Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Cała rada całym sercem za ks. Janem Mateuszem Gackiem

Przez   /   29/06/2020  /   No Comments

Na dzisiejszej sesji (29 czerwca) Rada Miejska wyłoniła laureatów miejskich tytułów, wyróżnień i nagród za szczególne osiągnięcia i zasługi dla Legnicy i jej mieszkańców. Tytuł Honorowego Obywatela Legnicy przyznano księdzu Janowi Mateuszowi Gackowi, proboszczowi parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kandydaturę rekomendował Klub Radnych Komitetu Wyborczego Wyborców Tadeusza Krzakowskiego.
Nagrodą Miasta Legnicy radni wyróżnili dwie organizacje społeczne, które otrzymają gratyfikacje finansowe po 10 tys. zł z przeznaczeniem na swą działalność statutową:
- Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych Miedź Legnica – zgłoszone przez grupę radnych Rady Miejskiej,
- Stowarzyszenie Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna – Legnica – zgłoszone przez grupę radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Odznaki Zasłużonego dla Legnicy otrzymają:
1. Jerzy Adamczyk – zgłoszony przez Klub Radnych KWW Tadeusza Krzakowskiego,
2. Danuta Badoń-Lehr – zgłoszona przez Legnickie Towarzystwo Społeczno–Kulturalne,
3. Bogusława Bobińska – zgłoszona przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Legnicy,
4. Władysława Cichocka – zgłoszona przez Klub Radnych KWW Tadeusza Krzakowskiego,
5. Helena Dąbrowska – zgłoszona przez Klub Radnych KWW Tadeusza Krzakowskiego,
6. Bogusław Dolata– zgłoszony przez Legnicki Szkolny Związek Sportowy,
7. Magdalena Drab – zgłoszona przez Klubu Radnych KO,
8. Danuta Dychtanowska – zgłoszona przez Cech Rzemiosł Różnych w Legnicy,
9. Zdzisław Grosicki – zgłoszony przez Klub Radnych KWW Tadeusza Krzakowskiego,
10. Łukasz Gudanowicz– zgłoszony przez Klubu Radnych KO,
11. Andrzej Kaczkowski – zgłoszony przez grupę radnych,
12. Tadeusz Kisiel – zgłoszony przez grupę radnych,
13. Jan Lipiec – zgłoszony przez Towarzystwo Miłośników Legnicy Pro Legnica,
14. Ewa Lobert-Supernat – zgłoszona przez Ligę Obrony Kraju Dolnośląskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK we Wrocławiu,
15. Józef Matuszewski – zgłoszony przez Cech Rzemiosł Różnych w Legnicy,
16. Tadeusz Szulc – zgłoszony przez Klub Radnych KWW Tadeusza Krzakowskiego,
17. Stanisława Szura – zgłoszona przez Klubu Radnych KO,
18. Stowarzyszenie Duszpasterstwo Ludzi Pracy’90 – zgłoszone przez grupę radnych,
19. Zawodowa rodzina zastępcza Magdalena i Jarosław Grońscy – zgłoszona przez prezydenta Legnicy,
20. Zawodowa rodzina zastępcza Małgorzata i Jarosław Pązikowie – zgłoszona przez prezydenta Legnicy,
21. Zespół Pieśni i Tańca „Legnica” – zgłoszony przez Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”,
22. Związek Inwalidów Wojennych RP – zgłoszony przez Klub Radnych KWW Tadeusza Krzakowskiego.

Honorowy Obywatel Legnicy 2020

 

Ksiądz Jan Mateusz Gacek, wieloletni proboszcz legnickiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, społecznik, organizator wydarzeń prospołecznych i charytatywnych, założyciel i prowadzący Międzyparafialną Stołówkę Charytatywną w Legnicy.
Urodzony 15.01.1952 r. w Bystrzycy Kłodzkiej. W 1977 roku ukończył Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu (magister teologii). Do Legnicy trafił trzy lata po święceniach kapłańskich – początkowo jako wikariusz w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zlecenie zorganizowania duszpasterstwa na rozbudowującym się osiedlu Piekary w Legnicy otrzymał od ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza w 1987 r. Kościół powstał w trzy lata, a proboszczem osiedlowej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa został ksiądz Jan Mateusz Gacek. Dziś rozbudowana w nowy większy obiekt wraz z zabudową przykościelną służącą także jako miejsce spotkań dla młodzieży, społeczników i organizacji pozarządowych.
Działalność zawodowa księdza proboszcza jest powiązana z działalnością i organizacją Międzyparafialnej Stołówki Charytatywnej, którą prowadzi od ponad 25 lat. Inicjował także powstanie wielu lokalnych stowarzyszeń i organizacji, które dziś z powodzeniem prowadzą działalność na rzecz legniczan. Od 2016 roku organizuje, przy wsparciu miasta, Wigilię Legniczan od Serca odbywającą się w Rynku tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.
Laureat jest duchowny opiekunem Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach, oddział w Legnicy, kapelanem Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Legnicy oraz
kapelan Naczelnej Organizacji Technicznej w Legnicy.
Za swą działalność społecznikowską otrzymał m.in.: Nagrodę Miasta Legnicy, Odznakę „Zasłużonego dla Kultury Polskiej”, „Rudolfinę”, Nagrodę Kuratora Oświaty oraz tytuły: Przyjaciela Dzieci oraz Przyjaciela Osób Niepełnosprawnych.
Ksiądz proboszcz Jan Mateusz Gacek, kojarzony głównie z działalnością charytatywną, to przede wszystkim wspaniały, prawy i dobrotliwy człowiek. Jego duszpasterska posługa wyróżnia się aktywnością i dobrocią, skierowaną nie tylko do parafian z terenu legnickich Piekar, ale wszystkich legniczan. Jego dobre serce, altruizm, empatia i chęć pomocy innym stały się przykładem dla wielu legniczan, którzy pod wpływem księdza Jana Mateusza, rozpoczęli działalność dobroczynną.
Działalność księdza Gacka to także nieustanne motywowanie legniczan do aktywności i pomocy innym. Mimo wieloletniej, bardzo angażującej działalności, nadal poszerza jej obszary – karmiąc ubogich, wysyłając młodzież na kolonie i obozy sportowe, aktywizując dzieci na półkoloniach i w sekcjach sportowych.
Z ogromnym zaangażowaniem wspiera działalność młodych legniczan, jak też środowiska senioralnego. Wsłuchując się w ich potrzeby, organizuje tematyczne festyny, imprezy sportowe i wydarzenia o charakterze charytatywnym.
Idee miłości i wiary popularyzuje w przekonaniu, że dobro wszystko zwycięża. To energiczny, charyzmatyczny i zaangażowany człowiek, który pomógł wielu legniczanom. Jego bezkompromisowość i determinacja stają się wzorem dla kolejnych pokoleń legniczan, które nie tylko chcą jedynie mieszkać w Legnicy, ale i mieć wpływ na życie naszej lokalnej społeczności.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 400 dni temu dnia 29/06/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 29, 2020 @ 3:16 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

224919920_206726384798048_1616434695568379364_n

Kolej wróci do Chocianowa. Rewitalizują linię nr 303

Read More →