jak to działa?

Łączenie zniżek 

Skorzystanie ze zniżek na OC innej osoby odbywa się na zasadzie ustanowienia współwłasności pojazdu. Osoba, która zostaje współwłaścicielem auta i ma wypracowane wysokie zniżki, udostępnia je niejako drugiemu właścicielowi. Przykładowo – jeden właściciel nie ma żadnych zniżek, drugi właściciel ma 30% zniżki na OC. Ponieważ oboje są wpisani do dowodu rejestracyjnego pojazdu, to pierwszy właściciel także zyskuje 30% zniżki na OC. Po prostu, bez lat bezszkodowej jazdy, niemalże za darmo – za sam fakt wpisania dodatkowej osoby do dowodu rejestracyjnego. Kto może zostać współwłaścicielem auta? Ktoś z rodziny – mama, tata, dziadek, wujek, a nawet kuzyn. Często młodzi kierowcy ustanawiają współwłaścicielem rodziców, żeby uzyskać zniżki.

Zniżki w małżeństwie

Małżonek to też rodzina w świetle prawa i jak najbardziej może zostać współwłaścicielem pojazdu. Tym samym małżonkowie mogą łączyć zniżki – jest tylko jeden warunek do spełnienia. Małżonkowie muszą mieć wspólnotę majątkową. Jeśli w małżeństwie jest rozdzielność majątkowa, to TU mogą nie zgodzić się na wzajemne korzystanie ze zniżek. Jeśli jednak wspólnota majątkowa występuje, to sprawa jest oczywista.

Przykładowo, pani Aneta z Legnicy dopiero zdała prawo jazdy i kupuje pierwszy pojazd, zatem nie przysługują jej żadne zniżki na OC. Jej mąż Antoni od wielu lat jest doświadczonym kierowcą i ma 40% zniżkę na OC. Małżeństwo ma wspólnotę majątkową. W momencie podpisywania umowy kupna auta używanego dla pani Anety, wpisali pana Antoniego jako współwłaściciela. Występuje on tym samym także w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Dzięki temu pani Aneta zapłaciła o 40% mniej za OC. Z pewnością się opłacało!

Ustanawianie małżonka współwłaścicielem

W jaki sposób małżonek, z którym ma się wspólnotę majątkową, może zostać współwłaścicielem auta? Aby ustanowić go współwłaścicielem trzeba przejść kilkuetapową procedurę:

  • W momencie podpisywania umowy kupna auta, należy małżonka ustanowić drugim właścicielem pojazdu albo jeśli auto już jest zakupione, to podpisać standardową umowę kupna-sprzedaży zbywając część prawa własności małżonkowi albo umowę darowizny przekazując część praw do pojazdu na małżonka.
  • Następnie trzeba w Urzędzie Skarbowym wypełnić druk PCC-3 i zapłacić podatek od umowy, chyba że to darowizna i spełnia warunki zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.
  • Później należy zjawić się w Wydziale Komunikacji z dowodem rejestracyjnym auta, dowodami osobistymi obu właścicieli, podpisaną umowę i aktualną polisą OC i dokonać dopisania drugiej osoby jako współwłaściciela. 

Gdzie szukać wspólnego, taniego OC?

Gdy już małżonkowie wspólnie zarejestrują pojazd, to taniego ubezpieczenia samochodu OC z wykorzystaniem ich wspólnych zniżek powinni szukać na porównywarce – ubsy.pl to darmowa, ekspercka wyszukiwarka ofert OC, pozwalająca sporo zaoszczędzić.

Korzyści i wady połączenia zniżek w OC 

Korzyści z łączenia zniżek są oczywiste – tańsze OC dla obu małżonków. Są jednak także wady takiego rozwiązania. Jeśli dojdzie do stłuczki, to oboje właścicieli pojazdu traci zniżki. Warto również mieć na uwadze, że w razie sprzedaży auta, wymagana będzie zgoda i obecność przy umowie obu małżonków (albo notarialne upoważnienie).

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

dji_0011mvquwmkfa1oe6tctihtf,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Legnicka firma zajmie się utrzymaniem terenów zieleni osiedlowej

Read More →