AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Co zaplanował Teatr Modrzejewskiej na styczeń?

Przez   /   21/12/2021  /   No Comments

Teatr Modrzejewskiej przedstawił repertuar na styczeń. Poza tytułami, które legnicka publiczność już zna, zaplanowano m.in. premierę przedstawienia “Duży Książę i Czarny Pies” i spektakl dyplomowy studentów IV roku wrocławskiej AST “Gdy przyjdzie sen” w reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak.

Na dobry początek roku teatr zaprasza do siebie swych najmłodszych widzów (1-4 lata), z rodzicami. Fenomenalnie wymyślony, przezabawny “Rok na ziemi” w reżyserii Joanny Gonshorek to skrojona na miarę naj-najów historia o tym, że życie jest cyklem; ma swój niezwykły początek i równie nieodgadniony koniec. Spektakl trwa godzinę. Ta godzina mija nie wiadomo kiedy. Uwaga, potem może być problem z wyciągnięciem milusińskich z teatru. Daty: 2, 4, 5 stycznia 2022 r.

Inaczej, jak po pałowaniu na komendzie, wychodzi się ze spektaklu “Głosy nowej Białorusi” Andrieja Kuriejczyka w reżyserii Łukasza Kosa. Jest pozlepiany z listów i relacji ofiar reżimu Aleksandra Łukaszenki. Poruszający tekst, który swoją światową prapremierę miał w listopadzie w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Daty: 8, 9 stycznia 2022 r.

“Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze” w reżyserii Bartosza Turzyńskiego to wzięta z klechd Bolesława Leśmiana propozycja dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Można ją oglądać „po bożemu”, jak historię o przygodach pięknej księżniczki i jej odważnych braci albo jako metaforyczną opowieść o dojrzewaniu, przejściu z dzieciństwa do dorosłości. Daty: 12, 13, 14 stycznia 2022 r. 

Paweł Palcat pokaże swój monodram “Maraton/ Tren”. To intymna, bardzo osobista, balansująca na granicy ekshibicjnizmu opowieść o stracie; śmierci matki. Ma terapeutyczną moc. Wywołuje i łzy, i śmiech. Data: 15 stycznia 2022 r.

W połowie miesiąca na Scenie Gadzieckiego odbędzie się premiera “Dużego Księcia i Carnego Psa” – kameralnego spektaklu legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych wg scenariusza Roberta Urbańskiego w reżyserii Magdy Skiby. Sztuka opowiada o zmaganiach z  młodzieńczą depresją z perspektywy młodzieży, ale też dorosłych – rodziców, nauczycieli, opiekunów. Data: 16 stycznia 2022 r.

Teatr Modrzejewskiej pokaże ponadto “Rzeź” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba – spektakl o rabacji galicyjskiej. “Legnickie przedstawienie przypomina dużo bardziej fabularyzowany i ubrany w teatralną formę historyczny wykład, zdystansowany od pokus ideologizowania i naginania faktów do wersji, która byłaby w tym momencie politycznie poprawna. Jest sprawiedliwy – aż i tylko, bo jego wyważony ton nie będzie dla widza zaskoczeniem, nie pozwoli mu dostrzec w opowieści o rzezi nowych wątków, odnaleźć linków łączących historię ze współczesnością.” - pisała po premierze Magda Piekarska dla portalu teatralny.pl.  Daty: 19, 20, 22, 23 stycznia 2022 r. 

Zaplanowano też dwa pokazy obsypanej nagrodami “Orkiestry” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba. Spektakl powstał w 2011 roku na 50-lecie KGHM. Z perspektywy górniczej orkiestry opowiada i mitologizuje historię zagłębia miedziowego. Daty: 26, 27 stycznia 2022 r. 

Finał miesiąca będzie gratką dla wielbicieli dramatopisarskiego talentu Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (PiK). W ramach cyklu “Modrzejewska – Dom Otwarty” będzie można zobaczyć ich spektakl “Gdy przyjdzie sen” w wykonanu studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych. To druga część tryptyku “opowieści wiejskich”, zainicjowanego w 2013 roku wystawioną w Legnicy “Ziemią śliską od traw” i zakończonego premierą sztuki “Czasami księżyc świeci od spodu” w 2016 r. Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze. Daty: 29, 30 stycznia 2022 r.

FOT. KAROL BUDREWICZ, Co RYC. TEATR MODRZEJEWSKIEJ

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 38 dni temu dnia 21/12/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 22, 2021 @ 8:51 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Finał WOŚP w Legnicy. Kup dzieła sztuki na aukcji!

Read More →