AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Bitwa o wozy. Co da MSWiA za frekwencję w II turze?

Przez   /   07/07/2020  /   5 Comments

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów. Znamy już szczegółowe wytyczne drugiej edycji „Bitwy o wozy”.

Środki na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 49 byłych województw (według stanu granic województw, który obowiązywał 31.12.1998 r.). O nowe pojazdy nie będą się jednak mogły ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji. Co ważne, do frekwencji w każdej gminie nie będą wliczane głosy oddane przy użyciu zaświadczeń, czyli od osób, które na co dzień nie mieszkają w tych gminach.

„Bitwa o wozy” jest akcją profrekwencyjną, która ma na celu propagowanie aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym Polski. Dzięki akcji możliwe jest docenienie lokalnych społeczności poprzez sfinansowanie wozu strażackiego, dzięki któremu strażacy-ochotnicy będą mogli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

W piątek, 3 lipca, 16 wójtów i burmistrzów z całej Polski otrzymało z rąk ministra Mariusza Kamińskiego promesy na zakup pojazdów w ramach pierwszej edycji „Bitwy o wozy”. Każda z wyróżnionych jednostek samorządu osiągnęła najwyższą frekwencję w swoim województwie. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł. Frekwencja wyborcza wśród zwycięskich gmin wyniosła w I turze wyborów prezydenckich od 67% do 86%.

Przypominamy, że dzięki środkom pochodzącym m.in. z MSWiA strażacy-ochotnicy z całej Polski otrzymają w tym roku prawie 600 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych.

Strażacy ochotnicy są ważnym elementem systemu bezpieczeństwa w naszym kraju. Często docierają na miejsce zdarzenia jako pierwsi, potrafią działać w najtrudniejszych warunkach i na nich liczą mieszkańcy. Działalność OSP jest wszechstronna – w ostatnich latach strażacy OSP pokazali, że są świetnie przygotowani do działań ratowniczych po wystąpieniu wichur czy podtopień. Oprócz działań ratowniczych doskonale potrafią integrować lokalną społeczność. Są w swoich miejscowościach świetnymi organizatorami wielu wydarzeń. W ten sposób pokazują jak tworzyć świadome i aktywne społeczeństwo obywatelskie.

Na koniec 2019 r. w Polsce działało ponad 16 tys. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do OSP należy ponad 500 tys. druhów i druhen. Strażacy-ochotnicy są ważnym ogniwem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP działają we wszystkich województwach. Najwięcej strażaków ochotników działa w województwie mazowieckim – ponad 60 tys. druhen i druhów.

Źródło: Dolnośląski Urząd Wojewódzki

RYC. DUW

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 349 dni temu dnia 07/07/2020
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 7, 2020 @ 2:37 pm
 • W dziale: wiadomości

5 komentarze

 1. lustrator pisze:

  slusznie cwaniaczku koscielny.A medale za wysluge lat dla narodu i bohaterstwo to tylko samorzady lokalne a nie prezydent.Cieszy jednak ze teza ze nagrody przeznaczone sa dla gmin z zalozenia majace wiekszosc koscielnego zadupia mentalnego sluza zwiekszeniu tychze przy urnach jako zwolennikow PICu jednak przeszła.Gdybyz mozna by je jeszcze opisac jako dudabusy!!!Ale ta Merkel!!!

 2. Legniczanin pisze:

  Dyskutować z debilem to dać się sprowadzić do jego poziomu więc basta!

  A miasta nie dostały samochodów strażackich…bo w nich są jednostki Państwowej Straży Pożarnej opłacane z budżetu MSWiA natomiast w gminach jest Ochotnicza Straż Pożarna działająca w formie stowarzyszeń czasami dotowanych przez samorząd. Właśnie dlatego gminy a nie miasta tępy lustratorze…..

 3. lustrator pisze:

  z drugiej strony gosc nie widzi przeszkod jak widac zeby wozy byly jak dudabusy z odpowiednim napisem..Tylko na razie jeszcze nie wypada no i co powie Merkel?A jak duda wygra to juz nawet nastepne wybory nikomu nie beda potrzebne.

 4. lustrator pisze:

  ten jak zwykle niezorientowany.Wybrali gminy z samym koscielnym zadupiem z uwagi na ilosc mieszkancow. Tyle ze czasami gmina robi im ku ku.Dziwne ze miasta nie zasluguja na woz czerwony.

 5. Legniczanin pisze:

  Jeżeli w ten sposób można zmobilizować obywateli to czemu nie?
  Przecież punktowana jest frekwencja a nie poparcie konkretnego kandydata….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

421-89697

Jawor. Osiemnastolatek nie żyje, dwie osoby ranne

Read More →