POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Chore świnie. Ognisko ASF w gminie Gaworzyce

Przez   /   25/06/2020  /   1 Comment

Dolnośląskie dołączyło do województw, w których potwierdzono zachorowania na Afrykański Pomór Świń u trzody chlewnej.  Główny Lekarz Weterynarii informuje, że ognisko ASF wykryto w jednym z gospodarstw z gminy Gaworzyce.  Wcześniej w okolicy wsi znajdowano zarażone wirusem dziki. 

W gospodarstwie w Dalkowie (gmina Gaworzyce) hodowano 23 świnie (10 warchlaków, 11 tuczników i 2 lochy). To piąte ognisko ASF wyznaczone w tym roku przez Głónego Lakarza Wterynarii na terytorium Polski. Zwierzęta z zapowietrzonego stada musiały zostać zabite i zutylizowane. Wdrożono procedury bioasekuracji, mające zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa.

Około 3 kilometry od gospodarstwa, w którym doszło do zarażenia, znajdywano martwe dziki z ASF: jednego zastrzelonego przez myśliwych, drugiego potrąconego przez samochód. W dalszej odległości na polach trafiały się padłe z powodu tej choroby dziki.

Afrykański pomór świń (ASF) to nieuleczalna choroba świń i dzików. Choroba przenoszona jest najczęściej przez dzikie zwierzęta oraz ludzi poprzez kontakt ze szczątkami padłych zwierząt. Człowiek oraz pozostałe gatunki zwierząt są niewrażliwe na zakażenie wirusem ASF, mogą go jednak przenosić. Na ASF nie ma szczepionki. Jedyna możliwa ochrona przez wirusem to bioasekuracja, likwidacja zarażonych stad, także odstrzał sanitarny dzików.

Konsekwencja wykrycia ASF w gospodarstwie rolnym w Dalkowie będzie wyznaczenie pierwszej na Dolnym Śląsku niebieskiej strefy ASF oraz przesunięcie na południe stref czerwonej i żółtej, objętej ograniczeiami.

Oto dotychczasowa mapa pokazująca zagrożenie ASF w południowo-zachodniej Polsce. Są na niej zaznaczone trzy strefy. Kolor niebieski to obszar zagrożenia w bezpośrenim sąsiedztwie miejsc, gdzie wykryto ogniska ASF u trzody chlewnej. Obowiązuje zakaz wywozu mięsa świń z tej strefy poza jej granice.  Mięso z obszaru czerwonego (objętego ograniczeniami) wolno sprzedawać tylko na terytorium Polski. Hodowców i zakłady mięsne z obu powyższych stref obowiązuje też sporo innych obostrzeń, dotyczących np. badan laboratoryjnych. W żółtym obszarze tego rodzaju rygor jeszcze nie obowiązuje. Świnie przemieszczane w obrębie strefy zółtej jak i poza nią muszą posiadać świadectwo zdrowia i badanie kliniczne wykonane nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem do uboju.

FOT. PIXABAY.COM

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1603 dni temu dnia 25/06/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 25, 2020 @ 11:24 am
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. lustrator pisze:

    zawsze wtedy pisze na kogo pan pani glosował.Tak to wszystko ze ta zaraza juz jest na zachodzie to PIC w calej rozciaglosci. Jego totalna glupota powiazana z durna dzialalnoscie wybrancow bozych czyli mysliwych .Totalny brak kontroli z ciagnieciem kasy ile sie da i jak dlugo sie da. Wystarczy porownac gdzie byla ta zaraza w 2015 roku i co na ten temat pisaly stare pierdoly z PICu wtedy. Stara zasada jest tak ze ciemny lud zmienia opcje kiedy dostaje po kieszeni albo po mordzie.Na razie jest po kieszeni.I bardzo dobrze…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Po apelacji: 13 lat więzienia za wypadek na Fiołkowej

Read More →