schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Alfabet Braille’a na Pomniku Przyjaźni

Przez   /   14/09/2012  /   No Comments

Dziś w Legnicy zakończyło się Silesia Art Biennale.  Kulturalne przedsięwzięcie mające na celu pokazanie współczesnej sztuki obecnej w przestrzeni dolnośląskich miast. Pod Pomnikiem Przyjaźni Polsko-Radzieckiej swoją pracę wykonaną w ramach kilkudniowej imprezy zaprezentował artysta Grzegorz Klaman.

Grzegorz Klaman, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jako jeden z uczestników Silesia Art Biennale realizował przedsięwzięcie o nazwie “Niewidoczne Widzialnego”.

Na czym polegał projekt Klamana ? Niegdyś z legnickiego Pomnika Przyjaźni Polsko- Radzieckiej w wyniku ideologicznych sporów usunięto frontową tablicę. Po niej w płaszczyźnie granitowych płyt zostały otwory, tworząc niezorganizowany zbiór podobny do alfabetu Braille`a. Artysta wykorzystując istniejące wgłębienia i dodając kolejne stworzył napis “Wszystko jest złudzeniem, ale nawet ono jest odbiciem tego co jest, prawda jest w oczach patrzącego”. Napis ten odczytały dziś zaproszone na finisaż osoby niewidome. Znaki jednak rozmieszczone były poza zasięgiem ramion, więc niewidomi pomagali sobie w odczytaniu sentencji.

Jak mówił Klaman o przesłaniu swojej pracy, interwencja poprzez napis w monument jest minimalna i prawie niewidoczna, a gdy zostanie zauważona przez patrzącego nie zostanie przez niego zrozumiana, gdyż napis jest dla niewidomych. To jest właśnie Niewidoczne widzialnego.

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4501 dni temu dnia 14/09/2012
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 14, 2012 @ 7:20 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Są pieniądze na kontynuację “Filharmonii w Królewskiej”

Read More →