BAZA_WYNOS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Legnicy

Przez   /   16/12/2020  /   No Comments

Betlejemskie Światło Pokoju jest już na terenie działania legnickiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego.
Zostało przekazane instruktorom Hufca ZHP Legnica phm. Jolancie Kozubal, drużynowej 2 Piechowickiej Gromady Zuchowej “Wilczki” i ksiądz pwd. Krzysztofowi Czadowskiemu, kapelanowi Hufca w poniedziałek 14.12.2020 r. Miejscem przekazania Światła przez komendantkę Chorągwi Dolnośląskiej ZHP był Starczów w powiecie Ząbkowickim, gdzie proboszczem jest kapelan naszej Chorągwi. Mszę św. koncelebrował druh Krzysztof Czadowski. Hufiec otrzymał także zestaw numerowanych chorągwianych krzyży harcerskich.
Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju będzie miało w tym roku miejsce w trzech miejscowościach. Już w środę harcerze zapraszają wszystkich legniczan na Mszę św. w intencji Ojczyzny u franciszkanów. Następnego dnia Światło odbierze m.in. wójt gminy Kunice pan Zdzisław Tersa, a w przeddzień Wigilii możliwe będzie odebranie płomienia z Betlejem w Prochowicach. Poniżej i na plakacie szczegółowy program wędrówki BŚP na naszym terenie:
Osoby, które chcą odebrać BŚP poza wskazanymi terminami i lokalizacjami proszone są o kontakt z Hufcem pod adresem e-mail: legnica@zhp.pl

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Co roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju przyświeca inne hasło. W tym szczególnym, trudnym 2020, brzmi ono: Światło Służby. ”Przez małe gesty, lokalną harcerską pomoc, która pomnożona przez 110 tysięcy harcerzy zapisuje się na nowych kartach dziejów narodu. Możliwe, że przyszłe pokolenia patrząc na naszą służbę w 2020 roku też będą z niej czerpać wzorce. To my, jako harcerze, zrozumieliśmy potrzebę chwili i stanęliśmy na wysokości zadania „niosąc chętną pomoc bliźnim”. Kiedy nastał odpowiedni czas, wyszliśmy sprzed ekranów komputerów i komórek, dokąd przeniosła się nasza edukacja i praca. Ruszyliśmy do działania. Setki tysięcy uszytych maseczek, zakupy i posiłki przynoszone starszym, dystrybucja płynów odkażających to namacalny wyraz naszej służby bliźniemu. Oprócz pandemii rok 2020 przyniósł także kataklizmy naturalne w Polsce. Zarówno podczas pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym, jak i powodzi na Podkarpaciu harcerze służyli lokalnej społeczności oraz pomagali strażakom i wojsku.” – napisał  ks. phm. Filip Pajestka, kapelan Betlejemskiego Zlotu na stronie https://swiatlo.zhp.pl/
Źródło: Hufiec ZHP Legnica im. Janusza Korczaka
FOT. FACEBOOK.PL/ HUFIEC ZHP LEGNICA iM. JANUSZA KORCZAKA
    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Bez tytułu

Zagrodno. Nadzwyczajna sesja i co z niej wynikło

Read More →