Ponad 200 uczestników brało udział w Ogólnopolskiej Konferencji „Gospodarka Odpadami Komunalnymi Legnica Smart City 2019 – V ponadregionalna wymiana doświadczeń”, która odbyła się 29 października w Hotelu Qubus.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele: samorządów, instytucji naukowo–badawczych i wdrożeniowych, gmin, związków międzygminnych, organizacji ekologicznych, regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, przedsiębiorstw świadczących usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych, a także firm produkujących lub dostarczających pojemniki na odpady komunalne oraz mieszkańcy. Firmy związane z gospodarką odpadami zaprezentowały bogaty przekrój swoich usług i rozwiązań technicznych na stoiskach reklamowych.
Kolejny już raz ideą krajowego spotkania była ponadregionalna wymiana sześcioletnich już doświadczeń w zakresie: prawnych aspektów gospodarki odpadami komunalnymi, w tym regulacji prawnych postępowania z bioodpadami.
Cel konferencji stanowiła ponadregionalna wymiana doświadczeń dotyczących: prawnych aspektów gospodarki odpadami komunalnymi z omówieniem najnowszych zmian,
form współpracy jednostek samorządu terytorialnego w gospodarce odpadami komunalnymi, kryteriów finansowania w kontekście wdrożenia GOZ i wykorzystania odpadów w gospodarce niskoemisyjnej.
- To nasz mały, piąty jubileusz na krajowym forum, związanym z wciąż bardzo skomplikowanym i zmieniającym się systemem gospodarki odpadami – mówił otwierający konferencję prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. – Podobnie jak inne gminy, pragniemy zapewnić naszemu miastu najbardziej skuteczne i przyjazne rozwiązanie problemów śmieciowych. Dysponujemy odpowiednią infrastrukturą. Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej dba, by nasze miasto było coraz czystsze, a wiele frakcji odpadowych mogło otrzymać nowe życie. Konferencja jest dla nas wszystkich źródłem wiedzy, którą możemy wykorzystywać – dodał prezydent.
Prelegenci omawiali m.in. formy współpracy jednostek samorządu terytorialnego w gospodarce odpadami komunalnymi i najnowsze zmiany prawne w systemie gospodarki odpadami.
Zmiany są przygotowywane przez resort środowiska. Specjaliści twierdzą, że częste zmiany utrudniają i komplikują tę sferę gospodarki. Chodzi o uszczelnienie systemu. Zapowiadane jest zlikwidowanie możliwości ograniczania się przez wytwórców odpadów do jednego pojemnika. Każdy właściciel będzie musiał je selekcjonować. Będą musiały powstać nowe regulaminy.
- Czasy łatwych procedur już się kończą – podkreślał Maciej Kiełbus (Kancelaria Prawna dr Krystian Ziemski & Partners sp.k. w Poznaniu, Portal PrawoDlaSamorządu.pl).
Producenci odpadów nie powinni ograniczać się do jednego pojemnika, czyli do odpadów zmieszanych. Szacuje się, że w Legnicy jest ok. 10 proc. takich rodzin. Skuteczne zagospodarowanie może się udać, jeśli mieszkańcy będą segregować odpady do pięciu pojemników: czarnego – zmieszane, żółtego – metale i tworzywa sztuczne, niebieskiego – papier, brązowego – bioodpady i zielonego – szkło.
Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY