schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Collegium Witelona zrobiło turniej dla 300 uczniów

Przez   /   21/03/2024  /   No Comments

Aż 300 uczniów szkół średnich z całego Dolnego Śląska wzięło udział w Turnieju o Puchar Witelona, zorganizowanym przez Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. Młodzi zawodnicy przyjechali m.in. z Wrocławia, Lubina, Strzegomia, Lubania, Legnicy, Chojnowa, Jawora. Turniejowej rywalizacji towarzyszyło wiele emocji i dużo dobrej zabawy.

Collegium Witelona, które jest wiodącą w kraju Uczelnią wyższą kształcącą praktycznie, zorganizowało Turniej o Puchar Witelona po raz trzeci. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: technicznej i ekonomicznej. – W części technicznej konkurencje związane były m.in. z programowaniem dronów, wirtualną rzeczywistością, logistyką. W kategorii ekonomicznej najważniejszym wyzwaniem był quiz wiedzy – mówi dr Przemysław Siudak, prof. CW, Dziekan Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Dron w gwiazdkę

Do tegorocznego Turnieju o Puchar Witelona swoje reprezentacje zgłosiło 21 szkół (kategoria techniczna) i 19 szkół (kategoria ekonomiczna) z całego Dolnego Śląska. W turniejowe szranki stanęło 300 uczniów.

- Przyjechałam z drużyną reprezentującą Technikum Informatyczne w Strzegomiu. Uczniowie brali udział w dwóch poprzednich edycjach Turnieju i tak im się podobało, że w tym roku już od września czekali na trzecią edycję. Tym bardziej, że wiążą swoją przyszłość z Collegium Witelona, są zainteresowani proponowanymi przez tę Uczelnię kierunkami studiów – mówi Agnieszka Oleszko – Skiera, nauczycielka Zespołu Szkół w Strzegomiu.

- Uczniowie klasy o specjalności logistycznej z Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie uczestniczą w Turnieju po raz pierwszy. Jako nauczycielka bardzo się cieszę, że podczas kolejnych konkurencji mogę obserwować, jak w tej nowej dla nich sytuacji potrafią ze sobą współpracować, rozmawiać, rywalizować, jednocześnie dobrze się bawić. Te umiejętności są bowiem ważnym prognostykiem ich przyszłego życia zawodowego: myślę, że dobrze się w nim odnajdą – mówi Anna Ostropolska, nauczycielka Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie.

- Najbardziej podobała mi się konkurencja związana z programowaniem drona. Aby prawidłowo wykonać to zadanie, musieliśmy matematycznie obliczyć kąty, pod jakimi dron ma się poruszać. Nasza drużyna dostała gwiazdkę więc łatwo nie było, ale daliśmy radę. Dla mnie cała atmosfera Turnieju, rodzaj konkurencji, możliwość rywalizacji z innymi szkołami są po prostu wspaniałe! – mówi Sofiia Demkiv, uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.

Logistyka z kartonami

Niektóre konkurencje zostały zaplanowane dość oryginalnie. Na przykład przy rywalizacji związanej z formowaniem ładunków tak, aby jak najefektywniej wykorzystać powierzchnię magazynową, uczestnicy Turnieju budowali piramidy z kartonów. By były jak najwyższe, czyli zajmowały jak najmniej powierzchni magazynowej, uczniowie podsadzali się nawzajem, podskakiwali oraz realizowali inne, oryginalne pomysły. Śmiechu było przy tym co niemiara!

- Jest wesoło i to chodzi, aby młodzi ludzie uczyli się przez zabawę. Bo tak na poważnie, ta konkurencja kształtuje nie tylko umiejętności pracy w grupie, ale też świetnie uczy myślenia przestrzennego. Pokazuje, jak pomysłowość przy formowaniu ładunków wpływa na optymalizację procesów transportowych i logistycznych – tłumaczy dr Magdalena Dąbrowska, prof. CW, Kierownik Zakładu Inżynierii Produkcji i Logistyki Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Poza rywalizacją w różnych konkurencjach, uczestnicy Turnieju mogli zwiedzać Uczelnię, słuchać interesujących prelekcji. – Bardzo ciekawy i super przedstawiony był wykład o energii odnawialnej. Podobał mi się tym bardziej, że ten rodzaj energii będzie miał coraz większy wpływ na nasze życie. Jest więc przyszłościowym, ważnym tematem – mówi Joachim Baruch, uczeń Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. – Wykład o energii odnawialnej był świetny, ale mnie urzekła też w Collegium Witelona lokomotywa, którą mogłem kierować na symulatorze, po realnej trasie kolejowej – dodaje Piotr Jodźko, również uczeń Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Brawa dla najlepszych

Najlepszą drużyną w kategorii technicznej okazała się drużyna Technikum Akademickiego w Legnicy, drugie miejsce zajęli uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze, na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy.

W kategorii ekonomicznej pierwsze miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Ekonomicznych w Legnicy, drugie miejsce wywalczyła reprezentacja Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze, trzecią lokatę zdobyła drużyna Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Lubaniu.

Collegium Witelona Uczelnia Państwowa serdecznie gratuluje wszystkim uczestnikom Turnieju!

Źródło: Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy

FOT. COLLEGIUM WITELONA

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

437695941_3708052086142277_7610538367078606599_n

Nie tylko Legnica. Gdzie w niedzielę będzie dogrywka?

Read More →