Dziennik Rzeczypospolita napisał, że amerykańska spółka NuScale wypowiedziała umowę o budowie małych reaktorów jądrowych (SMR- Small Modular Rector) dla KGHM. Miedziowy koncern natychmiast zdementował tę informację. “KGHM kontynuuje realizację planów związanych z SMR i apeluje o rzetelne informowanie o kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycjach” czytamy w komunikacie.
Według Rzeczypospolitej, NuScale poniosła porażkę przy projekcie Carbon Free Power Project, czyli próbie opracowania sześciu reaktorów w Utah w oparciu o technologię, jaką planowano zastosować w Polsce. W skrócie, okazało się, że koszt produkcji 1 MWh w tej elektrowni wyniesie nie 58, jak początkowo szacowano, ale 89 dolarów, co stanowi wzrost o 53 proc. i stawia pod znakiem zapytania opłacalność projektu.
Oto komunikat KGHM Polska Miedź S.A.:
KGHM stanowczo dementuje doniesienia medialne o zakończeniu współpracy z NuScale. Amerykańska firma nie wypowiedziała umowy miedziowej spółce. KGHM kontynuuje realizację planów związanych z SMR i apeluje o rzetelne informowanie o kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycjach.
W sprawie komunikatów na temat amerykańskiej firmy i przyszłości budowy małych reaktorów jądrowych KGHM przedstawia informację jak poniżej:
Dnia 13 kwietnia 2023 r. KGHM Polska Miedź S.A. wystąpiła do Ministra Klimatu i Środowiska z wnioskiem o wydanie decyzji zasadniczej, tj. pierwszej decyzji administracyjnej w systemie pozwoleń i zezwoleń, o jaką może starać się inwestor dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej. W przedmiotowym wniosku KGHM wskazał następujące lekkowodne technologie reaktorowe przewidziane do zastosowania w planowanym przez Spółkę przedsięwzięciu inwestycyjnym: Rolls-Royce SMR™ (UK SMR™), NUWARD™, SMR-160™, BWRX-300™ oraz VOYGR™.
Technologia przedsiębiorstwa NuScale Power, LLC została wskazana przez Spółkę – wyłącznie na potrzeby procedowania wniosku – jako technologia „preferowana” ze względu na znaczne zaawansowanie postępowania certyfikacyjnego tej technologii przed Amerykańską Komisją Dozoru Jądrowego (NRC) w Stanach Zjednoczonych. Należy podkreślić, iż KGHM Polska Miedź S.A. jako drugi inwestor w elektrownię jądrową w ogóle i jako pierwszy inwestor planujący budowę małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce otrzymał dnia 13 lipca 2023 r. od Ministra Klimatu i Środowiska decyzję zasadniczą obejmującą swoim zakresem wszystkie zaproponowane technologie reaktorowe, zgodnie z żądaniem Spółki określonym we wniosku.
Pragniemy podkreślić, że Spółka obecnie koncentruje się na najbardziej sprawdzonych konstrukcjach, jakimi są ciśnieniowe reaktory lekkowodne (charakteryzujące się, w przeciwieństwie do reaktorów wrzących, brakiem negatywnych doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa), co znacznie upraszcza i skraca prace projektowe.
Przyjęte przez Spółkę podejście koresponduje ściśle ze stanowiskiem Rady Ministrów wyrażonym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej.
KGHM Polska Miedź S.A. biorąc pod uwagę wytyczne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu oraz Agencji Energii Jądrowej NEA OECD w Paryżu, zamierza dokonać wyboru najlepszej technologii reaktorowej dla swojego projektu SMR (pod względem ekonomicznym, środowiskowym i bezpieczeństwa) zgodnie z najlepszymi światowymi standardami przy zachowaniu zasad transparentności i konkurencyjności. W związku z powyższym, zakończenie projektu budowy elektrowni jądrowej VOYGR-6™ realizowanej w Stanach Zjednoczonych w ramach Carbon Free Power Project, nie ma przesądzającego wpływu na projekt jądrowy SMR realizowany na tym etapie przez KGHM Polska Miedź S.A. niezależnie od jakiegokolwiek dostawcy technologii i bez zastrzeżenia wyłączności. Umowa o prace wstępne zawarta z NuScale Power, LLC dnia 14 lutego 2022 r. umożliwiła Spółce dostęp do danych technicznych dostawcy technologii niezbędnych m.in., do zainicjowania procesu wyboru docelowej technologii reaktorowej.
Przypomnijmy: W lutym 2022 r. ówczesny prezes KGHM Marcin Chludziński oraz John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power w obecności wicepremiera Jacka Sasina podpisali w Warszawie porozumienie, z którego wynikało, że do 2029 roku NuScale wybuduje w Polsce elektrownię SMR. podkreślano wówczas, że opracowana przez Amerykanów technologia modułowych reaktorów to przełomowe rozwiązanie zatwierdzone przez Komisję Regulacji Jądrowej USA.
najlepsze jest zawsze to ..stanowczo dementuje. Znaczy ze na 100% go..wno z tego bedzie o czym pisalem na samym poczatku. Jesli wziasc pod uwage obecny mostek kapitanski to na 150%.