Legnicka tłumaczka literatury rumuńskiej Radosława Janowska-Lascar, sekretarz literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu Jarosław Minałto oraz legnicka miłośniczka sceny Eliza Podkalicka to laureaci trzech pierwszych miejsc w internetowym konkursie Teatru Modrzejewskiej i Legnickiej Gazety Teatralnej @KT “Co Ty wiesz o… legnickim teatrze?”. Zgodnie z regulaminem laureaci otrzymają nagrody. Będą też upominki dla kolejnych ośmiu uczestników konkursowej zabawy.
Konkurs polegający na wskazaniu jednej bądź kilku prawidłowych odpowiedzi na 50 pytań zawartych w arkuszu o charakterze testu okazał się trudny. Tym bardziej, że obejmował fakty z całej, już blisko 44.letniej, historii legnickiej sceny, która w przeszłości była: Teatrem Dramatycznym w Legnicy, działała jako Centrum Sztuki-Teatr Dramatyczny, a od września 1999 roku jest Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Arkusze konkursowe pobrało ponad 170 osób, ale nadesłało swoje odpowiedzi zaledwie 14 z nich. Jednak wszyscy ci, którzy zechcieli wziąć udział w konkursowej zabawie, uzyskali ponad połowę punktów możliwych do zdobycia, w tym większość ponad 50 punktów (na 61 możliwych do uzyskania).
Zgodnie z regulaminem laureaci trzech pierwszych miejsc (uzyskali odpowiednio: 60, 59 i 58 punktów) otrzymają nagrody. Za I miejsce jest to imienny karnet na wszystkie legnickie spektakle sezonu teatralnego 2020/2021, w tym także premiery, za II miejsce jest to imienny karnet na legnickie premiery sezonu 2020/2021 oraz za III miejsce zestaw wydawnictw teatralnych. Pozaregulaminową nagrodą dla kolejnych ośmiu osób, które uzyskały w konkursie ponad 50 punktów, zgodnie z decyzją dyrektora teatru Jacka Głomba, będą teatralne upominki. Otrzymają je: Joanna Kiełkowicz (Legnica), Marta Janicka (Wrocław), Piotr Kanikowski (Złotoryja), Bartek Szymanek (Wrocław), Maria Lewicka (Legnica), Mateusz Galas (Wrocław), Małgorzata Brzeska (Szczedrzykowice) oraz Elżbieta Urda (Legnica).
Część uczestników nadesłane odpowiedzi opatrzyła komentarzami. “Zabawa świetna. Trochę osobistych wspomnień, trochę szperania. Warto było poświęcić czas. Gratuluję” (Jerzy Ciesiul). “Oj, były tam niezłe “wychytawki”. Dostanę w nagrodę parasolkę?” (Marlena Kovařík). “Konkurs stał się przyczynkiem do wyjątkowo urokliwego i pełnego zadziwień powrotu do przeszłości, za co wdzięczna jestem bardzo autorom pytań” (Maria Lewicka). “Dziękuję za motywację do pogłębienia wiedzy o legnickim teatrze” (Elżbieta Urda). “Wciągająca zabawa. Paskudnie podchwytliwe wydaje mi się (nie wiem, czy słusznie) pytanie nr 45″ (Piotr Kanikowski).
Ostatni z wymienionych uczestników konkursowej zabawy miał rację.Przypomnijmy to pytanie: Legnicki teatr zasłynął ze spektakli wystawianych poza klasyczną sceną, w obiektach poindustrialnych i innych adaptowanych dla sztuki. Który z wymienionych tytułów grał jednak na głównej scenie? a) “Made in Poland”, b) “Dziady”, c) “Makbet”, d) “Portowa opowieść”, e) “Fotografie”, f) “Kochankowie z Werony”, g) “Don Kichot Nocą”. Większość uczestników prawidłowo wskazała na “Makbeta”, ale tylko jedna osoba wskazała także “Dziady”. Rzecz jasna nie chodziło o te, które – podobnie jak “Makbeta” – wyreżyserował w 2007 roku i wystawił na Scenie na Piekarach Lech Raczak, lecz o realizację z roku 1984 wyreżyserowaną przez Józefa Jasielskiego. Podpowiedź tkwiła w ostatnim z pytań konkursowych, w którym – przy wymienionych tytułach – podano daty premier. Wskazano tam oba legnickie wystawienia “Dziadów”. Wniosek? Właśnie w ten sposób w konkursie można było zdobyć ów dodatkowy, 61. punkt!
To pytanie miało jednak także drugi haczyk. Chodzi o “Don Kichota Nocą”, którego wystawiono w 1998 roku w plenerze dziedzińca legnickiego Zamku Piastowskiego. Rok wcześniej Jacek Głomb wyreżyserował jednak także sceniczną wersję tekstu Krzysztofa Kopki wg Cervantesa o bardzo podobnym tytule (“Don Kichot Uleczony”), który grano na głównej teatralnej scenie.
W czwartek 14 maja oficjalne wyniki konkursu oraz arkusz z zaznaczonymi punktowanymi odpowiedziami opublikowane zostały także na oficjalnej stronie oraz facebooku teatru.
Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna
CO TY WIESZ O… LEGNICKIM TEATRZE?
konkurs internetowy
Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Legnickiej Gazety Teatralnej @KT
Takich odpowiedzi oczekiwaliśmy.
Oznaczyliśmy je na czerwono. Zaznaczenie innych powodowało odjęcie punktów.
1. W styczniu 2002 roku Teatr Telewizji zaprezentował premierowo filmową wersję słynnej “Ballady o Zakaczawiu”. Wyreżyserował ją:
a) Krzysztof Kopka
b) Jacek Głomb
c) Waldemar Krzystek
d) Krzysztof Kowalewski
2. Z dziewięciu telewizyjnych realizacji legnickiego teatru zaznacz trzy, które powstały jako efekt zapisu spektakli transmitowanych “na żywo” z udziałem publiczności. Były to:
a) “Wschody i Zachody Miasta” Jacka Głomba
b) “Made in Poland” Przemysława Wojcieszka
c) “Plac Wolności” Lecha Raczaka
d) “Orkiestra” Jacka Głomba
e) “III Furie” Marcina Libera
f) “Zabijanie Gomułki” Jacka Głomba
3. W granej nieprzerwanie od 2001 roku sztuce “Hamlet, książę Danii” w inscenizacji Jacka Głomba i reżyserii Krzysztofa Kopki w rolę tytułową wcielało się kilku aktorów. Który z nich nie odtwarzał tej roli:
a) Albert Pyśk
b) Radosław Krzyżowski
c) Janusz Chabior
d) Tomasz Kot
e) Tomasz Radawiec
4. Do teatralnych anegdot przeszła historia sprzed lat, gdy pocztowe awizo było wezwaniem adresowanym do Heleny Modrzejewskiej. Chodziło o:
a) stawienie się jako świadka w sądzie
b) wezwanie do zapłaty za gaz
c) odbiór przesyłki na poczcie
d) wezwanie do zapłaty mandatu za złe parkowanie
e) przekaz pieniężny
5. Legendarny polonista z Lubina, wielki przyjaciel teatru i patron legnickiej dużej sceny Ludwik Gadzicki (1944–2011) do dziś jest absolutnym rekordzistą w liczbie obejrzanych przedstawień. Na teatralnej widowni zasiadał (w przybliżeniu):
a) 200 razy
b) 300 razy
c) 600 razy
d) ponad 1000 razy
6. Wiosną 1996 roku Jacek Głomb postanowił zrealizować “Złego” Tyrmanda poza budynkiem teatru. Wybrany obiekt był jednak zamknięty na kłódkę, którą reżyser zerwał w obecności lokalnych mediów. Włamał się do:
a) nieczynnego kina “Kolejarz”
b) budynku po byłej winiarni
c) hali poprzemysłowej
c) parkowego obiektu Teatru Letniego
d) opuszczonego kasyna wojskowego
7. Podczas jednego z wyjazdowych wystawień “Złego” reżyser Jacek Głomb musiał zastąpić na scenie nieobecnego aktora. Przed spektaklem umówił się z aktorami, że będzie im dawał znak, gdy zapomni kwestii. Robił to:
a) zdejmując czapkę
b) zapalając papierosa
c) zdejmując okulary
d) sięgając po gazetę
8. Jeden ze spektakli Teatru Modrzejewskiej wyreżyserowany przez Jacka Głomba miał swoją kontynuację, jako pełnometrażowy film fabularny. O jaki tytuł chodzi?
a) “Matka Joanna od Aniołów”
b) “Fanny i Aleksander”
c) “Operacja Dunaj”
d) “Trzej Muszkieterowie”
c) “Niekończąca się opowieść”
9. Grany przez Przemysława Bluszcza Benek Cygan, bohater “Ballady o Zakaczawiu”, był nie tylko lokalnym przywódcą złodziejskiej ferajny, ale także sportowcem. Jaką dyscyplinę uprawiał w spektaklu?
a) piłkę nożną
b) kulturystykę
c) boks
d) rajdy samochodowe
e) szachy
10. Zmarły w styczniu 2020 roku Lech Raczak wyreżyserował dla legnickiego teatru osiem sztuk. Która z wymienionych nie była produkcją Teatru Modrzejewskiej?
a) “Spisek smoleński”
b) “Zona”
c) “Marat/Sade”
d) “Dziady”
e) “Makbet”
f) “Czas terroru”
g) “Madonna, Księżyc i pies”
11. Jacek Głomb ma w dorobku wiele sztuk szekspirowskich. Niektóre z nich reżyserował poza macierzystą sceną. W którym z miast nie wystawił premierowo spektaklu, dla którego tworzywem były teksty Szekspira?
a) Gorzów Wielkopolski
b) Bydgoszcz
c) Katowice
d) Gdańsk
e) Gliwice
12. Literacko-muzyczny Kabaret Aktorów Teatru Modrzejewskiej “Piękna Helena” sięgał w swoich realizacjach po teksty kilku autorów. Nie było wśród nich:
a) Juliana Tuwima
b) Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
c) Jonasza Kofty
d) Andrzeja Waligórskiego
e) Jacka Kaczmarskiego
13. Wśród byłych i aktualnych twórców i aktorów legnickiego teatru są także autorzy tekstów dramatycznych. Najważniejszą z nagród dla dramtopisarzy jest Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna. Kto był laureatem głównej nagrody tego ogólnopolskiego konkursu?
a) Katarzyna Knychalska
b) Paweł Palcat
c) Magdalena Drab
d) duet PiK (Paweł Wolak – Katarzyna Dworak-Wolak)
e) Krzysztof Kopka
14. Paweł Kamza jest reżyserem, który najczęściej realizował gościnnie sztuki na legnickiej scenie. Która z wymienionych nie wyszła spod jego ręki?
a) “Szpital Polonia”
b) “Szaweł”
c)”Portowa opowieść”
d) “Wlotka.pl”
e) “Fotografie”
f) “Pierwsza komunia”
g) “Zanim chłodem powieje dzień”
15. Jedna z telewizyjnych realizacji legnickiego teatru zdobyła w 2007 roku Grand Prix Międzynarodowego Przeglądu Twórczości Telewizyjnej “Prix Visionica”. Która?
a) “Pasja”
b) “III Furie”
c) “Made in Poland”
d) “Kwiaty polskie”
e) “Wschody i Zachody Miasta”
f) “Zabijanie Gomułki”
16. Wrocławski zespół “Kormorany” nie tylko komponował muzykę, ale i wielokrotnie występował w legnickich przedstawieniach. W którym przedstawieniu muzyków nie było na scenie?
a) “Koriolan”
b) “Sami”
c) “Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody”
d) “Otello”
e) “Portowa opowieść”
f) “Hamlet, książę Danii”
17. Legnicki muzyk, piosenkarz i aktor Gabriel Fleszar tylko raz wystąpił na scenie Teatru Modrzejewskiej. Było to w spektaklu:
a) “Śpiewać każdy może”
b) “Niekończąca się opowieść”
c) “Człowiek na moście”
d) “Śpiew masek”
e)”Zagraj to jeszcze raz, Sam”
f) “Pracapospolita, czyli tacy sami”
18. Scenografia i kostiumy to specjalność Małgorzaty Bulandy, która najczęściej tworzyła te elementy inscenizacji na scenie Teatru Modrzejewskiej. Wśród innych scenografów, którzy w w historii legnickiego teatru tworzyli scenografię najczęściej, drugie miejsce należy do:
a) Elżbiety Iwony Dietrych
b) Piotra Tetlaka
c) Bohdana Cieślaka
d) Andrzeja Witkowskiego
e) Ewy Beaty Wodeckiej
19. W latach 80. ubiegłego wieku dyrektorem artystycznym legnickiego teatru był Józef Jasielski. Jako reżyser specjalizował się w inscenizacjach wielkiej klasyki polskiej i obcej. Nigdy jednak nie sięgnął w Legnicy po reżyserię dramatu:
a) Czechowa
b) Wyspiańskiego
c) Szekspira
d) Fredry
e) Mickiewicza
f) Słowackiego
20. Czesław Niemen parokrotnie koncertował w Legnicy. Stworzył także muzykę do dwóch legnickich spektakli teatralnych. Były to:
a) “Wesele”
b) “Tango”
c) “Koty”
d) “Dziady”
e)”Mąż i żona”
f) “Opera za trzy grosze”
g) “Antygona”
21. Czwarta w historii Nagroda im. Konstantego Puzyny miesięcznika Dialog (“Kamyk Puzyny”), przyznawana od 2015 roku, w roku 2018 przyznana została legnickiemu Teatrowi Modrzejewskiej. Nagroda wręczana jest dorocznie za:
a) osiągnięcia artystyczne dokumentowane festiwalowymi nagrodami
b) łączenie twórczej działalności z zaangażowaniem w życie publiczne
c) wyjątkową liczbę realizacji dla Teatru Telewizji
d) wyniki finansowe osiągane przez teatr
e) najlepszy spektakl o tematyce współczesnej
f) podróże artystyczne promujące polski teatr
22. Od 2016 roku legnicki teatr współpracuje z gruzińskim Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Ilii Czawczawadzego w Batumi. Jedym z efektów tej współpracy był dwujęzyczny spektakl z udziałem aktorów obu scen. Jego tytuł to:
a) “Przerwana odyseja”
b) “Klasyczna koprodukcja”
c) “Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym pana Bamby”
d) „Syndrom albo, do kogo śpiewasz?”
e) “Palę Rosję! – opowieść syberyjska”
23. Legnicki teatr w latach 2009-2019 siedmiokrotnie uczestniczył w objazdowym programie Instytutu im. Zbigniewa Raszewskiego Teatr Polska. Tytuł legnickiego spektaklu, który nie podróżował w tym programie to:
a) “Wyzwolenia”
b) “Otello”
c) “Szaweł”
d) “Made in Poland”
c) “Zrozumieć H.”
d) “Zabijanie Gomułki”
e) “Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł”
f) “Ożenek”
24. Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Miasto” legnicki teatr zorganizował:
a) jeden raz
b) dwa razy
c) trzy razy
d) organizuje go co dwa lata
25. Od kilku lat Jacek Głomb reżyseruje spektakle także poza granicami Polski. Dotychczas nie robił tego w:
a) Macedonii
b) Litwie
c) Gruzji
d) Włoszech
26. Pierwsza adaptacja powieści Fiodora Dostojewskiego w historii legnickiego teatru to:
a) “Zbrodnia i kara”
b) “Bracia Karamazow”
c) “Biesy”
d) “Idiota”
e) “Gracz”
27. Dwa z poniższych tytułów to realizacje Piotra Cieplaka wyreżyserowane poza legnickim Teatrem Modrzejewskiej. Wskaż je:
a) “Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”
b) „Historia o Miłosiernej, czyli testament psa”
c) “Ożenek”
d) “Słomkowy kapelusz”
e) “Wyzwolenia”
28. Jesienią 2008 roku legnicki teatr po raz pierwszy wystawiał po drugiej stronie Atlantyku. Podczas artystycznej podróży po USA z “Otellem” nie zagrał jednak w:
a) Santa Barbara
b) Chicago
c) San Francisco
d) Los Angeles
29. Druga podróż artystyczna legnickiego zespołu teatralnego do Nowego Świata miała miejsce jesienią 2013 roku. Związana była z zaproszeniem na argentyński 9. Festival Internacional de Buenos Aires (FIBA). Legniczanie zaprezentowali na tym festiwalu spektakl:
a) “Matka Joanna od Aniołów”
b) “Dziady”
c) “III Furie”
d) “Łemko”
e) “Marat/Sade”
30. W 2017 roku legnicki teatr świętował 40-lecie swojej polskiej historii. Z tej okazji wydał płytę z muzyką i piosenkami ze swoich spektakli. Jej producentem i aranżerem był muzyk, który komponował do wielu przedstawień Teatru Modrzejewskiej. M. in. do “Komedii obozowej”. Tym muzykiem jest:
a) Łukasz Matuszyk
b) Paweł Moszumański
c) Bartek Straburzyński
d) Jacek Hałas
e) Paweł Czepułkowski
31. Legniccy aktorzy znani są z tego, że chętnie i nieźle śpiewają specjalizując się w aktorskiej interpretacji piosenki. Dwukrotnie wywalczyli Tukana Dziennikarzy Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Byli to:
a) Zuza Motorniuk
b) Joanna Gonschorek
c) Mateusz Krzyk
d) Marzena Kipiel-Sztuka
e) Ewa Galusińska
f) Marek Sitarski
d) Albert Pyśk
32. Legniccy aktorzy: Magda Skiba, Zuza Motorniuk, Rafał Cieluch, Paweł Palcat i Robert Gulaczyk w przeszłości współtworzyli wrocławski teatr offowy, który reaktywowali w ubiegłym roku. Jaką nazwę ma ten zespół?
a) Teatr Nie-Taki
b) Teatr Arka
c) Teatr Zakład Krawiecki
d) Teatr Układ Formalny
e) Psychoteatr
33. Jacek Głomb (reżyseria) i Katarzyna Knychalska (tekst) zrealizowali w duecie kilka teatralnych tytułów. Które z nich swoje premiery miały na scenie teatru w Batumi?
a) “Haifa Hotel”
b) “Moja Bośnia”
c) “Stacyjka”
d) “Klasyczna koprodukcja”
e) “Wiele demonów”
34. Legnicki teatr był trzykrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jako najlepsze sztuki konkursu nagrodzono dramaty:
a) “III Furie”
b) “Zabijanie Gomułki”
c) “Made in Poland”
d) “Szpital Polonia”
e) “Osobisty Jezus”
f) “Ballada o Zakaczawiu”
35. Dwa współczesne dramaty zrealizowane w legnickim teatrze przyniosły ich reżyserom “Laur Konrada”, główną nagrodę Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej “Interpretacje” w Katowicach. Tymi twórcami byli:
a) Przemysław Wojcieszek
b) Jacek Głomb
c) Paweł Kamza
d) Łukasz Czuj
e) Marcin Liber
f) Piotr Cieplak
36. Zrealizowany na legnickiej scenie dramat “Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” duetu PiK (Paweł Wolak – Katarzyna Dworak-Wolak), laureat głównych nagród Festiwalu Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (2014), był pierwszą częścią tzw. tryptyku wiejskiego tych twórców. Pozostałe dwie części premierowo wystawiono w:
a) Teatrze Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
b) Teatrze Bogusławskiego w Kaliszu
c) Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze
d) Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu
e) Teatrze Śląskim w Katowicach
37. Jacek Głomb dyrektorem legnickiego teatru został w sierpniu 1994 roku. Dłużej od niego stale urzędującym szefem polskiej sceny jest tylko jeden polski twórca-menadżer. To:
a) Andrzej Seweryn
b) Paweł Miśkiewicz
c) Ewa Pilawska
d) Piotr Tomaszuk
e) Maciej Nowak
f) Maciej Englert
38. Z powodu tegorocznej epidemii legnicki teatr został zmuszony przełożyć premierę i przerwać próby do jednej ze sztuk Bertolta Brechta. Chodzi o dramat:
a) “Opera za trzy grosze”
b) “Matka Courage i jej dzieci”
c) “Kaukaskie kredowe koło”
d) “Kariera Artura Ui”
e) “Życie Galileusza”
39. Postaci kluczowych polityków rządzących współczesną Polską zostały sportretowane/skarykaturowane w jednym z nowszych spektakli legnickiego teatru. Chodzi o dramat:
a) “Inwazja jaszczurów”
b) “Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym pana Bamby”
c) “Raj wariatów”
d) “Hymn narodowy”
e) “Stop the Tempo!”
40. Tytułowa postać monodramu Pawła Palcata “Roxxy 2 Hot” inspirowana jest fikcyjną postacią Patty Diphusy. Wykreował ją w swoich felietonach znany twórca filmowy. Jego nazwisko to:
a) Luis Buñuel
b) Pedro Almodóvar
c) Carlos Saura
d) Woody Allen
e) Federico Fellini
f) Bernardo Bertolucci
41. Akcja “Komedii obozowej” Roya Kifta wyreżyserowanej przez Łukasza Czuja toczy się w:
a) środowisku angielskich skautów w czasie wakacji
b) jednym z krajów demokracji ludowej podczas “jesieni ludów” 1989 roku
c) nazistowskim obozie koncentracyjnym dla Żydów w Protektoracie Czech i Moraw
d) uniwersyteckim kampusie w Stanach Zjednoczonych Ameryki
e) obozie dla uchodźców z Bliskiego Wschodu na greckiej wyspie Lesbos
42. Jesienią 2009 roku legnicki teatr odbył długą podróż po Rosji ze spektaklem “Opowieść syberyjska” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba. Wśród dziewięciu rosyjskich miast, które odwiedzili artyści Modrzejewskiej nie było:
a) Moskwy
b) Tobolska
c) Nowosybirska
d) Włodzimierza
e) Sankt Petersburga
f) Tomska
43. Latem 2001 legnicki teatr wystawił na Festiwalu Teatralnym w szkockim Edynburgu jedną ze sztuk Szekspira. Był to:
a) “Hamlet”
b) “Makbet”
c) “Koriolan”
d) “Król Lear“
e) “Ryszard III”
f) “Tytus Andronicus”
44. W 2014 roku legnicki teatr odbył podróż artystyczną do Turcji. Artyści Modrzejewskiej grali w Antalyi, Mardin oraz w Ankarze. Którą ze swoich sztuk legniczanie pokazywali tureckiej publiczności:
a) “Łemko”
b) “Orkiestra”
c) “Iliada. Wojna”
d) “Konferencja ptaków”
e) “Czas terroru”
45. Legnicki teatr zasłynął ze spektakli wystawianych poza klasyczną sceną, w obiektach poindustrialnych i innych adaptowanych dla sztuki. Który z wymienionych tytułów grał jednak na głównej scenie?
a) “Made in Poland”
b) “Dziady”
c) “Makbet”
e) “Portowa opowieść”
f) “Fotografie”
g) “Kochankowie z Werony”
f) “Don Kichot Nocą”
46. W swojej historii legnicki teatr działał w różnych formach organizacyjnych i pod różnymi nazwami. Której nazwy nigdy nie używał:
a) Teatr Dramatyczny w Legnicy
b) Centrum Sztuki-Teatr Dramatyczny w Legnicy
c) Teatr Dramatyczny im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
d) Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
47.Aktorem/aktorką o najdłuższym stażu w zespole artystycznym legnickiego teatru jest aktualnie:
a) Małgorzata Urbańska
b) Bogdan Grzeszczak
c) Paweł Wolak
d) Anita Poddębniak
e) Katarzyna Dworak
f) Joanna Gonschorek
48. Najczęściej wystawiana w Polsce dramatopisarka i scenarzystka Małgorzata Sikorska-Miszczuk nie była autorką tekstu tego spektaklu granego na legnickich scenach:
a) “Bóg/Honor/Ojczyzna”
b) “Obywatel M. – historyja”
c) “III Furie”
d) “Popiół i diament. Zagadka nieśmiertelności”
49. Który z tych aktorów nigdy nie występował w spektaklach legnickiego teatru?
a) Eryk Lubos
b) Zbigniew Waleryś
c) Andrzej Mastalerz
d) Wiesław Cichy
e) Marian Czerski
f) Cezary Żak
g) Robert Gonera
50. Z okazji jubileuszu 30.lecia legnickiego teatru, ale z kilkumiesięcznym opóźnieniem, odbył się wiosną 2008 roku plebiscyt na najlepszy spektakl w ówcześnie odnotowanej historii sceny w Legnicy. Który spektakl (w nawiasie rok premiery) wygrał głosowanie publiczności?
a) “Ballada o Zakaczawiu” (2000)
b) “Made in Poland” (2004)
c) “Hamlet, książę Danii” (2001)
d) “Dziady” (2007)
e) “Pokojówki” (1988)
f) “Osobisty Jezus” (2006)
g) “Dziady” (1984)
h) “Portowa opowieść” (2004)
RYC. TEATR MODRZEJEWSKIEJ