UM_Legnica_BiP
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Centralne obchody Dnia Hutnika od piątku w Legnicy

Przez   /   26/04/2017  /   1 Comment

4 maja przypada dzień imienin Patrona Hutników i Strażaków – Św. Floriana. Tradycyjnie hucznie ten dzień świętują Huty Legnica, Głogów i Cedynia KGHM Polska Miedź S.A. Uroczystości centralne z okazji Dnia Hutnika odbędą się 28 kwietnia, ich gospodarzem jest w tym roku Huta Miedzi Legnica. 

Tradycyjnie rano tego dnia orkiestra hutnicza przywita Zarząd, a o godz. 14.00 odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień jubileuszowych. Wieczór należy w tym dniu do karczmy piwnej i combra babskiego. 15 osób zostanie wyróżnionych odznaczeniami państwowymi (13 Złotych i 2 Srebrne Medali za Długoletnią Służbę), 6 otrzyma odznaki honorowe „Za zasługi dla Energetyki”, a 24 osoby odznaki honorowe „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.” 30 Jubilatom zostaną wręczone listy gratulacyjne i statuetki św. Floriana. Dzień później, 29.04. na legnickim rynku o godzinie 19 odbędzie się „Filharmonia Dowcipu” – muzyczno – kabaretowy spektakl znanego pianisty i satyryka Waldemara Malickiego oraz orkiestry pod dyrekcją Bernarda Chmielarza. Urozmaicona muzycznymi żartami i satyrycznymi komentarzami produkcja zapewni wszystkim niezapomnianą zabawę i rozrywkę na najwyższym poziomie.

Msza święta w intencji hutników i ich rodzin odbędzie się w niedzielę, 30 kwietnia, w legnickiej Katedrze o godzinie 10, na którą zapraszamy wszystkich mieszkańców, nie tylko Legnicy, ale i okolicznych miejscowości.

Na początku maja odbędą się zakładowe spotkania biesiadne, karczmy, combry i spotkania z emerytami. Z okazji Dnia Hutnika odbędą się także Turnieje Brydża, Festyny, Zawody Wędkarskie oraz Rajd Hutników po Górach Kaczawskich. Hutnicy będą także zmagać się w międzyoddziałowych zawodach w tenisie stołowym i bowlingu. Z kolei 20 maja odbędą się Dni Otwarte Huty Miedzi Legnica dla mieszkańców.

Tegoroczny Dzień Hutnika odbywa się w sprzyjających okolicznościach. Uruchomienie Pieca Zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów I niemal kończy wieloletni Program Modernizacji Pirometalurgii. W wyniku realizacji tej inwestycji powstaje zintegrowana funkcjonalnie i efektywnie kosztowo, przyjazna dla otoczenia struktura hutnictwa HMG, a nowa technologia zapewni utrzymanie obecnej zdolności przerobowej koncentratów własnych i importowanych w perspektywie funkcjonowania na rynku producentów miedzi, co najmniej przez najbliższych kilkadziesiąt lat. Legnicka Huta natomiast przygotowuje się do dużej inwestycji, jaką będzie budowa Pieca Wychylno – Topielno – Rafinacyjnego, czyli WTR. Inwestycją w nową technologię na wydziale elektrorafinacji huta wyznaczy nowy kierunek dla rozwoju procesów elektrorafinacji w Polskiej Miedzi. Ta inwestycja zapewni przyszłość HML.

Święty Florian, młody żołnierz armii rzymskiej, który nie wyrzekł się wiary za co został skazany na śmierć przez utopienie w rzece Enns. Stało się to 4 maja 304 roku. Nad jego grobem postawiono klasztor i kościół benedyktynów. Dzisiaj Św. Florian jest patronem Górnej Austrii i miasta Linz, w którym jest mocno rozwinięty przemysł hutniczy. Do Polski relikwie męczennika trafiły dzięki królowi Kazimierzowi Sprawiedliwemu. W Krakowie na tzw. Kleparzu na jego cześć postawiono Kościół pw. Świętego Floriana. Dziś relikwie spoczywają na Wawelu, a od niedawna także w Kolbuszowej. Symbolami Św. Floriana są między innymi: kamień młyński, kolczuga, krzyż i płonący dom.

Źródło: KGHM

FOT. www.filharmoniadowcipu.pl

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1070 dni temu dnia 26/04/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 26, 2017 @ 12:15 pm
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. tylko pisze:

    A zwiedzanie huty w Legnicy będzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

91146476_3062849087099527_9176549291236261888_n

Prezydent Legnicy chce odroczenia terminu wyborów

Read More →