AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Moje trzy grosze. W obronie hostess itp.

Przez   /   26/04/2017  /   2 Comments

Konflikt pomiędzy ludźmi a robotami jest nieunikniony. W przyszłym świecie – w świecie, w którym wystarczy garstka automatyków na dyżurze, żeby wydobywać rudę miedzi lub montować mercedesy – roboty będą budzić u niektórych taką samą niechęć, jak współcześni imigranci zarobkowi z Ukrainy, którzy, według retoryki narodowców pokroju posła Winnickiego, podbierają Polakom pracę i po cichu kolonizują nasz kraj.

EuGenius, którego prezydent Tadeusz Krzakowski zabrał w charakterze maskotki na targi inwestycyjne do Warszawy. wygląda niegroźnie. Potrafi niewiele – w porównaniu nie tylko z kubłopodobnym R2-D2 z „Gwiezdnych wojen”, ale też z przeciętnym przedstawicielem gatunku Homo sapiens. Proszę się nie dać zwieść chełpliwemu imieniu. To nie jest typ, który mógłby pilotować statek kosmiczny, prowadzić autobus czy przynajmniej mieszać drinki w coctail barze. Z powodzeniem jednak zastąpi długonogą hostessę i razem ze swymi twórcami zainkasuje za targi stawkę większą niż 20 złotych na godzinę.

Porównanie z hostessą nie do końca jest właściwe. EuGenius na Real Connect 2017 robi za małpę.

Umie wcisnąć się w tłum, podać rękę, strzyc uszami, wybałuszyć gały, opowiedzieć suchara i powtarzać po tysiąc razy dziennie, że Legnica ma coś w sobie. Póki podobne do EuGeniusa małpy nie występują w publicznej przestrzeni w nadmiarze, to wystarczy. Gdy spowszednieją, będą irytować jak głosy z infolinii.

Na razie jednak wpadamy w zachwyt nad byle robotem. Chciałbym wierzyć, że robimy to nie przez słabość do zabawnych ekscentrycznych dziwactw, ale w podziwie dla fantazji, kreatywności ludzkiego umysłu; że dostrzegamy za tym kłębem kabli, procesorów, silników, czujników niesamowitego człowieka, który połączył je w „żywą” (imitującą życie) całość. Jeśli Legnica może być super – naprawdę mieć coś w sobie – to dzięki takim jak on.

Marzyłyby mi się targi inwestycyjne, na które zamiast wypożyczonego z Wrocławia robota prezydent zabierze geniusza studiującego zarządzanie w legnickiej PWSZ im Witelona, autora bestsellerów po maturze w I LO, nominowanego do Nobla fizyka wykładającego w filii Politechniki…

Piotr Kanikowski

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1074 dni temu dnia 26/04/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 26, 2017 @ 3:26 pm
  • W dziale: wiadomości

2 komentarze

  1. gyj pisze:

    A ja odnoszę wrażenie, że artykuł jest zwykłą “zapchajdziurą”. Gdyby nie fakt, że Autor jest chyba właścicielem wydawnictwa, sądziłbym, iż pisze”na akord”.

  2. Złotoryjak pisze:

    Odnoszę wrażenie że artykuł powstał tylko po to, aby było coś o Winnickim. Czyżby autor ubiegał się o pracę w Newsweeku? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

coronavirus-4817450_1920

Kobieta z gminy Zagrodno chora na COVID-19

Read More →