helios
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Barbórka 2016 w Zagłębiu Miedziowym

Przez   /   29/11/2016  /   No Comments

Jak co roku, górnicy z KGHM kultywują tradycje związane z imieninami swojej patronki. Główne uroczystości w tym roku rozpoczną się 2 grudnia. 

Tradycyjnie obchody barbórkowe rozpoczęły się w październiku XXXI Biegiem Barbórkowym „O Lampkę Górniczą”. W tym roku wzięło udział blisko 2000 zawodników. W głównym biegu zwyciężyli:  Mwangi Joel Maina, który ukończył bieg w 29 minut i 45  sek. oraz w Open kobiet Agnes Chebet. W ramach obchodów odbywają się msze święte, akademie, wręczenia odznaczeń i szpad górniczych, spotkania z matkami, których trzech lub więcej synów pracuje w kopalni, zjazdy na dół oraz karczmy i biesiady. Górnicy odwiedzają także chorych pracowników w domu i szpitalu oraz zapalają znicze na grobach tragicznie zmarłych w tym roku.
Centralne obchody rozpoczną się 2 grudnia o godzinie 14.00 ceremonią wręczenia odznaczeń w Centrum Kultury Muza w Lubinie. W tym roku szpady górnicze, kordziki i inne odznaczenia górnicze i państwowe otrzyma 80 osób. W tym roku podczas uroczystej akademii zostaną wręczone także nagrody laureatom konkursu pn. „Miedziowe bajanie”. Patronat nad konkursem organizowanym przez Gazetę Lubuską objęła KGHM Polska Miedź S.A. Zadanie polegało na napisaniu bajki inspirowanej KGHM celem przybliżenia działalności spółki uczniom szkół gimnazjalnych i podstawowych. Konkurs angażował młodzież do zapoznania się ze specyfiką Oddziałów Polskiej Miedzi. W puli nagród do wygrania znajdują się iPady, aparaty fotograficzne i czytniki e-booków. Szczególną atrakcją będzie wycieczka do Huty Miedzi Głogów, gdzie laureaci konkursu będą mogli obejrzeć produkcję złota i srebra.

O godzinie 16.00 sprzed siedziby Centrali KGHM wyruszy Pochód Lisa Majora, który zakończy się na parkingu przy Jamnikach. Tam młodzi adepci górnictwa symbolicznym skokiem przez skórę będą przyjmowani do braci gwareckiej. Dodatkową atrakcją, tak jak w latach ubiegłych, będzie pokaz sztucznych ogni. Ten dzień zakończą karczma piwna i babski comber.
Imieniny Św. Barbary, 4 grudnia, rozpoczną pobudki górnicze. Górnicze orkiestry o 6.00 rano będą budzić kierownictwo spółki. Następnie o godzinie 9.00 w Kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbe odbędzie się uroczysta Msza Św. w intencji górników i ich rodzin. Tego dnia o godzinie 13.00 przedstawiciele spółki KGHM Polska Miedź złożą kwiaty pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

W ramach tegorocznych obchodów odbędzie się ponad 80 spotkań okolicznościowych.

Źródło: KGHM

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1318 dni temu dnia 29/11/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 29, 2016 @ 2:12 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

106991674_10213792136877759_1320529393718599508_n

Wolontariusze z Legnicy chcą pomagać psom. Nie mogą

Read More →